Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace místopředsedy PSP ČR Ivana Langera na...

[01.01.1970]

Ústní interpelace místopředsedy PSP ČR Ivana Langera na ministra vnitra ČR Stanislav Grosse ve věci růstu počtu úředníků

Ivan Langer

Vážený pane ministře, dovolte mi nejprve, abych vám popřál k vašim dnešním narozeninám a předal vám dárek zcela typický pro opozičního politika, tedy dávku ústních interpelací. Tato se týká interpelace, kterou jsem již přednesl na předsedu vlády České republiky, a znamenající dramaticky nebo stále trvale rostoucí počet zaměstnanců ve veřejné správě, chcete-li přesněji úředníků a zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáni v souvislosti s existencí úředníků. Tento počet podle Českého statistického úřadu přesáhl již magickou hranici 250 tisíc. Pan premiér dokonce sám toto číslo zvýšil z 250 na 260 tisíc.

Moje otázka je prostá. Nemáte pocit, že už nastala doba, kdy byste se měl čelem postavit k sázce, kterou jste na tomto místě uzavřel s předsedou poslaneckého klubu ODS Vlastimilem Tlustým, a nemyslíte si, že je čas, abyste na tuto sázku zareagoval jediným možným způsobem, tedy rezignací na vaši funkci ministra vnitra?

Stanislav Gross:

Vážený pane místopředsedo, kolegyně a kolegové, chtěl bych za prvé říci, že mě mrzí, že tuto interpelaci nepředložil pan poslanec Tlustý. Doufám, že to, že tu interpelaci předkládá pan místopředseda Langer, není součástí nějakého vnitrostranického boje, protože odpověď je vcelku jednoduchá a lehce prokazatelná. Tu průkaznost si nechám, až pan předseda poslaneckého klubu ODS Tlustý bude chtít tu věc dotáhnout do konce. Pokud bude mít odvahu. Protože to, o co jsme se vsadili, má jednoduchý výsledek. K 31. 7. tohoto roku se snížil počet systemizovaných míst, tedy počet zaměstnanců, o 1036 ve vztahu k tomu, kolik se zaměstnávalo lidí před druhou etapou reformy veřejné správy, což ze stenozáznamu, který mám k dispozici, lze jednoznačně dovodit, že bylo předmětem té sázky, o které hovořil pan místopředseda Langer. Dokonce v tuto chvíli mám čísla, která nejsou k datu 31. 7. tohoto roku, ale k 1. 10. tohoto roku, a ten úbytek je ještě větší nežli o 1036 systemizovaných míst. Je to věc, kterou lze jednoduše doložit, ale já čekám na autora toho výroku, o který jsme se sázeli v průběhu projednávání zákonů v souvislosti s druhou etapou reformy veřejné správy, protože se na to vskutku velmi těším.

Ivan Langer:

Já mám skutečně pocit, že George Orwell by se nestačil divit, co se odehrává v této Poslanecké sněmovně. Newspeak se hluboce zakořenil do mysli našich vládních představitelů, kteří z tohoto místa velmi často pokles vydávají za růst, dluh za úsporu - v tuto chvíli tedy opět pokles úředníků je zde prezentován v kontrastu s tím, co všichni víme, tedy že dochází k nárůstu počtu úředníků celkem.

Zkuste mi prosím, pane ministře, jako laikovi vysvětlit, jak je tedy možné, že Český statistický úřad hlásí trvalý nárůst počtu úředníků překračující magickou hranici 250 tisíc, a současně vy mi tady říkáte, že vám klesá počet systemizovaných míst. Kde se ti úředníci tedy berou? Nežijeme v jedné povídce Járy Cimrmana - o tom, že se mu v dole hromadí horníci? Nehromadí se nám náhodou v této zemi úředníci, i když nám klesá počet systemizovaných míst?

Stanislav Gross:

Vážený pane místopředsedo, paní poslankyně, páni poslanci, vidím, že budu muset osvěžit to, o čem tady byla řeč. Na 47. schůzi Poslanecké sněmovny, která se odehrávala v minulém volebním období a probíhala 19. března 2002, ze stenozáznamu si může každý přečíst, a ten stenozáznam je na internetu, že v 15.50 hodin tohoto dne pan poslanec Tlustý, předseda poslaneckého klubu ODS, pronesl následující větu - cituji pana poslance Tlustého: "Jedno je jisté. Bude to někde v tomto intervalu mezi 50 a 150." Hovořil tehdy o zvýšení počtu úřadů v souvislosti s rušením okresních úřadů. Cituji dál: "Kdybych použil průměr, znamenalo by to, že v této zemi po tomto takzvaném reformním kroku by mohlo také přibýt kolem 15 až 20 tisíc úředníků." Toto prohlásil pan poslanec Tlustý dne 19. března 2002 zhruba v 15.50 hodin a pokračoval dále: "Všechno se opakuje. Přibude oněch několik tisíc nových úředníků v oněch 194 úřadech, protože jich je, opakuji to ještě jednou, o 122 více nežli dnes." Tolik slova pana místopředsedy Langera (?).

Já jsem tehdy prohlásil, téhož dne 19. března 2002 na stejné schůzi, následující - cituji sám sebe po několika měsících: "Při prvním čtení jsem tady velmi otevřeně hovořil o tom, že předpokládám, že nárůst úředníků, nikoliv zaměstnanců, protože to jsou dvě různé kategorie, že nárůst úředníků může být mezi deseti a patnácti procenty. V tuto chvíli - a říkal jsem to na začátku druhého čtení - je situace optimističtější. Myslím si, že mohu v této chvíli s klidným svědomím tady říci, že počet úředníků, kteří dnes vykonávají agendy na okresních úřadech, a počet úředníků, kteří je budou vykonávat po druhé etapě reformy veřejné správy, nebude znamenat nárůst počtu úředníků. Rozhodně nebude znamenat dramatický nárůst počtu úředníků a rozhodně je lež, když se tady říká, že to bude nárůst úředníků o patnáct až dvacet tisíc." Tolik moje reakce na tehdejší vystoupení předsedy poslaneckého klubu ODS pana Vlastimila Tlustého.

Pak byl projev pana poslance Tlustého a moje reakce, kde jsme se vsadili. Sázka se tedy týkala toho, co jsem tady citoval a co si každý může dohledat ve stenozáznamu schůze Poslanecké sněmovny.

Nu, a je okamžik zúčtování. Tak tedy: Než proběhla druhá etapa reformy veřejné správy, to znamená k 31. 12. 2002, byl v následujících institucích tento počet zaměstnanců: na okresních úřadech to bylo 18 961, na krajských úřadech to bylo 3266, na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových 441, na obecních úřadech, které přebíraly agendu okresních úřadů, to bylo 17 744.

Nyní je situace takováto: na okresních úřadech je nula, tedy úbytek 18 961, na krajských úřadech je 5058, tedy přírůstek 1792, na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je 2808, tedy přírůstek 2367, na obecních úřadech třetího stupně je 29 266 zaměstnanců, tedy přírůstek 11 522.

Pokud si sečtete stav počtu zaměstnanců před touto reformou veřejné správy a výsledek k datu 31. 7. 2003, a já zde říkám, že už mám čísla čerstvější, která jsou ještě optimističtější, tak tento úbytek je 3280.

Bylo by ale ode mě nefér, abych do toho nezapočítal ty počty úředníků okresních úřadů, kteří nebyli delimitováni na krajské nebo obecní úřady nebo na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ale byli delimitováni, a již zákonem, nebo rozhodnutím vlády, na jednotlivá ministerstva. Čili od pozitiva, úbytku 3280, je zapotřebí ještě odečíst ty, kteří přešli na pozemkové úřady, tj. 1263, ty, kteří přešli do státních archivů, tj. 760, ty, kteří přešli na Ministerstvo místního rozvoje, tj. 10, ty, kteří přešli na Ministerstvo kultury, to jsou dva zaměstnanci, a ty, kteří přešli na Ministerstvo vnitra, tj. 209. Součet těchto zaměstnanců, kteří přešli na ministerstva, je tedy 2244. Pokud těchto 2244 zaměstnanců odečtete od snížení počtu o 3280, dostanete číslo, o kterém jsem hovořil. Celkově je tedy saldo takové, že k 31. 7. 2003 je úbytek počtu zaměstnanců před zrušením okresních úřadů a ve vztahu k současnému stavu, tedy ke stavu k 31. 7. 2003, o 1036 funkčních míst, tedy těch zaměstnanců, kteří pracovali na okresních úřadech před jejich zrušením.

Čili myslím, že pokud bude mít někdo odvahu se k této sázce vrátit, čísla jsou jasná a rozhodně měl by z nich vyvozovat někdo jiný závěr nežli já.

Pokud jde o čísla publikovaná Českým statistickým úřadem, ta se týkají úplně něčeho jiného než sázky, kterou jsme zde ve sněmovně uzavřeli, což je dokladovatelné ze stenozáznamu ze dne 19. března 2002. Český statistický úřad hovořil o počtu zaměstnanců, nikoliv úředníků. A pokud třeba vláda rozhodla v loňském roce, že se zvýší počet příslušníků Policie o 1600, tak je jasné, že se to do tohoto počtu započte. Pokud rozhodla o tom, že bude zvýšen počet příslušníků Hasičského záchranného sboru, tak se to také promítlo v tomto nárůstu, který vykázal Český statistický úřad. A jestli někde přibylo na jiném ministerstvu, jako že některá ministerstva byla, tak to je otázka, která musí být směřována na tyto ministry, ale rozhodně to nemělo jakoukoli souvislost s reformou veřejné správy, a musí ti ministři být schopni obhájit, proč u nich k tomu konkrétnímu nárůstu došlo.

Čili tolik čísla. Čísla hovoří jasně a myslím si, že závěry z nich musí vyvozovat někdo jiný nežli já, a to je holý fakt. Děkuji za pozornost.

Poslanecká sněmovna Parlamentu, 30. října 2003