Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace poslance Jeronýma Tejce ve věci...

[01.01.1970]

Ústní interpelace poslance Jeronýma Tejce ve věci spolupracovníků premiéra

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová Je před námi poslední interpelace a tu vznese pan poslanec Jeroným Tejc na ministra vnitra Ivana Langera a týká se spolupracovníků premiéra.

Poslanec Jeroným Tejc: Je skutečně poslední, děkuji za slovo.

Já bych se vás chtěl, pane ministře, zeptat na to, co říkáte na informace, které jsme se dověděli z reportáže České televize, kdy jsme mohli všichni sledovat, že kamarád premiéra Mirka Topolánka získává z Úřadu vlády podle České televize informace, které mu nejsou adresovány, a je seznamován s dokumenty, které jsou přijímány nepochybně podatelnou Úřadu vlády. Vzhledem k tomu, že pan premiér často zdůrazňuje, že Marek Dalík není jeho formálním spolupracovníkem, tak alespoň mně toto jednání připadá velmi podivné.

Můžete tedy sdělit svůj osobní názor, jestli toto jednání považujete za správné? Můžete vyloučit, že se v budoucnu nemůže stát, že Marek Dalík nebude disponovat informacemi, které např. budou v režimu přísně tajné a které by obdržel pan premiér od Úřadu vlády? Nepovažujete takovéto chování Úřadu vlády za bezpečnostní riziko pro Českou republiku, případně minimálně za neprofesionální jednání? Děkuji.

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám, pane poslanče. Pane ministře, odpověď je na vás, prosím vás o ni.

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Opakovaně jsem v minulosti řekl, že jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu morálním soudcem a že jako ministra vnitra mě zajímá základní věc, a to je, zda v této zemi jsou dodržovány nebo nejsou dodržovány zákony, a pokud nejsou dodržovány, chci vědět kým a nepochybně musím trvat na tom, aby za každé porušení zákona následoval adekvátní trest. V případě, kdy by kdokoliv, a je mi jedno, jestli je to Jeroným Tejc, Michal Hašek, Marek Dalík, Miroslav Jansta, Miroslav Svoboda a další, získali přístup k utajovaným informacím, tedy k informacím, ke kterým nejsou oprávněni přístup získat, nepochybně si buďte jisti, že bych byl první, který by zvedl prst a řekl: to je porušení zákona, a musel na vás podat trestní oznámení.

A teď přestanu zjednodušovat a zlehčovat tuto problematiku. Nepochybně pokud by došlo k tomu, že jakákoli neoprávněná osoba, ať už se jmenuje tak či tak, ať už je kamarád toho či onoho člověka, by získala přístup k utajovaným informacím, a to neoprávněně, bylo by to porušení zákona. Je to porušení zákona, se kterým počítá trestní zákoník, a musel by nepochybně následovat trest.

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministru Langerovi. S doplňujícím dotazem ještě pan kolega Jeroným Tejc.

Poslanec Jeroným Tejc: Já musím říct, že na mě to spíše působí tak, že Marek Dalík není formálním spolupracovníkem pana premiéra možná také proto, že se obává toho, že kdyby byl v jeho blízkosti, tak by musel projít bezpečnostní prověrkou a možná má obavu, pan premiér nebo on, že by ji nezískal.

Ale každopádně to srovnání, pane ministře, které jste tady provedl, trošku pokulhávalo, protože všichni kromě Marka Dalíka, které jste jmenoval, jsou poslanci, a tudíž mají výjimku ze zákona a mohou se seznamovat s utajovanými informacemi. Děkuji.

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci a pan ministr bude ještě replikovat.

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Zatím, pane poslanče, zatím ji máte! Já tedy na rozdíl od vás všech jmenovaných bezpečnostní prověrku mám už podruhé na nejpřísnější stupeň přísně tajné, ale při tom výčtu těch civilních osob jsem zapomněl na nám všem dobře známého Jaroslava Tvrdíka. Zatím.

Poslanecká sněmovna, 27. září 2007