Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Projevy / Vystoupení ministra vnitra a informatiky Ivana Langera na...

[01.01.1970]

Vystoupení ministra vnitra a informatiky Ivana Langera na půdě Poslanecké sněmovny PČR k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech

Vážený pane předsedající, pane premiére, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych v souladu s § 90 odst. 1 jednacího řádu Poslanecké sněmovny uvedl stručně Vládní návrh novely zákona o cestovních dokladech. Zjednodušeně řečeno, tato problematika se týká tzv. dětských pasů.

Myslím si, že cílem státu je na jedné straně garantovat bezpečnost a služby svým občanům, vedle toho také garantovat, aby tyto služby byly poskytovány co možná nejkomfortněji, a to, aby stát do života svých občanů zasahoval co možná nejméně a jejich životy jim spíše usnadňoval než komplikoval. Bohužel, zřejmě v dobré víře se v případě tzv. dětských pasů a praxe, která bývala zvykem v minulosti, s vaničkou vylilo i dítě, kdy zrušením možnosti zapisování dětí do cestovních pasů rodičů byl vytvořen systém, kdy rodič mající dítě ve věku od 1 do 5 let musí každý rok absolvovat proceduru podávání žádostí, vyřizování a vydávání dětského pasu, pasu pro své dítě, a to každý rok. Myslím si, že každému z nás, kdo si prožil takovou proceduru jedenkrát nebo dvakrát za život, to stačí. Každý z nás, kdo je rodičem a dokonce rodičem, který disponuje dětmi do pěti let, si dokáže představit nebo má již praktickou zkušenost s tím, kolik času, kolik zbytečného obtěžování znamená vyřizování takovýchto dětských pasů, a to nemluvím o rodinách s více dětmi do 5 let.

Cílem této novely je tedy usnadnit život lidem a rodičům s malými dětmi, to na jedné straně, a na straně druhé ale najít takový systém, který by garantoval elementární bezpečnostní opatření a pravidla. Podstatou této novely je tedy vrátit se zpět k praxi, kdy byla možnost zapisovat děti do 10 let do pasu svých rodičů, a zejména tedy zrušit povinnost pro děti od 1. do 5. roku věku každý rok si nechat vystavovat individuální pas s tím, že od 5. roku věku mohou být dětem vystavovány pasy na pět let. Pro ty rodiče, kteří chtějí mít své děti v pasech do 10. roku věku, mohou je tak mít; pro ty rodiče, kteří chtějí od 5. roku dát svým dětem individuální pas, mohou tak učinit.

Ten pas je na dobu pěti let, nicméně platí, že pokud se rozhodnou a nechtějí mít individuální pasy, potom jim to velmi jednoduchou procedurou usnadníme. Hledali jsme systém, jakým způsobem zajistit elementární bezpečnostní prvky. Bylo rozhodnuto tak, abychom splňovali kritéria, která jsou potřebná v zahraničí, jít cestou nikoliv razítka a zápisu do takto vytvořeného razítka, ale samolepicího štítku, který nese příslušné bezpečnostní prvky, je vyznačen i cizím jazykem, tak, aby při hraničních kontrolách /které doufám skončí k 1. 1. 2008 v rámci Evropské unie/ nedocházelo k žádným komplikacím.

Celkové náklady spojené s tímto systémem, s touto případnou změnou, se odhadují zhruba do 5 mil. Kč. Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu, aby projednala a vyjádřila svůj souhlas s tímto návrhem zákona ve zrychleném řízení. Důvod je velmi praktický. Naší snahou a ambicí je "stihnout" turistickou letní sezónu tak, abychom rodičům, kteří chtějí využít tohoto nového systému, ho umožnili využít v období prázdnin, kdy se dá čekat největší pohyb rodičů s dětmi do zahraničí.

Z těchto důvodů vás, kolegyně a kolegové, prosím nejen tedy o podporu věcného záměru tohoto návrhu zákona, ale také o podporu onoho zrychleného čtení, tak, abychom mohli občanům skutečně svým rozhodnutím jejich životy zjednodušovat a nikoliv komplikovat. Děkuji.

Ivan Langer, Poslanecká sněmovna PČR, 14. března 2007