Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace poslance Juraje ranince na ministra vnitra...

[01.01.1970]

Ústní interpelace poslance Juraje ranince na ministra vnitra Ivana Langera ve věci podpory činnosti JSDH obcí v letošním roce a výhled do budoucna

Poslanec Juraj Raninec : Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, jako bývalý příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky jsem vždy považoval činnost jednotek Sboru dobrovolných hasičů obcí za velmi důležitou při naplňování úkolů Integrovaného záchranného systému. Bohužel předešlé vlády nepřišly se žádným systémovým řešením, které by zlepšilo postavení a činnost zejména jednotek Sboru dobrovolných hasičů obcí. Dobrovolní hasiči jsou často v postavení žebráků, kteří musí často prosit o každou korunu na svoji činnost. Obce s ohledem na své daňové příjmy nemají dostatek finančních prostředků, zejména na nákup nové techniky požární ochrany, jejíž cena je často pět a více milionů korun. Přitom zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, v platném znění a prováděcí právní předpisy stanovují pro obce celou řadu požadavků na vybavení a zajištění akceschopnosti jednotek požární ochrany. Jsem přesvědčený o tom, že pokud se v průběhu několika málo let nepodaří systémově řešit problematiku jednotek Sboru dobrovolných hasičů obcí, bude zájem o působení v těchto jednotkách ze strany občanů postupně klesat a stát bude muset vydávat podstatně více finančních prostředků na zvýšení početních stavů příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky, a to včetně zřizování nových požárních stanic.

Proto se vás, pane ministře, ptám, jak je podporována činnost jednotek Sboru dobrovolných hasičů obcí v letošním roce a jaký je váš záměr na podporu této činnosti v příštích letech.

Děkuji vám za pozornost.

Ministr vnitra a ministr informatiky ČR Ivan Langer Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, chtěl bych vás ujistit, že jednotky Sboru dobrovolných hasičů považuji za jeden z pevných základů Integrovaného záchranného systému v České republice vůbec a k jako takovým k nim chceme přistupovat a také přistupujeme. Na druhé straně si ale musíme uvědomit, že situace opravdu není jednoduchá a že celková podinvestovanost je obrovská a ten problém skutečně není řešitelný z roku na rok, z hodiny na hodinu, ze dne na den a že je potřeba do něj dát skutečně systém.

Z tohoto důvodu jsme na Ministerstvu vnitra vytvořili projekt zvaný Fond obnovy a rozvoje techniky Hasičského záchranného sboru a Sboru dobrovolných hasičů, tak abychom skutečně dali šanci na základě jasného konceptu, v jasném časovém horizontu tu nelichotivou situaci v oblasti techniky u Sboru dobrovolných hasičů změnit.

A ten koncept je poměrně jednoduchý a věřím, že se nám jej podaří udržet. V tuto chvíli a v letošním roce je to částka 200 mil. Kč, která je určena pro profesionální hasiče a nákup cisteren s tím, že podmínkou dalšího nakládání a udělení této dotace a cisterny je závazek, že tato cisterna zhruba po čtyřech letech bude předána Sboru dobrovolných hasičů. Jinými slovy, příjemcem investic u profesionálů budou pouze ty jednotky, které budou garantovat předání té techniky potom dobrovolným hasičům.

V tomto roce u profesionálů je to skutečně 200 mil. Kč a myslím si, že to je částka velmi výrazná. A současně jsme v letošním roce také navýšili částku, která jde jako přímá dotace pro jednotky Sboru dobrovolných hasičů, která v roce 2007 dosáhne částky 150 mil. Kč. A to je výrazně více, než tomu bylo v minulosti. A to je ta částka, kterou lze použít jako dotaci do výše 50 % nakupované techniky, maximálně do částky 2 mil. korun.

Toto je systém, který chceme udržet dlouhodobě a který nám umožní, takto rozložen v čase, postupnou obměnu techniky u Sboru dobrovolných hasičů. Myslím si, že pokud udržíme tu částku 200 mil. Kč pravidelně ročně a 150 mil. Kč na dotaci, máme jasný výhled, že se nám podaří situaci změnit.

Nicméně problém není jen u techniky, a vy jako bývalý profesionál to víte velmi dobře. Problém je také u zajištění samotné činnosti, protože nepovažuji za korektní, když stát si něco u těchto lidí, kteří pracují, o svém volnu objednává, aby tito lidé, když zasahují na ochranu života, zdraví a majetku občanů, službu, kterou poskytují, neměli aspoň v základní úrovni pokrytu finančně. A to je částka neinvestiční dotace, která v letošním roce bude ve výši 55 mil. Kč. A tady musím říci, že se nám bohužel nepodařilo ji navýšit a že ani tuto částku v této výši nepovažuji na dostatečnou a i tam vzniká dluh státu vůči jednotlivým jednotkám, protože počet výjezdů je samozřejmě vyšší, než odpovídá této částce a ta musí být potom dokrývána z obecních rozpočtů.

Nicméně u takových událostí, jako byla například vichřice Kyrill, jsme připraveni a v tuto chvíli probíhá jednorázová podpora, probíhá teď kvantifikace nákladů, které byly spojeny se zásahem jednotek Sboru dobrovolných hasičů i profesionálních hasičů. A máme připraveno a dohodnuto s Ministerstvem financí, že z položky Veřejná pokladní správa z rezervy ve výši 100 mil. Kč by byly uvolněny prostředky na dokrytí nákladů spojených s takovouto jednorázovou akcí.

Nicméně ministerstvo podporuje samozřejmě i občanská sdružení prostřednictvím grantů, a v letošním roce je to v celkové výši 25 mil. Kč. Ale co bych já uvítal na půdě Poslanecké sněmovny, je reakce na problém, který se nám začíná objevovat stále častěji, že ze strany některých zaměstnavatelů dochází k diskriminaci dobrovolných hasičů, protože zaměstnavatel si říká, zda se mu vyplatí nebo nevyplatí zaměstnávat hasiče, který mu drží pohotovost a musí být připraven k výjezdům a leckdy v pracovní době prostě vyjíždí.

A tady se domnívám, že by řešení mohlo existovat, nicméně neumím teď kvantifikovat jeho rozsah. Myslím si, že debata v příslušném výboru nebo podvýboru by byla zcela namístě, jak například zlepšit postavení dobrovolných hasičů u zaměstnanců, v podobě toho, že by se stát podílel na hrazení jejich sociálního a zdravotního pojištění a tak je učinil jakoby zajímavější pro zaměstnavatele pro to, aby je zaměstnával.

Poslanecká sněmovna, 1. února 2007