Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Projevy / Vystoupení Ivana Langera ke služebnímu zákonu (3. čtení)

[01.01.1970]

Vystoupení Ivana Langera ke služebnímu zákonu (3. čtení)

Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně a kolegové,

dovolte mi také pár stručných poznámek k tomuto bodu.

  1. Situace v bezpečnostních sborech určitě není dobrá, vládne nejistota, roste počet příslušníků, kteří odcházejí.
  2. V tuto chvíli, kdy není platný zákon, platí drahý nemotivační šestnáctitřídní platový systém. V tuto chvíli, kdy není zákon, vzrostla tarifní mzda z roku na rok o 22 %. Současně není zákon a tudíž nedošlo k žádným pozitivním změnám. Povinnosti pro policisty, celníky, hasiče vykonávat svoji funkci a svoji práci kvalitně se nezměnily, a přesto bylo vyplaceno více než 3, 5 mld. korun. A to není zákon.
  3. Situace je charakteristická tím, že zbytky kariérního řádu se právě touto neexistencí zákona, tím, že se vyplatily tyto peníze, jen oslabily a tím pádem i rozklad byl urychlen.

Pevně věřím, že si nikdo nepřeje nestabilitu bezpečnostních sborů a že chceme situaci zlepšit. Zásadní rozdíl spočívá v tom, co považujeme za tu správnou terapii. Jsou zde kolegové, kteří jsou přesvědčeni o tom, že nový služební zákon je tou terapií, jsou zde kolegové, kteří jsou přesvědčeni, že tento nový zákon není tou správnou terapií.

Myslím, že nový zákon může být správnou terapií na kritický stav v bezpečnostních sborech, pokud to bude zákon rozpočtově únosný, který bude znamenat skutečnost, že při jeho platnosti a účinnosti to nebude stát více než to paradoxně stojí teď.

Měl by to být zákon, který by měl zmírnit ty nejkřiklavější rozdíly mezi platy a požitky příslušníků Armády České republiky na jedné straně a policistů, hasičů, celníků, příslušníků Vězeňské služby na straně druhé.

Měl by to být zákon, který bude stanovovat dlouhodobě pravidla hry, tedy ne zase nějaké přechodné období, které bude následně novelizováno.

Měl by to být zákon, který bude přinášet principy kariérního řádu a současně zákon, který bude přinášet motivaci, a to jak pozitivní, tak negativní, dlouhodobou či krátkodobou. A jestli něco chybí našim bezpečnostním sborům, tak je to právě pozitivní a negativní motivace, neboť teď platí, že pravidla se nezpřísnila, ale platy se zvedly.

Nový zákon by měl znamenat zpřísnění pravidel a dlouhodobé ukotvení platů a výsluh tak, aby odpovídaly kvalitě či nekvalitě práce.

Poslanci Občanské demokratické strany ve výboru pro obranu a bezpečnost předložili několik pozměňovacích návrhů, které představují kompromis v rámci těch bodů a těch principů, které jsem zde jmenoval. Zejména jsou to návrhy, které respektují fakt, že tato novela je spořivější oproti platné a účinné verzi. Současně ale ty návrhy se snaží respektovat a posilovat kariérní řád a současně stabilizovat bezpečnostní sbory.

Budou-li tyto pozměňovací návrhy podpořeny i plénem, jsme připraveni návrh podpořit. Pokud tyto návrhy neprojdou, potom zákon jako takový podpořit nemůžeme a nebude-li zákon, potom čas ukáže, čí metoda byla správná. Zda těch, kteří se domnívají, že situaci zlepšíme bez zákona, nebo těch, kteří se domnívají, že situaci můžeme zlepšit pouze novým zákonem. Děkuji za pozornost.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 26. října 2005