Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny České...

[01.01.1970]

Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny České republiky Ivana Langera na ministra vnitra České republiky Františka Bublana ve věci snižování počtu policistů

Ivan Langer:

Pane ministře, v důsledku úsporných opatření vláda rozhodla, že Policie České republiky musí v roce 2006 ušetřit 1, 6 mld. Kč. Ne že by nebylo třeba šetřit, to naprosto souhlasím. Současně říkáte, že z velké části má dojít k těmto úsporám na mzdových nákladech a byly vypracovány tabulky, kolik policistů bude muset od policie odejít v jednotlivých krajích a na policejním prezidiu. Podle těchtotabulek se má jednak asi o 2300 osob, z nichž 1841 mají být policisté.

Vy jste vzápětí poté, co jsem vás kritizoval za tento krok, vydal prohlášení, že nebude propuštěn ani jediný policista a že o celkové částce úspor se ještě budete dohadovat s ministrem financí. V rozporu s vaším prohlášením jsou ale četná prohlášení ať již okresních, či dokonce krajských policejních ředitelů o tom, že platí pokyn o tom, aby zpracovávali tabulky o snižování počtu policistů - a teď mohu zmínit severní Čechy, kde má dojít ke snížení o 196 policistů, stejně tak tomu je v Kraji Vysočina.

Z tohoto důvodu vám chci položit následující otázky:

Počítá Ministerstvo vnitra se snižováním počtu policistů? Ano či ne.

Za druhé, pokud dojde ke snížení počtu policistů, půjde o administrativní pracovníky nebo o ty policisty, kteří slouží v přímém výkonu služby, budou to lidé z policejního prezidia nebo to budou lidé a policisté z obvodních služeben, kteří dnes a denně jsou na ulici?

Za třetí, hrozí další snižování počtu policistů v roce 2007?

Za čtvrté, jestli se nedomníváte, zda dříve, než se budou snižovat nějaké počty policistů, by nebylo dobré nejprve vytvořit důkladnou analýzu a přizpůsobit výsledky té analýzy případnému snižování počtů. (??)

A za páté se chci zeptat, jak pokračují vaše jednání s panem ministrem financí ohledně úspor. Oběma vám to vedle sebe velmi sluší, věřím, že stejně tak dobře budou vypadat výsledky vašeho jednání. Děkuji.

František Bublan:

Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, pane místopředsedo Langře, rád vám odpovím na vaše otázky, které jste mi velmi rychle sdělil, takže možná jsem si nestačil všechno zapsat. Všiml jsem si jedné věty, kterou jste řekl na začátku, že vláda rozhodla o ušetření 1, 3 mld. na Policii České republiky. Není tomu tak, není to pravda. Vláda o tom nerozhodla, vláda pouze vytvořila určitý nástřel rozpočtu na roky 2006, 2007 a podle tohoto rozpisu by Ministerstvo vnitra mělo ušetřit tuto částku, nikoli policie. Takže je na Ministerstvu vnitra, jakým způsobem se s touto částkou vypořádá. To je jedna věc.

Druhá věc, o které jste mluvil, je, že bylo rozepsáno asi 2300 tabulkových míst, která by se měla snížit na Policii České republiky. To také není pravda, to je pouze iniciativa policejního prezidia, které když rozhodovalo nebo když se zamýšlelo nad tím, jak ušetřit určité prostředky, tak došlo k tomuto číslu. S tímto číslem za mnou přišel policejní prezident a já jsem samozřejmě rozhodl, že nic snižovat nebudeme, že budeme hledat jinou cestu. Ty jiné cesty jsou na samotném Ministerstvu vnitra a ty jiné cesty jsou také v tom, že budeme jednat o tom, aby ten rozpočet takovýmto způsobem snížen nebyl. Takže byl to pouze výpočet, co by to udělalo s Policií České republiky, kdybychom museli tuto částku snížit a kdyby tato částka byla přenesena pouze na Policii České republiky.

To, že se to potom rozneslo na okresní úřady nebo okresní správy, to se přiznám, že jsme neuměl ovlivnit, ale nicméně když jsem mluvil s rajskými řediteli, to už je asi měsíc, a tam jsem jim jasně řekl, že jediný policista nebude propuštěn a počet policistů snižován také nebude. Takže ještě jednou opakuji, nebude se snižovat ani jedno výkonné místo u Policie České republiky.

Otázka potom je, zda se nepodíváme na krajské správy, zda tam není zbytečně mnoho nějakých občanských pracovníků, kteří také vykonávají určitou činnost. Zda lidé, kteří slouží u policie a nejsou ve výkonu, skutečně mají zastávat ta místa, na kterých jsou, zda někde není možno ušetřit. Ale to se netýká výkonů policie, to se týká pouze administrativních pracovníků. Tam tato otázka je ještě otevřená. Nechci zde říkat nějaké jasné soudy, jestli k tomu dojde nebo nedojde.

V roce 2007 - samozřejmě bude to na rozhodnutí vlády, alepředpokládám, že také nedojde ke snižování počtu policistů. Chtěl bych připomenout ještě jednou, že není na ministrovi vnitra, aby se rozhodl, že teď sníží počet policistů o nějaké číslo. Není to v jeho pravomoci, muselo by to být rozhodnutím celé vlády.

Jestli se dobře dívám, ještě jste měl otázku k tomu, zda by nebylo dobré vytvořit nějakou analýzu, která by udělala určitý obraz o tom, jak to na Policii České republiky vypadá. To je myšlenka, která už byla dávno zaktualizovaná a už ta analýza prováděna je nebo dokonce nějaké výsledky jsou. Takže i k tomu se částečně přihlédnu. Ale situace je taková, že my v dnešní situaci, kdy nápad trestné činnosti se nesnižuje, naopak se zvyšuje, tak si nemůžeme dovolit to, abychom někde rušili nějaké obvodní oddělení nebo dokonce snižovali počet výkonných policistů.

Jednání s Ministerstvem financí probíhá samozřejmě velmi plodně a já věřím tomu, že dospějeme k takovému výsledku, že se nebudu muset zamýšlet nad tím, zda budu muset skutečně sáhnout k nějakému personálnímu snižování nebo nikoliv.

Děkuji.

Ivan Langer:

Pane předsedo, pane ministře, děkuji za odpověď i za to jasné ujištění, že tedy žádný policista z přímého výkonu služby na úrovni obvodních, okresních ředitelství nebude v rámci takovéhoto úsporného opatření propuštěn. Věřím, že tato slova dolehla i k policistům na úrovni krajských či okresních ředitelství, a zejména k těm řadovým policistům, kteří žijí ve velké nejistotě. Věřím tak, že nezůstane u slov a v okamžiku, kdy se prokáže, že tato slova neplatí, potom vy z toho pro sebe vyvodíte případnou osobní odpovědnost.

Přesto si vám doporučím doporučit jedno personální opatření na jedné části v rámci hierarchie policie. Myslím si, že je možné propouštět, že je možné propouštět policisty v uniformách, ale ty policisty v uniformách, kteří po dlouhá léta už neví, co to je přímý výkon služby, a ti sedí zejména na policejním prezidiu Policie České republiky.

František Bublan:

Já každé doporučení vítám, takže toto beru na vědomí.

Jen bych chtěl říct něco k tomu. Pan poslanec sdělil, že část policistů žije v nejistotě. To je pravda, že žije v nejistotě, ale já vám hnedka řeknu proč. Ta nejistota pramení z toho, že se větší část této Sněmovny rozhodla k tomu nepodpořit zákon o služebním poměru a odložit jeho účinnost o další rok. Z toho pramení dost velká nejistota a z toho pramení odchody policistů. Takže já dnes nejsem v situaci, že bych se musel zamýšlet nad nějakým propouštěním, protože hodně mladých policistů odchází a když se ptám po těch důvodech, tak většinou jsou to takové důvody, že ztrácí stabilitu, neví, jak se bude vyvíjet další situace v policii, neví, jak to dopadne se služebním zákonem. Jsou to lidé mladí, jsou to lidé tak kolem 30 let, kteří už podle toho starého zákona mají nárok na výsluhu, i když tedy minimální, ale ten nárok tam je. A současně jsou to lidé, kteří ještě jsou schopni ve svých 30 letech se leccos naučit nebo si najít nějaké zaměstnání, kde je čeká nějaká lepší perspektiva.

Takže chci jenom říct, že tato nejistota byla způsobena i rozhodnutím této Sněmovny.

Děkuji.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 24. března 2005