Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Projevy / Návrh poslanců Radima Chytky a dalších na vydání zákona,...

[01.01.1970]

Návrh poslanců Radima Chytky a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 635/ - prvé čtení

(Dne 26. ledna 2001 Poslanecká sněmovna návrh zákona schválila - http://www.psp.cz)

Vážená paní předsedající, členové vlády, kolegyně a kolegové,

přiznám se, že se mi nevystupuje snadno, nebo pod tímto návrhem kolegy Chytky je podepsána celá řada mých kolegů, kterých si vážím, včetně navrhovatele. Nicméně jedna věc je ušlechtilý úmysl, a ten si myslím, že nikdo v této sněmovně nezpochybňuje. Druhá věc je praktická realizace, jak tohoto ušlechtilého úmyslu dosáhnout. Položím otázku: Co si myslíte, že spojuje a rozděluje následující skutky - rozbité okno, poškrábaný lak na vašem autě, utržený vývěsní štít, vytržený zlomený stromek, pošlapaný záhon krásných růží? Všechny tyto skutky spojuje jedno jediné: je to poškozování cizích věcí, je to poškozování soukromého majetku, který si zasluhuje právní ochranu, je to poškozování výsostného práva, které by mělo být chráněno státem.

Tyto věci rozděluje způsob poškození, to je, že jednou hodí někdo kámen, někdo vezme korunu, odře lak čerstvě nastříkaného auta, někdo vezme sekyrku, setne strom nebo prostě vběhne na záhon a podupe to, co osoba nám blízká vypěstovala a věnovala tomu dlouhý čas svého volna. Myslím, že pokud považujeme soukromé vlastnictví za natolik výsostný jev, který má být chráněn zákonem, pojďme hledat obecný způsob, jak všechny tyto skutky, které ho narušují, spojit v jeden, uchopit jako jeden celek, a ten potom postihujme. Zkusme si tedy nadefinovat např. novou skutkovou podstatu trestného činu, kterou nazveme vandalstvím, a potom v rámci obecného ustanovení trestního zákona, které známe, vydefinujme, co se tímto vandalstvím míní, a potom jako jeden celek postihujme všechny tyto skutky, které si zaslouží svůj postih. Ale nemůžeme podle mého názoru jít tou cestou, že nám je jedno, jestli někdo pošlape záhon, rozbije okno, a na straně druhé nám není jedno, když někdo vezme sprej a postříká fasádu domu, na kterém jsme dlouho pracovali, a dali jsme do něj všechny úspory.

Jinými slovy: tento návrh má ušlechtilý cíl, ale špatný způsob realizace dosažení tohoto ušlechtilého cíle. A má-li smysl se tomuto věnovat, potom tedy takto komplexně, takto obecně, aniž bychom narušovali systematiku našeho trestního práva hmotného.

Děkuji vám za pozornost.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 18. října 2000