Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / ODS

[10.03.2010]

ODS

Sociální demokracie dostala do problémů sto tisíc nájemníků

ČSSD nese podle občanských demokratů přímou zodpovědnost za nejistou situaci 103 000 nájemníků bytů společnosti OKD. Ministr financí by měl zveřejnit smlouvu z roku 2004, která by měla odhalit, kdo konkrétně nese vinu za současnou situaci.

"Byla to právě vláda sociální demokracie pod vedením Stanislava Grosse, která v roce 2004 prodejem rozhodujícího podílu akcií (45,9 %) způsobila ztrátu majoritního podílu státu a tím i vliv na dění v bývalé těžařské firmě," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek na tiskové konferenci.

Podle ODS tehdejší sociálnědemokratická vláda nejenže ve smlouvě dostatečně neochránila práva nájemníků, ale navíc prodala byty pod cenou. Namísto reálné tržní hodnoty 22 až 55 miliard korun, zaplatila společnost Karbon Invest, která podíl v OKD získala, jen 4,1 miliardy Kč. "O tyto prostředky prokazatelně připravil Českou republiku tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, který prodej inicioval," dodal k privatizaci lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji Pavel Drobil.

Vláda ČSSD tehdy předala i majetek, který nebyl znalecky vůbec oceněn. Jednalo se o 1 200 bytů OKD na Kladensku, nebytové prostory, hotely, komerční nemovitosti, rozsáhlé pozemky, jejichž hodnota je odhadována na 1,2 miliardy korun. Nabyvatelé ho získali za 0 Kč. Ve smlouvě není povinnost byty nájemníkům prodat, ale je zde zakotveno "pouze" předkupní právo pro nájemníky, pokud by nabyvatel byty prodával.

"Podmínky prodeje státního podílu v OKD a podoba smlouvy jsou buď ukázkou totální neschopnosti Bohuslava Sobotky a tehdejší vlády ČSSD, nebo do očí bijící přihrávkou v něčím zájmu. Co si máme vybrat a jaké závěry z toho vyvodíte? Jiří Paroubku, jste ochotni se lidem v České republice omluvit za to, že jste je připravili o desítky miliard korun?" vyzval Mirek Topolánek.

 


multimediální záznam Kauza s byty OKD - záznam tiskové konference:
audiozáznam | videozáznam: rychlé připojení, pomalé připojenípříloha: pdf tz-100310-byty-okd.pdf (199 kB)

zpravy.ods.cz, 10. března 2010