Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Fotbalu zdar, chuligánům zmar!

[24.02.2010]

Sport

blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Fotbalu zdar, chuligánům zmar!

Nový alternativní trest zákazu vstupu na stadion

Od prvního dne nového roku platí pro český sport nové pravidlo. Sice přímo nesouvisí s tím, co se děje (za normálních okolností) přímo na hřišti, přesto je to pravidlo důležité. Na první pohled možná více pro nás, diváky, jsem si ale jist, že jej ocení i sami sportovci. Od prvního dne nového roku totiž platí nový alternativní trest zákazu vstupu na sportovní utkání pro všechny, kteří ohrožují bezpečnost slušných fanoušků a kazí jim tak zábavu ze sportu.

A chuligáni mají skutečně důvod se obávat. Policie, státní zástupci a soudy o této možnosti velmi dobře vědí a počátkem tohoto týdne byl vynesen (zatím nepravomocně) první trest zákazu vstupu na stadion za napadení rozhodčího po hokejovém utkání. V důsledku tohoto nového trestu, který jsem svým poslaneckým návrhem v roce 2008 prosadil do nového trestního zákoníku, se tak výtržník rok nepodívá do ochozů. Bude nad ním dohlížet probační úředník a dobu, po kterou bude sportovní utkání probíhat, bude trávit pod dohledem na policejní služebně.

Tento alternativní trest plně zapadá do nové filosofie boje proti diváckému násilí a bezpečnosti na sportovních utkáních. Tato filosofie, kterou jsme iniciovali za mého působení na ministerstvu vnitra, vychází z principu, že každý subjekt (pořadatel, fotbalový svaz, policie, obce, justice, atd.) má své přesně vymezené role a vymahatelnou odpovědnost. Pořádek na stadionu je tak primárně záležitostí pořadatele, na veřejných prostranstvích pak policie (ta má ovšem své pozorovatele i přímo na stadionu a je připravena zasáhnout v případě, že se situace na stadionu vymkne pořadatelům z rukou). Zkušenosti z jarní části předchozího ročníku Gambrinus ligy i podzimní části toho současného jednoznačně dokládají, že je to cesta správným směrem, neboť násilí na stadionech ubylo a pokud se již objevily výtržnosti, přestupkové orgány a soudy v rekordních časech ukládaly přísné tresty.

O víkendu začíná jarní část fotbalové ligy a my máme další nástroj k tomu, abychom se zbavili výtržníků, kteří ke sportu nepatří a kazí zážitky slušným fanouškům fotbalu a sportu vůbec. Je to jasný vzkaz všem chuligánům. Třeste se! Kluby, fotbalový svaz, policie, soudy jsou na vás připraveni a pokud budete tropit výtržnosti, pak na fotbal na hodně dlouho zapomeňte! A my ostatní se můžeme dobře bavit fotbalem!

Ivan Langer, blog.aktualne.cz, 24. února 2010