Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana...

[01.01.1970]

Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana Langera na ministra práce a sociálních věcí ČR Zdeňka Škromacha ve věci nakládání s dotacemi

Ivan Langer:

Vážená paní místopředsedkyně, vážení členové vlády. Dovolte mi nejprve na úvod několik jmen a čísel. Iva Kubelková, majitelka údajně nejhezčího poprsí v zemi, 16 tisíc korun. Simona Krainová, modelka, 15 a půl tisíce korun. Lucie Bílá, zpěvačka, 40 tisíc korun. Petra Buzková, ministryně, 81 a půl tisíce korun. Zdeněk Škromach, ministr, 150 tisíc korun.

Možná se ptáte, co mají tato jména a čísla společného. Odpovídám, jde o fotografie Jadrana Šetlíka, resp. ceny, za které byly vydraženy. Tu poslední, pana minstra za 150 tisíc korun, vydražilo Sdružení romských podnikatelů a živnostníků.

Pominu skutečnost, že pan ministr Škromach je tedy desetkrát dražší než supermodelka Krainová, připouštím, že každý máme jiný vkus, nicméně nemohu pominout, že sdružení 12 Romů dostalo od ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha dotaci na svoji činnost ve výši 715 tisíc korun. Ba co víc, tato dotace při srovnání s minulým rokem byla navýšena zhruba o přesně tolik, kolik stála jeho barevná fotografie.

Chci se tedy zeptat pana ministra, zda si kupuje, resp. za peníze daňových poplatníků si jím podporovaní Romové kupují jeho fotografie, nebo co vlastně dělají. Děkuji za odpověď.

Zdeněk Škromach:

Takže vážená paní předsedající, vážené dámy a pánové. Mě tady na tom všem mrzí, že Václav Klaus vydražil svůj obraz za 250 tisíc. To je škoda, protože jsem mohl být první v pořadí. A jinak ostatní části interpelace pana místopředsedy Langera odpovídají přibližně úrovni jeho obvyklého vystupování, to znamená, že nerozumím tomu, co tím chce říci.

Ivan Langer:

Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně a kolegové. Mě nepřekvapuje, že pan ministr Škromach mi velmi často nerozumí. To považuji za přirozené. Nicméně vinu nevidím na mé straně.

Mě skutečně zajímá, co vlastně dělá takové Sdružení romských podnikatelů a živnostníků, za co dostává dotaci 715 tisíc korun ročně, proč tato dotace byla zvýšena z roku na rok zhruba o stejnou částku, za kterou si kupují vaše barevné fotografie. Opravdu mě zajímalo, zda si vaše fotografie kupují za peníze, které vy jim dáváte v rámci dotací, nebo z něčeho jiného, resp. za co utrácejí ty peníze, které vy jim dáváte.

Zdeněk Škromach:

Vážená paní předsedající, dámy a pánové. Opět ukázka demagogie nesmyslu. Řekl bych aha. Ale panu místopředsedovi to opět nepálí a myslím, že ukazuje své demagogické představy.

Tady je potřeba rozlišit dvě věci. Jedna věc je otázka podpor některých sdružení, které se týkají zaměstnanosti, druhá věc jsou aukce, které probíhají mimo rámec ministerstva práce. Na to není možné asi hledat odpověď u mne. Musí se zeptat zástupců romských podnikatelů, kteří zřejmě mají raději svého ministra práce než pana poslance Langera, ale tomu samozřejmě rozumím.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 23. října 2003