Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČT2: Ivan Langer: Události, komentáře

[23.03.2007]

Policie

ČT2: Ivan Langer: Události, komentáře

Rezignace policejního prezidenta

Moderátor

Ministra vnitra Ivana Langera teď vítám ve studiu Událostí, komentářů. Hezký večer, pane ministře.

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Dobrý večer.

Moderátor

Vladislav Husák doslova řekl, že si vytvořila určitá virtuální realita. "Proti této realitě nejsem schopen udělat vůbec nic, nejsem schopen se bránit." Je to podle vás virtuální realita?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Tak já to mohu posuzovat jen podle faktu a informací, které mám. Od institucí, které jsou pověřeny k tomu, aby ověřovaly některé informace, tedy Inspekce ministra vnitra. A srovnám-li si to, co se píše s tím, chci v tuto chvíli, zdůrazňuji, v tuto chvíli vím, tak by se dalo hovořit o jakési virtuální realitě, protože ne všechno to, co se píše v novinách, odpovídá tomu reálnému stavu věci, respektive reálnímu stavu poznaní těch věcí.

Moderátor

Nicméně vy jste řekl, že připouštíte, že jde o virtuální realitu, že se ty kauzy policejního prezidenta, že vrhají špatné světlo na policii.

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Určitě ano. Do určité míry v nějaké fázi to byl problém pana policejního prezidenta osobě, nicméně ty informace a tak, jak probíhala celá ta kauza, tak podle mého názoru skutečně začaly dopadat na celou policii, protože policejní prezident je symbolem policie. A čeho si vážím, tak je ten fakt, že pan policejní prezident vycítil a zareagoval na to tak, jak zareagoval.

Moderátor

Která z těch kauz vám vadila nejvíc? Byly to ty telefonáty s_Miroslavem Šloufem? Vadilo vám už jen to, že si telefonoval s panem Šloufem?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Já si myslím, že se to nedá oddělit. Já k tomu přistupuji velmi zodpovědně. V prvním okamžiku jsem řekl, že jsou to závažné věci, že mojí povinností a je to v zájmu jak pana policejního prezidenta Husáka, tak mém, tak i celé policie, je důkladně je prověřit. Za tím si stojím a myslím si, že i důkazem toho, že to myslí vážně, je prohlášení pana policejního prezidenta, že chce, aby to bylo prověřeno, že chce, aby doběhla jeho bezpečnostní prověrka. A jestliže bych si byl jistý, že něco porušil, že něco udělal v rozporu se zákonem, tak bych ho já odvolával, nikoli přijímal jeho rezignaci.

Moderátor

Já teď po telefonu zdravím Martina Schulze, komentátora Českého rozhlasu, dobrý večer.

Telefonuje Martin Schulz, komentátor, ČRo 6:

Dobrý večer.

Moderátor

Pane Schulzi, jak vy hodnotíte ten únik informací z bezpečnostních složek, který následně vyvolal odchod policejního prezidenta? Kdybyste třeba vy sám je měl k dispozici, jak byste s nimi nakládal?

Telefonuje Martin Schulz, komentátor, ČRo 6:

No, to je samozřejmě věcí dohody toho určitého sdělovacího prostředku, který s tím chce zacházet. Takže já jsem se v té situaci neocitnul, takže to nemohu svým způsobem nějak hodnotit. Pravda je, že už bývalý policejní prezident Husák dojel na svou zvláštní věc. On jedním z pilířů, které jmenoval při svém nástupu do funkce, byla jakási nějaká otevřenost policejní. A nejednou se to všechno obrací proti polici, protože si myslím, že ta otevřenost podle mě spočívá v tom, že z policie prosakuje, nebo z bezpečnostních složek prosakuje čím dál tím víc informací do médií. Takže to je trochu taková ironie osudu, že zrovna jedna z těch věcí ve chvíli, kdy ho BIS začne prověřovat, tak najednou se objeví v souvislosti s jeho kariérou tyhle ty informace.

Moderátor

Pane ministře, vy sám osobně budete prověřovat nějakým způsobem ten únik informací?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Určitě. Součástí prověřování těchto věcí ze strany Inspekce ministra vnitra bude nejenom prověřování pravdivosti těch informací, o kterých média informovala, ale i ten samotný fakt, že unikly některé informace, které neměly klasifikovaný charakter, tedy byly utajované.

Moderátor

A kdyby dne policejní prezident nerezignoval, vy byste ho odvolal? Nestála za tím odchodem dohoda? Prozradíte, o čem jste se bavili před tou tiskovou konferencí?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Byla to dohoda v tom smyslu, že oba dva jsme se shodli na tom, že toto je nejlepší řešení, ale věřte, že kdybych si byl jistý, že porušil zákon, tak bych mu nedal tu nabídku, kterou jsem mu dal, protože ho považuji za zkušeného policistu a máme před sebou velký úkol, tedy zrušení hraničních kontrol, vstup do Schengenského prostoru, tak bych mu nedal šanci stát se členem toho týmu, který je za to zodpovědný.

Moderátor

Nicméně, proč jste ho tedy nepodržel, dokud se ty kauzy nevyřeší, když jste sám připustil, že jde o virtuální realitu?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Já jsem na prvopočátku říkal, že vyčkám do výsledku šetření Inspekce ministra vnitra. Nicméně ty informace se kupily. Ty spekulace se rozšiřovaly a v určité chvíli to skutečně už přestala být jenom osobní věc pana policejního prezidenta a zasáhlo to celou policii. A znovu říkám, že oceňuji to jeho rozhodnutí, které udělal.

Moderátor

A když byste měl říci, do jaké míry je funkce policejního prezidenta ovlivňována politicky? Do jaké míry záleží, kdo je ministrem vnitra?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Já doufám, že to nezáleží na tom, kdo je ministrem vnitra, a od toho je policejní prezident z pohledu politického. Určitě ministr vnitra má jakousi vizi, co dělat s rezortem a je důležité, jestli ti dva dokáží spolu jednat, jestli sdílí tu vizi. A tady musím říct, že od prvopočátku, kdy jsem nastoupil, že nebudu odvolávat policejního prezidenta jenom proto, že ho jmenovala minulá vláda. Pro mě je důležité vědět, jestli sdílí tu vizi a jestli pracuje na její realizaci. A v tomto smyslu jsem měl zkušenosti s panem Husákem velmi dobré.

Moderátor

Takže když bychom opomenuly ty mediální kauzy, tak jste k jeho práci neměl vůbec žádné výhrady?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

No tak to, že jsme se hodněkrát pohádali, a že jsme měli rozdílené názory na to, co se má dělat, co je priorita a co ne, tak fakt. Ale to je normálně přirozené.

Moderátor

My jsme teď tady slyšeli, že jste zatím pověřil řízení Policejního prezídia Jana Brázdu, náměstka policejního prezidenta. Jak to teď bude postupovat dál?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Dohoda s panem policejním prezidentem Husákem zní, že odstupuje k 1. dubnu, tedy má nějaký čas na předání funkce. Měl by ho zastupovat pan plukovník Brázda, jako náměstek policejního prezidenta a já pevně věřím, že se mu podaří najít nového policejního prezidenta do jednoho měsíce.

Moderátor

Ono se zdá, že ta židle policejního prezidenta není moc pevná. Když byste měl porovnat, nebo říci rozdíl v tom pádu jeho předchůdce Jiřího Koláře, kterému zlomil vaz Radovan Krejčíř. Nebo dalšího policejního exprezidenta Stanislava Novotného, tak v čem byste viděl ten rozdíl?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Těžko teď posuzovat, ale přiznám se, že mé výhrady vůči bývalému policejnímu prezidentovi panu Kolářovi byly podstatně větší. A kdybych já byl ministr, tak si dokážu představit, že by spíš končil on, než pan prezident Husák z těch věcných důvodů, z těch názorových, z těch koncepčních.

Moderátor

A po loňských volbách bezpečnostních složkách proběhly poměrně velké změny. Když vezmeme jenom příklad, skončil Radek Randák v rozvědce, skončil Miroslav Krejčík ve vojenském zpravodajství, teď Vladislav Husák. Ono to samozřejmě všechno nespadá pod vás. Nicméně myslíte si, že jsou takové to velké změny důležité?

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Tak ona každá z těch změn by byla z jiného důvodu a pochází z jiného rezortu a nedá se to takto sbalit do jednoho pytle. Pořád jsem přesvědčen o tom, že jak zpravodajská civilní rozvědka, tak ta vojenská, tak i policie je sborem dobrých profesionálů, i když tam existují problémy. A bylo by špatné, kdyby jejich činnost stála a padala s osobou jejího ředitele nebo prezidenta.

Moderátor

Pane ministře, já vám děkuji, že jste byl hostem dnešního vysílání. Na shledanou.

Ivan Langer, ministr vnitra /ODS/:

Také děkuji, pěkný večer.

Česká televize, 23. března 2007