Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Frekvence 1: Ivan Langer hostem pořadu Pressklub

[22.03.2007]

Policie

Frekvence 1: Ivan Langer hostem pořadu Pressklub

Poslední události v Policii ČR

Moderátor (Jan Tuna):

Krásný čtvrteční večer. Pod policejním prezidentem Vladislavem Husákem se možná už podlomila židle a dnes je tady jeho nadřízený ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Dobrý večer, pane ministře.

Host (Ivan Langer):

Dobrý večer přeji.

Moderátor (Jan Tuna):

Můžete se pana ministra ptát na esemeskovém čísle 9001210 a nebo mu v závěru pořadu telefonovat na čísle 257 400 999. Pane ministře, nebudeme chodit kolem horké kaše. Je pravda, že zítra oznámíte odchod policejního prezidenta Vladislava Husáka?

Host (Ivan Langer):

Já se vám k tomu, omlouvám se, teď nevyjádřím, protože ta věc je velmi vážná, kdy na jedné straně zatím nemám žádné poznatky o tom, že by se pan policejní prezident dopustil něčeho nezákonného, vedle toho ten fakt, že čelí tolika spekulacím už přestává být jenom problémem jeho osoby jako takové, ale dotýká se celé policie. A já jsem s ním o tom hovořil včera, budu s ním o tom hovořit dnes i zítra a věřte mi, že velmi pečlivě zvažuji jaký krok udělat.

Moderátor (Jan Tuna):

A je možné, že ještě během víkendu bude velet české policii, když se očekává nápor fanoušků kvůli fotbalu?

Host (Ivan Langer):

Možné to určitě je, nicméně to přímé velení bude mít někdo jiný a to je ředitel pořádkové policie ze služby hlavního města Prahy.

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy ještě jednou se vás zeptám na informaci, která je z dobře informovaných zdrojů, že zítra bude oznámen odchod Vladislav Husáka. Můžete to vyvrátit?

Host (Ivan Langer):

Pochopte, prosím, že se k tomu nechci v tuto chvíli vyjadřovat, protože je to velmi složité a velmi citlivé a hlavně by to nebylo korektní vůči panu policejnímu prezidentovi, kdybych teď dopředu oznamoval jakékoliv rozhodnutí. Co vás mohu ujistit je fakt, že i on to vnímá velmi citlivě a myslím, že si uvědomuje tu skutečnost, že to přestává být problémem jenom jeho osoby, dotýká se to celé policie, vedle toho platí, že probíhá šetření inspekce a v tuto chvíli nemám sebemenší informace o tom, že by měla poznatky o něčem nezákonném. Takže je to složité a my to musíme velmi citlivě vyhodnotit.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale když vás tak poslouchám, tak ta informace, že by zítra měl být ten den D, není úplným nesmyslem, protože neříkáte ne, je to nesmysl, to se nestane.

Host (Ivan Langer):

Ne, to že neříkám ne, neznamená, že říkám ano.

Moderátor (Jan Tuna):

Které z těch podezření, která padají na Vladislava Husáka, vám osobně přijdou jako nejzávažnější?

Host (Ivan Langer):

Já bych teď prosím nechtěl dělat strukturaci co je nejvážnější, co je méně vážné. Je potřeba to vnímat jako celek. Já si nemyslím, že by bylo dobré, kdyby zde vznikla praxe, aby někdo odcházel jen pod tlakem médií na základě různých spekulací. Vedle toho platí, že policejní prezident je symbol policie a tam jakékoliv zpochybňování se určitě může neblaze odrážet a také odráží na vnímání policie jako celku a v tomto smyslu on tím symbolem je.

Moderátor (Jan Tuna):

Kdy jste mluvil naposledy s Vladislavem Husákem?

Host (Ivan Langer):

Naposledy dnes dopoledne v Poslanecké sněmovně, kdy jsme společně představovali reformu policie v těch deseti základních pilířích poslancům výboru pro bezpečnost a kdy jsme de facto dneškem jakoby nastartovali reformu policie České republiky.

Moderátor (Jan Tuna):

A potom jste už neměli žádné jednání face to face Langer-Husák?

Host (Ivan Langer):

My se potkáváme prakticky každý den a taková to jednání přiznám se, že si nepočítám a nedělám si záznamy do deníčků.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale bylo tedy ještě potom jednání na tom poslaneckém výboru?

Host (Ivan Langer):

Já myslím, že potom jsme ještě seděli u mě v kanceláři chvílí, ano.

Moderátor (Jan Tuna):

A bavili jste se tam o tom? Protože Vladislav Husák řekl, že je připraven odejít a že jsou dva plány, jeden váš a jeden jeho a že je otázka, který vyhraje. Ale oba dva jsou o tom, že nezůstane.

Host (Ivan Langer):

Ne, počkejte. Určitě to není o tom, který vyhraje. Je to o tom pečlivém vyhodnocení situace tak, aby jakékoliv rozhodnutí, ať už bude takové či onaké, prospělo policii jako celku a neznamenalo další fámy, spekulace a oslabování důvěryhodnosti policie.

Moderátor (Jan Tuna):

Husák řekl, že další krok v současné situaci udělá buď ministr, tedy vy, nebo on sám. Chystáte se k nějakému kroku?

Host (Ivan Langer):

Vy se znovu zkoušíte dostat do domu, kde jsem vás vyhodil dveřmi, oknem. Já se moc omlouvám, ale znovu říkám, považoval bych za nekorektní v okamžiku, kdy to pečlivě vyhodnocujeme společně, učinit jakékoliv prohlášení předem do médií.

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy popíráte tu spekulaci, která říká, že vám Vladislav Husák vyhovuje, protože je to policejní prezident, který má máslo na hlavě, tím pádem je slabý a musí být.

Host (Ivan Langer):

Tak to je hloupost, to musím říct.

Moderátor (Jan Tuna):

Poslušný směrem k vám?

Host (Ivan Langer):

To musím říct, že je obrovská hloupost, protože naše spolupráce byla velmi korektní. Myslím si, že jsme si osvědčili v těch krizových situacích, jako byly bezpečnostní opatření v důsledku teroristických hrozeb na konci minulého roku, že spolupráce je dobrá a co je určitě problém, je že ten tlak je tak velký, že určitě každého normálního člověka a policejního prezidenta, mě osobně nevyjímaje, určitě blokuje při standardním výkonu práce.

Moderátor (Jan Tuna):

Pokud z nějakých důvodů skončí policejní prezident, kdo bude zatím velet české policii? A nebavme se teď o konkrétní situaci, ale může se to stát, může ho porazit auto.

Host (Ivan Langer):

Tam je několik kondicionálů. Kdyby náhodou, kdo by náhodou, pakliže by někdo.

Moderátor (Jan Tuna):

Musí být připravena situace, když policejní prezident skončí, onemocní, něco se mu stane, rozhodne se, že už to nechce dělat.

Host (Ivan Langer):

Určitě. Potom má statutárního zástupce, tak jako ministr vnitra má svého prvního náměstka, tak v případě policejního prezidenta je to, by to byl jeden z náměstků policejního prezidenta.

Moderátor (Jan Tuna):

Pan Snopek, Brázda, Boubele anebo Martinů?

Host (Ivan Langer):

Vidíte jak je znáte, dokonce podle jmen.

Moderátor (Jan Tuna):

Kdo z těchto čtyř mužů je ten, který je No 2, číslo dvě?

Host (Ivan Langer):

Vy to pořád zkoušíte a nedáte si pokoj a nedáte si pokoj. Žádný.

Moderátor (Jan Tuna):

Žádný?

Host (Ivan Langer):

Protože jsem doopravdy řekl, že žádné rozhodnutí učiněno není, že ta situace je složitá, já jí beru velmi vážně, velmi zodpovědně, protože mi skutečně jde o to, aby resort a policie fungovaly dobře, aby se posílila důvěryhodnost policie v očích veřejnosti, tak nebudu k tomu dávat, prosím, už žádný další komentář.

Moderátor (Jan Tuna):

Říká v Press klubu na Frekvenci 1 ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Telefonní číslo 257 400 999 bude aktivní krátce před půlou a už teď je aktivní číslo 9001210 na vaše SMS dotazy. Pane ministře vnitra, je současný policejní prezident bezpečnostním rizikem pro Českou republiku?

Host (Ivan Langer):

Nemám žádný poznatek o tom, že by měl představovat jakékoli bezpečnostní riziko. Vím, že probíhá jeho bezpečnostní prověrka, ale víc informací nemám.

Moderátor (Jan Tuna):

Přijde vám zvláštní, že ta bezpečnostní prověrka tak dlouho trvá? Vy, když jste byl ještě opoziční poslanec, tak jste upozorňoval na to, že například u Stanislava Grosse ta prověrka trvá dlouho, to znamená, že něco není v pořádku, že asi jí nemůže dostat. Pak jí nakonec nedostal.

Host (Ivan Langer):

Já mám svoji vlastní zkušenost a moje bezpečnostní prověrka na stupeň přísně tajné, a to je ten nejpřísnější stupeň, kde je ta prověrka skutečně velmi důkladná, trvala téměř rok a půl, možná ještě trochu víc, takže nepovažuju to za nic nestandardního, protože se jedná o vysokého policejního funkcionáře a tam se musí velmi pečlivě prověřit všechny okolnosti.

Moderátor (Jan Tuna):

Vyšetřuje inspekce ministra vnitra zda má Vladislav Husák kontakty na ruskou tajnou službu KGB?

Host (Ivan Langer):

Tak o tom nic nevím a to už mi připadne jako spekulace z úplně jiné planety. Inspekce ministra vnitra na základě svého vlastního rozhodnutí nevyšetřuje, ale šetří ty informace, které se objevily v médiích, pan policejní prezident Husák už je v kontaktu s inspekcí, podával v uvozovkách vysvětlení k této věci, ale o tom, že by zde měla figurovat KGB, tak skutečně nevím.

Moderátor (Jan Tuna):

A prověřuje vaše inspekce fotografie, na kterých je v Karlových Varech Vladislav Husák zachycen se svou přítelkyní, bývalou pracovnicí ministerstva vnitra a příslušnicí STB Mitiskovou společně s údajným důstojníkem KGB?

Host (Ivan Langer):

Tak to nevím a i kdybych to věděl, tak věřte, že bych vám to nemohl říct, to jsou informace pro mě úplně nové vyjma té, že ta paní skutečně působila za mých předchůdců na ministerstvu vnitra a poté co jsem nastoupil já, tak odešla a v resortu už nepracuje.

Moderátor (Jan Tuna):

A proč jste jí nechal odejít?

Host (Ivan Langer):

Protože si nemyslím, že takoví lidé by měli pracovat na ministerstvu vnitra, obzvlášť v kabinetu ministra.

Moderátor (Jan Tuna):

A ta její charakteristika, které vadí tomu, aby mohla pracovat na ministerstvu je to, že byla v STB nebo to, že údajně donášela určitým lidem okolo Stanislava Grosse.

Host (Ivan Langer):

Řekněme to tak, že odešla z organizačních důvodů.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale organizační důvody jsou, jak vy sám říkáte, řekněme, nějakou zástěrkou. Co vám na ní vadilo?

Host (Ivan Langer):

Já myslím, že zástěrkou to není, myslím si, že každý ministr má právo si vybrat do toho nejbližšího okruhu svých spolupracovníků takové osoby, kterým důvěřuje, na které se může spolehnout, které odpovídají jeho pracovním nárokům a z tohoto důvodu jsem udělal takové rozhodnutí a v mém nejbližším okolí jsou lidé, kterým důvěřuji.

Moderátor (Jan Tuna):

Bál jste se tedy toho, že by mohla vynášet?

Host (Ivan Langer):

Věřte mi, že po tom co jsem si zažil v této funkci, co si ještě zažiju v této funkci, tak se přesto nebojím nebo možná právě proto se nebojím.

Moderátor (Jan Tuna):

Pojďme na silnice. Na kterých silnicích teď mají řidiči nejmenší pravděpodobnost, že je zastaví silniční kontrola, pane ministře?

Host (Ivan Langer):

Já vím, že narážíte na ten nepříjemný případ Kladno a kladenského dopravního inspektorátu. Mě to velmi mrzí a vždycky při takovýchto akcích mne na jedné straně mrzí to, že se potvrzují některé spekulace a průzkumy veřejného mínění, že policie nemá příliš velkou důvěru, že některé složky policie jsou považovány dokonce za ty nejzkorumpovanější. Vedle toho platí, že jsem vyhlásil velmi nekompromisní boj s tímto nešvarem, že inspekce ministra vnitra má jasně definovaný nový styl práce, že toto byl výsledek dlouhodobé operace inspekce ministra vnitra a přestože to je svým způsobem špatná zpráva, já to vnímám jako dobrou zprávu pro veřejnost, že se umíme s tímto vypořádat a dobrou zprávu i pro stovky a tisíce poctivých policistů, že v jejich řadách už nebudou ti, kteří kazí dobré jméno policie.

Moderátor (Jan Tuna):

To vám nikdo nevyčítá, protože o korupci na kladenské policii si štěbetali vrabci na střeše, ale kdo teď tam hlídá silnice?

Host (Ivan Langer):

Tak přiznám se, že to je otázka na okresního ředitele kladenské policie a já jsem přesvědčen, že jakkoliv ta situace je složitá, protože se jednalo vlastně o všech 11 příslušníků té výjezdové skupiny, zasahovalo tehdy 50 příslušníků inspekce ministra vnitra, tak věřím, že přes tu kritickou situaci to nějak zvládneme. Pokud je to profesionál na svém místě, tak věřím, že to zvládne.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale on je to profesionál v odchodu, který odchází k poslednímu dubnu. Víte proč on a téměř celé vedení kladenské policie odchází?

Host (Ivan Langer):

Přiznám se, že nevím a co dávám do souvislosti s těmi odchody, tak je to nabytí účinnosti nového služebního zákona, a to já považuji ale paradoxně za pozitivní zprávu. Když se nám změnila struktura policistů, kteří odcházejí, protože do konce minulého roku odcházeli zejména policisté po deseti letech služby, tedy ti nejmladší do těch kterých se nejvíc investovalo, ti kteří jsou v nejproduktivnějším věku a zůstávali ti starší. Teď je jednoznačný trend a tři čtvrtiny z těch, kteří odcházejí, jsou policisté, kteří slouží 29 a více let a dochází k jakési generační obměně. A já jsem přesvědčen, že v řadách policie na té střední úrovni je dostatek kvalitních, dobře vzdělaných policistů, kteří je mohou nahradit.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale moje konkrétní otázka zněla, proč odchází pan Hrotík jako kladenský policejní ředitel a téměř komplet celé vedení.

Host (Ivan Langer):

Víte, to je otázka na krajského ředitele nebo na policejního prezidenta. Já znovu a znovu zdůrazňuji, že nejsem ministrem policie, já jsem ministrem vnitra, mám na starosti mnohem více úseků a každý máme svoji odpovědnost a myslím si, že jak policejní prezident, jeho náměstci, ředitelé a tak dále, jsou lidé, kteří jsou dobře placeni za to, aby svoji práci dělali dobře.

Moderátor (Jan Tuna):

Posloucháte Press klub na Frekvenci 1, dnes ministrem vnitra Ivanem Langrem z ODS. SMS číslo 9001210 a telefonní 257 400 999. Pane ministře vnitra, já vás ještě nenechám nemluvit o kladenské policii.

Host (Ivan Langer):

Mučte mě.

Moderátor (Jan Tuna):

Řekněte mi. Pan policejní ředitel Hrotík z kladenské policie.

Host (Ivan Langer):

Ano.

Moderátor (Jan Tuna):

Přiznal, že věděl již dva měsíce o tom, že tam probíhá vyšetřování dopravky. A před měsícem, 20. února, oznámil odchod. Odchází tedy se všemi výsluhami?

Host (Ivan Langer):

Ano, odchází. Ale tady musím říct, že pan ředitel Hrotík není nikterak zapojen do té korupční aféry mezi dopravními policisty a ta celá akce inspekce začala někdy na podzim minulého roku a v té finální fázi nebylo možné se obejít bez spolupráce právě s okresním ředitelem. Takže jeho odchod v žádném případě, a to chci zdůraznit, v žádném případě nesouvisí s tou korupční aférou mezi dopravními policisty.

Moderátor (Jan Tuna):

A jste si tím naprosto jist, když před několika lety byl obviněn kvůli údajnému krytí úplatků dvou dopravních policistů, pak nakonec byl zproštěn, ale bylo tam spousta nejasností?

Host (Ivan Langer):

Já vycházím z těch informací, které mám od inspekce a v rámci té operace, která probíhala, tam neexistuje žádný poznatek o tom, že by pan okresní ředitel Hrotík se této činnosti nebo tohoto zavrženíhodného jednání dopouštěl.

Moderátor (Jan Tuna):

Nemyslíte si, že se tedy bál, že by na něj něco prasklo a pak by musel odejít bez výsluh?

Host (Ivan Langer):

Víte, to by byla, to je velmi nepříjemná spekulace a já neznám přesně důvody proč on odchází a v žádném případě nechci spekulovat. Prostě co vím jednoznačně, že na základě informací, které má inspekce ministra vnitra, neexistuje žádný poznatek, že by on byl zapojen v tom jednání těch policistů, kteří byli nakonec odhaleni, budou potrestáni a byli propuštěni od policie.

Moderátor (Jan Tuna):

A byla nebo je kladenská policie propojena s podsvětím, jak bylo vyšetřováno bývalým policejním prezidentem a jak o tom hovořil i váš stranický kolega Vidím?

Host (Ivan Langer):

To nevím, doopravdy nevím. Já vím, že existuje celá řada spekulací, já jsem přesvědčen o tom, že úkolem ministra vnitra je vytvářet dobré podmínky pro práci policistů a nastavit ten systém motivační naprosto jednoznačně a tou aplikací to prokazovat. Za dobrou práci dobré peníze, za selhání okamžitý a nekompromisní trest a já se nebojím říkat prostě tomu metoda cukru a biče, protože policie je velmi významná instituce z pohledu fungování státu a každý z nás si musí být jistý, když uvidí policistu, že před ním stojí poctivý profesionál, který dělá svoji práci.

Moderátor (Jan Tuna):

Pane ministře, řekněte mi, přidělil jste Jiřímu Paroubkovi ochranku kvůli údajným výhrůžkám?

Host (Ivan Langer):

Ne.

Moderátor (Jan Tuna):

Proč ne?

Host (Ivan Langer):

Zatím jsem nedostal žádnou žádost, žádné vyhodnocení té situace, nicméně mohu garantovat, že k Jiřímu Paroubkovi se budu, bude přistupováno úplně stejně jako ke každé osobě, která se cítí být ohrožena na životě a zdraví a nikoho nevyjímaje.

Moderátor (Jan Tuna):

A už víte, kdo mu mailem vyhrožoval? On tvrdí, že autora výhrůžek policie vypátrala, ale nijak proti němu nezakročila.

Host (Ivan Langer):

Nechce se mi věřit, jestli platí to, že někdo někomu vyhrožuje, dopouští se trestného činu a pokud by byl identifikován, tak neexistuje, že by nebyl trestně stíhán.

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy to vylučujete tato slova?

Host (Ivan Langer):

Musím vyloučit, a pokud má Jiří Paroubek pocit, že k něčemu takovému došlo, tak já jsem první, na koho by se měl obrátit, aby zjednal nápravu.

Moderátor (Jan Tuna):

Poprosím vás jenom stručně. Jste spokojen s prací Jiřího Komorouse v čele národní protidrogové centrály, s jeho osobou a s lidmi, kteří tam pracují? On nám sám v Press klubu přiznal, že tam pracují bývalí estébáci.

Host (Ivan Langer):

Já bych odlišil spokojenost s kvalitou práce, se způsobem vyjadřování a mediálních výstupů. Jestli jsem s něčím nespokojen, tak je to s tím, jak vystupuje v poslední době. A myslím si, že platí, že každý máme nějakou minulost, mohli jsme se něčeho dopustit, důležité je se z toho poučit. Já bych v jeho případě očekával po tom, co byl zveřejněn ten dopis, že vystoupí a řekne, omlouvám se všem těm, kteří byli postiženi vpádem sovětských vojsk v roce 68, ale svojí prací, kterou mám za sebou, jsem prokázal, že jsem na svém místě a poučil jsem se z toho.

Moderátor (Jan Tuna):

Zatím tam zůstane na svém místě?

Host (Ivan Langer):

Zatím zůstává.

Moderátor (Jan Tuna):

Zůstane i pokud se spojí s ÚOOZ tyto dvě jednotky?

Host (Ivan Langer):

No pozor, tady už se objevují různé spekulace a fámy v souvislosti s reformou policie. Změna struktury neuniformované policie, to je ÚOOZ, to je NPC, to je ÚSKPV, ježiš, to je ÚOKFK, to jsou takové ty strašné policejní zkratky. Ta konkrétní a definitivní podoba vůbec není určena a existují různé varianty a platí, že v tuto chvíli není rozhodnuto, jaký bude výsledek.

Moderátor (Jan Tuna):

Pane ministře Ivane Langre, ježíš, jak se skloňujete?

Host (Ivan Langer):

To já nevím, jak se skloňuji.

Moderátor (Jan Tuna):

Langře?

Host (Ivan Langer):

Já se neskláním.

Moderátor (Jan Tuna):

Máte 30 vteřin na to, abyste řekl cokoli bez mého přerušení, prosím, povídejte.

Host (Ivan Langer):

To je vždycky ta nejtěžší část Press klubu. Já si budu říkat pořád to samé. Myslím, že bysme si měli vážit toho, že žijeme, měli bysme být schopni jít za svým cílem a úspěch druhého by měl být motivací pro nás samotné, abychom byli stejně úspěšní. Proto více motivace, více tvůrčí činnosti, méně závisti, zloby a zášti.

Moderátor (Jan Tuna):

Necelých 30 vteřin Ivana Langra a teď už mu můžete telefonovat na číslo 257 400 999. Frekvence 1, Press klub, dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz?

Dotaz posluchače:

Dobrý večer, tady je posluchač severně od Prahy. Měl bych takovej dotaz na pana ministra. Jak se slučuje symbol policie, tj. prezident policejní Husák s tím, že porušuje zákony, že není schopen uhlídat svého řidiče, svoje vozidlo, přestupuje, jak má být on vzorem nám všem ostatním, když on tyto přestupky sám dělá. Můžete mi to laskavě vysvětlit a proč už není dávno odvolaný? Děkuju.

Host (Ivan Langer):

Tak to nebyl přímo jeho přestupek, byl to, pokud vím, přestupek jeho řidiče.

Moderátor (Jan Tuna):

Ale předtím i on.

Host (Ivan Langer):

Já jsem mu to vytkl a v tomto smyslu s vámi souhlasím, že by se to nemělo stávat a pokud se to stane, tak potom by měl existovat absolutně stejný trest a postih jako pro každého jiného a to je taky jedna z věcí, které razím a řekl jsem jednoznačně v policii, že jakékoliv přestupky policistů nebudou tolerovány a že budou sankcionovány úplně stejně tak, jako by se toho přestupku dopustili občané.

Moderátor (Jan Tuna):

Pan posluchač v poslední otázku dal, neměl by být odvolán.

Host (Ivan Langer):

Takže znovu.

Moderátor (Jan Tuna):

Ptá se pan posluchač. Slyšel jste to stejně jako ostatní.

Host (Ivan Langer):

Víte, že o tom velmi intenzivně přemýšlím.

Moderátor (Jan Tuna):

Frekvence 1, Press klub, dobrý večer, můžete se ptát.

Dotaz posluchače:

Dobrý den.

Moderátor (Jan Tuna):

Ztlumte si rádio.

Dotaz posluchače:

Ano.

Moderátor (Jan Tuna):

Ztlumte si rádio a ptejte se.

Dotaz posluchače:

Ano, ano. Chtěl bych se zeptat na kauzu Altner. Vy jste právník ano?

Host (Ivan Langer):

Ano.

Dotaz posluchače:

Můžete mně říct, jak si myslíte, že ta kauza dopadne?

Moderátor (Jan Tuna):

Dobře?

Host (Ivan Langer):

Uf, uf, to je, dělání právního názoru na věc, kterou člověk nezná. To je úplně stejné, jako v případě doktora medicíny dělání diagnózy na základě toho, co nikdy neviděl. Já si myslím, že by měl platit určitě jeden princip, že dluhy se mají platit a tady podle mého názoru dluh vznikl a to, že Sociální demokracie si zvykla žít na dluh a zadlužovala tento stát a nebyla ochotna platit svůj dluh, tak to je fakt a já věřím, že soud, dostane-li se to k soudu, tak férově celou věc posoudí a rozhodne. Podle mne dluhy se platit mají.

Moderátor (Jan Tuna):

Poslední SMS dotaz. Dobrý večer, pane ministře, chtěl bych se zeptat, proč policisté nechodí pravidelně na psychotesty? Řidiči nad 7,5 tuny je musejí mít, znám jednoho policistu, který se pokusil o sebevraždu, nechal si napsat v nemocnici do propouštěcí zprávy jinou diagnózu a u policie slouží dál.

Host (Ivan Langer):

Přiznám se, že nevím.

Moderátor (Jan Tuna):

A měl by třeba pan Komorous jít na psychotesty po těch svých esemeskách, které posílal?

Host (Ivan Langer):

Já si to nemyslím, já nevídám každý den, takže k jeho psychickému stavu se teď nedokážu vyjádřit.

Moderátor (Jan Tuna):

Tak to byl ministr vnitra Ivan Langer z ODS v Press klubu na Frekvenci 1. Díky, že jste přišel.

Host (Ivan Langer):

Byl to fakt press, děkuji.

Frekvence 1, pořad Pressklub, 22. března 2007