Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Kužvart na koni aneb konec lyžování na Pradědu (a možná i jinde)

[04.12.2001]

Legislativa

Kužvart na koni aneb konec lyžování na Pradědu (a možná i jinde)

Omezení lyžování na Pradědu v Jeseníkách.

Není to tak dávno, co se na horských loukách kolem Pradědu vesele pásly ovce a krávy, které občas sežvýkaly i nějakou tu chráněnou rostlinku. Je to pár týdnů, co přijel na otočku na Praděd ministr Kužvart se svou ochranářskou suitou, podíval se a rozhodl. Pasoval se do role spasitele, který naši přírodu ochrání od všeho zlého. Jen ten příjezd mohl být patřičnější. Ministr ekolog totiž dorazil v neekologickém voze, rozptylujícím do ovzduší chráněných hor výfukové plyny. Kdyby přijel na koni (z estetického hlediska by byl případný bělouš, protože o lyžařských vlecích rozhodoval, když se na Jeseníky snášely první vločky sněhu), bylo by to věrohodnější.

Český národ se dozvěděl, jak ti věrolomní lyžaři a podnikatelé, kteří jim to vlastně všechno umožňují a podporují je v tom, ničí přírodu na Pradědu, a je jim tudíž potřeba přistřihnout křídla. Osamocená Sojka párkrát zakřičela a ministerstvo začalo bít na poslední chvíli na poplach. V květnu provozovatelům vleků vypršela výjimka a v dobré víře si zažádali o udělení nové. Ještě v létě bylo na ministerstvu ticho po pěšině. Žádný náznak později zveličovaného a tolikrát omílaného důvodu, který, pokud by byl tak palčivý, nemohl nechat ochranáře spát už v letních měsících. Neproběhly žádné diskuse, žádné kulaté stoly, bylo ticho. Ale již některé kroky z loňského roku, kdy byly některé vleky zkráceny, mohly naznačovat, že scénář Kužvartova protilyžařského seriálu je již dávno napsán. Nejednoznačné a podivné výrazy typu "skoro jako", které v minulých dnech prezentoval Kužvart před tiskem, svědčí o tom, že si není jistý v kramflecích. To, že podlehl tlaku jakési pseudoekologické organizace, jejichž šéf má až podezřele blízko k ČSSD, svědčí jen o jeho nekompetentnosti.

Aniž by vyslechl hlasy jiných a zvážil i všechna proti, které jeho nezodpovědné rozhodnutí přinese, rozhodl se zlikvidovat něco, co má dlouhou tradici a co lidem přináší radost a obživu. Lyžování k Pradědu prostě patří. Rušením a zkracováním lyžařských vleků jen tuto oblast bezohledně zadupává do země. Nějaký starosta, lyžař, podnikatel, obyčejný člověk, ti pro něj nejsou směrodatní. Kužvart jen opět prokázal, co je to arogance a ignorantství.

Ostatně o tom, že Kužvart nemá lyžování v lásce, vypovídají i jeho další prohlášení, že i jiným českým horám má být lyžování zapovězeno. Další na řadě zřejmě bude beskydská Lysá hora. Likvidační rozhodnutí, která v poslední době sype z rukávu ve jménu záchrany "matky přírody", by neměla zůstat bez reakce všech, kdo si myslí, že lyžování a hory k sobě patří. Pro odlehčení bych jako první chod navrhoval zapnout Kužvartovi lyže a postrčit do dolů ze svahu. Na Pradědu to být zrovna nemusí, to by mohl mít pan ministr špatné svědomí.