Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Ve volbách půjde o svobodu

[03.11.2001]

Politika obecně

Ve volbách půjde o svobodu

Zamyšlení nad parlamentními volbami 2002

O čem budou příští parlamentní volby? Půjde v nich hlavně o střet postojů k nejzákladnější hodnotě naší existence _ svobodě. Budou to tedy volby o míře naší volnosti při rozhodování o nás samých, o velikosti a síle státu, kterou nám bude zasahovat do našich životů. Budou to volby o tom, zda připustíme, aby nám někdo zakazoval pracovat, jak chceme (zákoník práce), zda budeme podnikat, aniž by nám přitom někdo házel klacky pod nohy (živnostenský zákon), zda připustíme, aby pracovitost a úspěch byly trestány (daňový systém), zda zodpovědnost za svou budoucnost poneseme my, nebo ji přeneseme na bedra jiných (důchodový systém). Tyto volby snad ukončí období slabých menšinových vlád a zahájí éru vlád silných. A to nejen proto, že budou většinové, nýbrž především pro jejich vůli a odhodlání ukončit pětileté přešlapování naší země na místě.

Tyto volby budou ale i o odvaze. O odvaze provést nezbytnou a razantní proměnu podoby našeho státu. Budou o odvaze proměnit tohoto tlustého, líného a neohrabaného otesánka v malý, moderní a funkční stát. Budou o odvaze ukončit žití ze dne na den, bez odpovědnosti za to, co bude zítra. Budou to volby, které, jak věřím, přinesou generaci vládních politiků, která po sobě našim dětem nebude nechávat dluhy. Příští parlamentní volby tedy podle mne budou o míře naší osobní svobody a o odvaze politiků jednat, chovat se a vládnout s vědomím odpovědnosti nejen za tuto, nýbrž i za příští generace.