Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Česká televize: Vyšetřovací komise ke spisu Krakatice

[12.03.2009]

Policie

Česká televize: Vyšetřovací komise ke spisu Krakatice

Žádost o prošetření okolností šetření tzv. spisu Krakatice

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Jinou vyšetřovací komisi dnes překvapivě odsouhlasil bezpečnostní výbor sněmovny. Měla by odkrýt pozadí kolem policejního spisu Krakatice. Výbor tak vyhověl návrhu ministra vnitra Ivana Langera a taky chce svoje kolegy na schůzi požádat, aby zbavili mlčenlivosti bývalého policejního vyšetřovatele Karla Tichého, který na spisu pracoval.

Robert MALECKÝ, redaktor
--------------------
Šest let vyšetřování kolem podnikání a kontaktů zavražděného Františka Mrázka a původně až dvanáct tisíc stran spisu, jehož polovinu policisté později skartovali. Utajovaná Krakatice možná odkryje detaily. První krok k tomu udělal bezpečnostní výbor sněmovny, navrhuje zřídit vyšetřovací komisi, ale i vyslechnout bývalého policistu Karla Tichého k šetřením kolem Františka Mrázka, Tomáše Pitra i Radovana Krejčíře.

Jeroným TEJC, poslanec, člen bezpečnostního výboru PS /ČSSD/
--------------------
Já jsem velmi spokojen, že dnešní výbor pro bezpečnost jednak navrhl, aby pan policista, expolicista Tichý byl zbaven mlčenlivosti pro jednání výboru, které může probíhat už během několika týdnů.

Zbyněk ČERMÁK, právní zástupce Karla Tichého
--------------------
Až bude jasný závěr, tak se k tomu můžeme nějakým způsobem postavit. Ale v každým případě tuto iniciativu vítáme.

Robert MALECKÝ, redaktor
--------------------
Výbor šel nakonec ještě dál, než žádali sociální demokraté. Z podnětu ministra vnitra Ivana Langera navrhli vznik parlamentní vyšetřovací komise.

František BUBLAN, poslanec, předseda bezpečnostního výboru PS /nestraník/
--------------------
Já to těžko vnímám od pana ministra jako takový oddalovací manévr, protože ta komise samozřejmě bude pracovat velmi dlouho a nemusí dospět ani k žádnému závěru.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Opoziční část výboru pak překvapil i další ministrův návrh. Podle něj nestačí kvůli Krakatici umožnit vypovídat jen jedinému vyšetřovateli, ale i řadě dalších, kteří se spisem přišli do styku.

Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/
--------------------
Pouze toto je cesta, jak jednou provždy odmýtizovat vše, co se dělo, zjistit, jakým způsobem probíhalo vyšetřování, zda do vyšetřování někdo zasahoval.

Zina PLCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Seznam Ivana Langera má 19 jmen, bývalých ministrů vnitra včetně jeho samotného. Několika bývalých šéfů Policejního prezidia, inspekce i některých policejních útvarů. Slyšet je vypovídat zatím výbor nechce, možná si je pozve plánovaná komise, pokud ji sněmovna schválí. Šéf výboru František Bublan teď navrhne, aby se sněmovna zabývala usneseními na své nejbližší schůzi. Ta začíná už příští týden. Robert Malecký a Zina Plchová, Česká televize.

Česká televize, pořad Události, 12. března 2009