Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Langer: Bude tu bezpečno

[17.12.2007]

Evroská unie

MF Dnes: Langer: Bude tu bezpečno

Rozšíření schengenského prostoru

Kriminalita v pohraničí se nezvýší a policisté naopak budou vidět víc, říká ministr vnitra Ivan Langer. „Díky Schengenu bude v Česku bezpečněji,“ dodává.

* Už pár týdnů probíhá kampaň, která má lidem říct, co pro ně bude vstup do schengenského prostoru znamenat. Lze jednoduše říct, jak se za pár dní pozná, že Česko už v Schengenu je?

Dá se to říct i tak, že to člověk nepozná. Prostě nepozná, že přejel hranice, protože ty zmizí.

* Ve vaší kampani se mluví jen o pozitivech, jež zrušení hranic přinese. Řada lidí se však bojí. Opravdu to bude jen změna k lepšímu?

Má to samozřejmě svůj rub i líc. Myslím, že těch pozitivních změn je víc. Určitě se oživí příhraniční regiony, zvýší se v nich turistický ruch. Uznávám ale, že se tam může zvýšit doprava. Je proto nutné, aby tento negativní dopad dokázaly regulovat obce a krajské úřady.

* A co nárůst kriminality? Toho se lidé bojí víc.

Zrušení hranic nepřinese zhoršení bezpečnostní situace. Policie z příhraničí nezmizí. Naopak se ze statické kontroly na hranicích rozprostře na větší území.

* Ale strach z nárůstu kriminality nemají jen Češi. Mluví o tom třeba Rakušané a v Sasku se zase objevily plakáty, aby si lidé koupili zámky.

Chápu, že každá změna je spjatá v hlavách lidí s pochybnostmi a nedůvěrou. Ale tady k tomu není důvod. A jestli někdo vydává plakáty, aby si lidi koupili zámky, tak to považuji jen za laciný trik místního prodejce zabezpečovací techniky.

* O větší kriminalitě mluví i někteří policisté. Tvrdí, že se do Česka dostanou snadněji třeba drogy.

Česká policie se naopak díky vstupu do Schengenu dostane k informacím, k nimž dosud nemohla. Přistoupení k Schengenu proto bude znamenat větší šanci odhalit podezřelé. Za prvních sto dní testování systému, v němž data jsou, jsme dopadli asi 30 hledaných osob. Dřív bychom o nich nevěděli.

MF Dnes, 17. prosince 2007