Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo1-Radiožurnál: Rozšíření schengenského prostoru

[25.10.2007]

Evroská unie

ČRo1-Radiožurnál: Rozšíření schengenského prostoru

Odstranění kontrol na vnitřních hranicích EU

Moderátor (Vladimír Kroc):

Ministři vnitra nových členských zemí Evropské unie se naposledy sejdou před očekávaným rozšířením Schengenského prostoru. Tématem schůzky na Pražském hradě bude zabezpečení hranic, policejní a vízová spolupráce a konečně i ochrana osobních údajů. Podrobnosti nám teď prozradí šéf českého resortu vnitra Ivan Langer. Dobrý den.

Host (Ivan Langer):

Dobré ráno přeji.

Moderátor (Vladimír Kroc):

Pane ministře, Česko se vlastně stane plnoprávným členem Evropské unie, dá se to tak říci. Prozraďte, jestli naše země vstoupí do Schengenského prostoru o něco dřív, než toho 31. respektive 1. ledna?

Host (Ivan Langer):

Tak to bohužel ještě v tuto chvíli neumím říci. Mohu říct jedno - Česká republika je na vstup do Schengenského prostoru zcela připravena a podle informací, které máme k dispozici, také všechny ostatní nové členské země prošly těmi velmi náročnými testy a jsou připraveny také.

Moderátor (Vladimír Kroc):

Co konkrétně to přinese českým občanům? Nemyslím jenom pozitiva, třeba i negativa. Například kontroly našich občanů ve vnitrozemí Rakouska.

Host (Ivan Langer):

Žádná z členských zemí Evropské unie nemůže postupovat v rozporu s schengenským kodexem a já mohu jednoznačně prohlásit, že na jedné straně, chceme-li sdílet svobodu cestování, musíme také garantovat bezpečnost, k tomu slouží schengenský informační systém, ale současně také nemůžeme obcházet pravidla, která jsou schengenskými kodexy dána a i my budeme hlídat, když na jedné straně nebudeme kontrolovat občany například Rakouska, aby Rakušané to samé nedělali vůči občanům České republiky.

Moderátor (Vladimír Kroc):

Výhodou naší země je, že leží uvnitř hranic Evropské unie. Co otevření Schengenského prostoru bude znamenat třeba pro sousední Slovensko? Je tamní hranice s Ukrajinou kvalitně zabezpečená?

Host (Ivan Langer):

Schengenská kritéria jsou nesmírně náročná a platí úplně stejně na východě Evropy jako na západě nebo na severu, či na jihu. Tady neexistuje žádné jiné dělení, než společná pravidla pro všechny a já jsem přesvědčen o tom, že pokud Slovensko prošlo, a Slovensko prošlo a to díky velmi tvrdé práci, potom se na ně můžeme spolehnout, stejně tak, jako my musíme garantovat všem našim partnerům, že například vzdušné hranice na letištích budou znamenat jasný filtr proti všem, které v Evropě nechceme mít.

Moderátor (Vladimír Kroc):

Kolik to rozšíření Schengenského prostoru nás stálo?

Host (Ivan Langer):

Byl to velmi náročný projekt. My jsme během roku museli schválit strategii, přijmout zákony, nakoupit techniku, zprovoznit techniku, provést reformu nebo změnu služby cizinecké pohraniční policie. Celkové náklady v tuhle chvíli ještě nemáme definitivně spočteny, ale pohybují se někde kolem 500 milionů korun.

Moderátor (Vladimír Kroc):

Ministr vnitra Ivan Langer. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Host (Ivan Langer):

Hezký den přeji všem.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, pořad Otázka dne, 26. října 2007