Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Rozhovor s Ivanem Langerem o situaci na našich silnicích

[19.10.2007]

Bezpečnost na silnicích

MF Dnes: Rozhovor s Ivanem Langerem o situaci na našich silnicích

Bezpečnost na silnicích, práce dopravní policie

Sám jste kdysi na billboardech vyčítal ministru předchozí vlády Milanu Šimonovskému, že s dálnicí nic nedělá. Co se od té doby změnilo?

Příliš ne. Kromě zásadní věci, že tato vláda výrazně posílila fond dopravní infrastruktury a plánuje investovat víc než vláda minulá.

 

Na dálnici z Prahy do Brna se navzdory těmto plánům pořád dějí strašné věci. Co s tím teď uděláte?

Dálnici se odlehčí, když se dobuduje silnice R35 (Olomouc-Hradec Králové-Liberec - pozn. red.). To je jediná šance na zlepšení.

 

To je za dlouho. Do té doby se opravdu nestane dálnice bezpečnější?

V takhle husté dopravě se na D1 nedá opravdu změnit nic. A to říkám jako člověk, který tam pravidelně a často jezdí.

 

A není to nic moc, že?

Ano, je to čím dál tím horší.

 

Máte přímý vliv na policii. Proč nejsou policisté vidět u dálnic? Proč si tam kamiony i osobní auta mohou jezdit, jak chtějí?

Situace je taková, protože je špatná silniční síť, špatná prevence, špatně nastavený bodový systém. A taky proto, že dopravní policisté dělají víc úředníky než policisty. A to všechno se musí změnit. Z toho je tak 25 procent věcí policie, zbytek je věc ministerstva dopravy a vlády.

 

Vy jste ve vládě. Jak dlouho to bude trvat? Kdy budou na dálnici policisté trestat nebezpečné řidiče?

Můžu to změnit jen tehdy, když změním zákony. A proto je reforma policie, která zbaví dopravní policisty zbytečných agend tak, aby nemuseli být v kanceláři, ale na výjezdech. A v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru se zredukuje služba cizinecké pohraniční policie a dopravní policie bude posílena zhruba o 400 policistů.

 

Takže kdy?

Účinnost toho zákona bude od ledna 2009. Pak budou policisté více policisty než teď.

 

Tedy ještě rok a čtvrt neřízené jízdy po dálnici. Nebojíte se, že tam za chvíli budou u krajnic viset billboardy "Toto je Langerova zácpa"?

Rozumím vaší netrpělivosti, ale jestli se tady něco osm let zanedbávalo, tak se omlouvám, ale za rok se to nedá otočit. To je jako ledoborec. Důležité je, že znáte cíl, kam jedete, ale otočit tím kormidlem, to si vyžaduje čas.

 

MF Dnes, 19. října 2007