Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidovky.cz: Ivan Langer odpovídal čtenářům on-line

[19.10.2007]

Ministerstvo vnitra, policie

Lidovky.cz: Ivan Langer odpovídal čtenářům on-line

On-line rozhovor k tématům policie, tajné služby, a dalším

OTÁZKA (J. Novák, Náchod)
Chtěl bych Vám říci, pane ministře, že osobně nemám žádné špatné zkušenosti s prací Policie ČR. Ať už jsem zavinil dopravní nehodu já nebo ten druhý, případně při řešení dopravního přestupku - jejich chování bylo vždy korektní. A přál bych si, aby jich bylo na ulicích a na silnicích více než dosud. Opravdu, já těch provinění moc nedělám. Udělejte prosím maximum pro snížení administrativní náročnosti jejich práce. Mám dotaz: nebylo by dobré navrhnout, aby jedním z alternativních trestů za přestupky otravující život občanů (krádeže kanálových poklopů, grafiti apod.) bylo součástí alternativního trestu zveřejnění pachatele? Já si myslím, že by to bylo nesmírně účinné a výchovné.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:23)
Děkuji za názor: jsem rád, že vaše osobní zkušenost s policisty je dobrá. I já jsem přesvědčen, že poctivých slušných a profesionálních policistů je většina. Mým cílem je, v rámci reformy policie, dosáhnout mimo jiné toho, po čem voláte, udělat z policisty skutečné policisty a změnit stav, kdy jsou mnohdy více úředníky, poštovními doručovateli a pod. Pouze zbavením policie zbytečných agend můžeme změnit současný stav, kdy máme hodně a přitom málo policistů. Hodně ve srovnání s Evropou v přepočtu na počet obyvatel a málo, protože dělají to, co by nemuseli a chybí tam, kde by být měli. Mějte se fajn.
 
OTÁZKA (obcan K.)
Proc uz nebyl zatcen prislusnik BISu, ktery vynesl a chtel zpenezit tajne informace?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:23)
To opravdu nevím, věcí se zabývá zatím jen BIS a nemám tudíž dostatek informací.
 
OTÁZKA (zalozak)
Jak bude vyresen 'problem' s nesplnenim kvalifikacniho poazadavku VS u plk. Kubiceho? Dostal vyjimku?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:27)
Jasně jsem řekl, že mým nástupem a v souvislosti s novým služebním zákonem končí období vyjímek. Policisté mají povinnost doplnit si chybějící vzdělání (musím bohužel konstatovat, že takových je dle mne až příliš mnoho) ve lhůtě stanovené zákonem. Současně jsem ale řekl, že součástí hodnocení služebních funkcionářů bude i kontrola toho, zda skutečně studují a mají tudíž reálnou šanci ve stanovené lhůtě vzdělání získat. Ten, kdo nestuduje a myslí si, že lhůty vužije jako nějaké další vyjímky se plete, skončí. A to platí pro všechny.
 
OTÁZKA (Jelimaní Hlava)
Dobrý den, pane ministře. Když policista nemá brát úplatky, musí být dobře zaplacen. Co to znamená? To znamená, že když si vezme hypotéku, auto na leasing, nemusel tyto činnosti financovat z úplatků. Průměrný plat policisty je myslím 25.000 hrubého, což je asi 18.800 Kč čistého. Já pracuji v soukromém sektoru za 35.000 hrubého. Vy pracujete za 150.000 hrubého. Víte kam už mířím? Mířím tam, že když má člověk slušný plat, nemusí dělat švindly.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:30)
Souhlasím s vámi a dodávám, že platové podmínky u policie a další sociální výhody spojené se službou b bezpečnostním sboru jsou dobrou motivací vykonávat svoji službu řádně. Nezapomeňme totiž i na systém výsluh (coby dlouhodobou pozitivní motivaci), který u jiných státních zaměstnanců není. Spojíme_li tedy okamžitý plat s platem odloženým (výsluhy) jsem přesvědčen, že motivace nebrat úplatky a neporušovat zákony je a je dobrá.
 
OTÁZKA (kam)
Dobrý den, před volbami někteří dnešní ministři za ODS hovořili o přesunu některých centrálních úřadů z Prahy na Moravu (zejména pan Říman). Myslím, že i z ekonomického hlediska je to dobrý nápad. Bude se v tomto směru něco dělat, případně i ve vašem resortu?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:32)
Já se snažím nestěhovat, nýbrž rušit a zeštíhlovat. V letošním roce došlo k redukci zaměstnanců na MV o cca 14% a v zeštíhlování resortu budeme dále pokračovat.
 
OTÁZKA (Přidal)
Dobrý den pane ministře.V rámci MVČR se také zpracovává problematika energetické bezpečnosti státu.Zajímalo by mě jaké jsou konkrétní cíle tohoto ůkolu a jaké jsou aktuální výsledky a výstupy.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:33)
Spolupracujeme na tom s ministerstvem zahraničí. Bophužel vám v tuto chvíli neumím říct, jak daleko práce jsou.
 
OTÁZKA (starýpán)
Pěkně Vás zdravím pane ministře,mám pro Vás návrh: co kdyby Vámi řízené ministerstvo pokrátilo aspoň o 15% doživotní renty příslušníkům VB,StB,LM a dalším, kteří byli„odejíti“ do důchodu do roku 1995? Ušetřilo by se na platy nejméně 10 000 elitních policistů. Když byste se domluvil s paní Parkanovou, bylo by to ještě efektivnější.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:35)
Takovou změnu je možné udělat pouze zákonem a nejsem si jist, zda by nešlo o retroaktivitu. Takový návrh, který jsem podporoval, byl předložen při projednávání služebního zákona, leč nezískal většinovou podporu. Osobně mám k tomuto stavu rovněž výhrady, ale musím respektovat realitu a platný právní rámec.
 
OTÁZKA (Martin Sláma)
Vážený pane ministře, rád bych se zeptal, jestli je Vám známo, že policistům ve směnném provozu se pracovní doba v tomto roce nesnížila a je stejná jako v předchozích x-letech, a to 37,5 hodiny/týden? Proč veřejnosti vnucujete nepravdivé tvrzení, které se týká pouze policistů v kancelářích? A co se týče navýšení dovolené tak to hodinově nepokryje ani navýšený fond pracovní doby o svátky. Čím chcete motivovat policisty "na ulici"? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:39)
Výší platu ve srovnání s ostatní rozpočtovou sférou - v průměru jde o 150% ve srovnání s ostatními. Dobře nastaveným systémem výsluh, který u jiných zaměstnání není. Možností kariérního růstu dle služebního zákona. Změnou pracovních podmínek - modernizace policejních služeben. Lepším technickým vybavením...
 
OTÁZKA (J.K.)
Pane ministře, vím že nemůžete říci podrobnosti ale jakd je možné že BIS tak dlouho tajila onen "proval" nedělá si tak trochu jen ona co chce a na vedení MV kašle?. osobně se domnívám, na základě dosavadních zkušeností, že vše dnemusí být tak jak se říká, může se jednat i o činnost cizích zpravodajských služeb. Domníváte se že tomu tak dnemůže být?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:40)
BIS není součástí resortu MV. Zatím nemám důvod nevěřit vysvětlení, že šlo o selhání jedince, a že nedošlo k ohrožení práce BIS.
 
OTÁZKA (anonym)
Pane ministře, kdysi jsem při příležitoasti kladení otázek, se vás ptal zda těch příliš častých reorganizací bezpečnostních složek není na závadu, já tvrdím že ano Zejména z hlediska utajení jejich zájmu a informací. . Kdy skončí tyto reoganitzace v rámci MV a předpokládáte jak dlouho je nebude třeba opět reorganizovat. Nedomníváte se že odvoláním pana Randáka vznikl bezpečnostní problém pro ČR?? - viz debakl BIS v akci vůči němu.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:42)
Souhlasím s vámi, že příliš časté reorganizace neprospívají žádné instituci. Nicméně jsme přesvědčen, že naše policie změnu potřebuje, stejně jako zpravodajské služby. Mojí ambicí je to, aby to byla změna promyšlená, funkční, mající širokou odbornou i politickou podporu a tudíž změna dlouhodoá.
 
OTÁZKA (J.K.)
Pane ministře domníváte se že spolupráce pana premiéra Topolánka s panem Dalíkem je ku prospěchu vaší vlády.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:43)
Každý z nás má právo vybrat si své spolupracovníky. Respektuji to
 
OTÁZKA (Jarda Jetel)
Pane Langer nezdá se Vám že jste přestrojením 2 poslanců z oranžového trika do modrého změnili proti vůli voličů výsledky voleb.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:46)
Výsledek voleb se dá interpretovat různým způsobem, někteří říkají pat - a mají pravdu pokud jde o počet mandátů, jiní nesouhlasí s patem, neboť součet počtu hlasů odevzdaných koalici převyšuje součet hlasů ČSSD a KSČM. Jsem přesvědčen, že rozhodnutí obou kolegů je ku prospěchu naší země, neboť umožňuje uskutečnění tolik potřebných reforem v daňové, sociální, důchodové, regulační, justiční i bezpečnostní oblasti.
 
OTÁZKA (Fakír)
Líbí se vám Kaplického knihovna? Zkuste odpovědět ANO NE i když jste politik. A proč? A budete za svým slovem v tohle směru stát i za týden nebo ho změníte jako Bém?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:47)
Líbí. Svým velmi netradičním pojetím. I já mám ale pocit, že by jí více slušelo jiné místo.
 
OTÁZKA (petr.vesely)
Dobry den pane Langr. Pri zadrzeni Radovana Krejcire v jar jste na sve narychlo svolane tiskovce rekl ze krejcir skonci pred ceskym soudem.chci se zeptat jestli na tom stale trvate a jestli ano tak proc si to myslite.dekuji a preji uspech
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:49)
Řekl jsem, že tomu věřím a věřím tomu i nadále. Rozhodování justičních orgánů v JAR ale nemohu posoudit, z pohledu našeho resortu chci ujistit, že děláme maximum proto, abysme kolegům z ministerstva spravedlnosti poskystli dostatečnou podporu k úspěchu.
 
OTÁZKA (čtenář zdrojů)
Pane ministře, kdy předložíte společně s premiérem Topolánkem českým občanům důkazy, že pan Kubice měl ve své zprávě pravdu? Jak Vy tak Topolánek jste před volbami a těsně po nich veřejně prohlásili, že Paroubek je spolčen s organizovaným zločinem a nájemnými vraždami. Kdy tedy předložíte společně s Topolánkem a Kubicem důkazy?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:52)
Velmi dobře víte, že jsem nic takového neřekl. Tuto zprávu jsem netvořil, nicméně znovu říkám, že ač šlo o nestandardní krok, měl jsem a mám k němu pochopení, a že mým úkolem je dosáhnout toho, aby žádná taková zpráva již nebyla třeba. A toho lze dosáhnout tehdy, budou-li podřízení důvěřovat nadřízených a respektovat je.
 
OTÁZKA (hobbo)
Dobry den.Zajimalo by mne proc jeste BIS neslapla na kuri oko p.Paroubkovi.Je naprosto evidentni ze se za dob sveho pusobeni na postu predsedy vlady pekne napakoval a nyni ze sebe dela uslapnuteho.Dekuji.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:53)
Neumím komentovat, neboť nemám žádné informace o napakování se J. Paroubka. Máte-li nějaké, pošlete. :-)
 
OTÁZKA (nat)
pane ministře..... co brání tomu, aby policisté byli více vidět v ulicích, aby se občas prošli po ulicích pěšky???
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:57)
Tomu brání špatná struktura policie, špatné technické vybavení a činnosti, které policie, dle mého přesvědčení zbytečně vykonává. Proto také mezi deseti pilíři, na nichž je postavena reforma policie, najdete debyrokratizaci, informatizaci a změnu organizační struktury. jak už jsem psal, v porovnání s Evropou máme hodně policistů a přitom jich je málo tam, kde je všichni potřebujeme.
 
OTÁZKA (pertinax)
Nezavání Vám to tak trochu robotní povinností uzákonit neplacenou práci přesčas. Nejsem policista a tuto informaci mám jen z médií - překroutila to ta média nebo je to pravda? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 13:59)
M8te-li na mysli tzv. 150 bezplatných přesčasových hodin, mohu říct, že to není nové ustanovení zákona, ale existuje již od roku tuším 1993, že je kompenzováno navýšením tarifu o 10%, zkrácením týdenní pracovní doby na 37,5 hodiny, prodloužením dovolené.
 
OTÁZKA (student prav)
Jak budou postizeni policiste, kteri se podileli na perzekuci MUDr. Yekty Uzunoglu. Zacalo uz jejich trestni stihani? Dostanou po peti letech jako bolsevicka prokuratorka Polednova?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 14:00)
Vše, co dělá policie v trestním řízení je pod dohledem státního zastupitelství! Osobně musím říct, že tento případ považuji za ostudu české justice i orgánů činných v trestním řízení.
 
OTÁZKA (Jiří Kábrt)
Dobrý den,v minulosti při každém selhání policistů jste odvolával z funkce ministra vnitra.To už dnes neplatí?.Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 14:03)
Neodvolávám já, nýbrž příslušný služební funkcionář. na principu - za selhání trest trvám a trvat budu i nadále. Vždy jsem vycházel a vycházím z tzv pozitivní i negativní motivace tak, jak ji umožňuje nový zákon - za dobrou práci dobré peníze, za selhání trest. Jsem přesvědčen, že výsledky práce Inspekce ministra vnitra jasně prokazují, že důslednou realizaci principu - očista policie od těch, kdo kazí její dobré jméno, myslím vážně. Máte-li konkrétní případ, pošlete mi ho.
 
OTÁZKA (Grasl von Lumpenburg)
Pane Langře, dodnes se zpupně vyhýbáte vysvětlení vašeho velmi podivného "pracovního poměru" advokátního koncipienta. Toto povolání jste stihl vykonávat současně s několika ústavními a stranckými funkcemi za čtyřnásobek obvyklého platu. Kdo má alespoň zbytky zdravého rozumu ví, že je to čirá fikce a podvod a že tímto způsobem perete špinavé peníze. Nebojíte se, že se jednou to ucho utrhne a skončí to pro vás špatně?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 14:04)
Nevyhýbám se a už vůbec ne zpupně. Špinavé peníze jsem tím nepral a utrženého ucha se tudíž nebojím. PS Síhal jsem a stíhám toho ještě více: mám kolem sebe dlouhodobě dobrý a výkonný tým spolupracovníků.
 
OTÁZKA (hm)
AD MĚSTSKÁ POLICIE : Proč se plete do řemesla policii státní ?! Proč supluje dopravní policii ? Proč se zabývá činy kriminální povahy ? Byla přece zřízena k zajišťoví veřejného pořádku, čistoty ulic apod.
ODPOVĚĎ (19.10.2007 14:05)
Souhlas, sdílím vaše výhrady.
 
OTÁZKA (wow)
Kde berete čas na to prosedět 3 dny na utkání Davis Cupu ?
ODPOVĚĎ (19.10.2007 14:07)
Hledám ho těžko, ale alespoň o víkendech se snažím mít trochu volného času. Bohužel ani ten víken jsem neměl úplně volno a poslední zápas Radka Štěpánka jsem neviděl, neboť jsem v neděli musel jet na důležitou služební cestu do zahraničí v souvislosti s přípravami našeho vstupu do Schengenského prostoru.
 
Lidovky.cz, 19. října 2007