Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Programové otázky

Omlouvám se všem zájemcům o komunikaci se mnou na tomto webu, ale diskuse zde byla pozastavena, beru si na nějaký čas prázdniny :-)

Pokud máte zájem komunikovat se mnou i nadále, můžete využít můj Facebook, rád Vás přivítám mezi své přátele :-)

Ivan Langer

  31.05.2010 Jan Sladký <403@seznam.cz>
 
Dobrý den pane Langere. Je po volbách a tak řešit s občany programové otázky asi není aktuální, ale zkusím to. Jsem pravicově smýšlející volič a podnikám ve školství (jsem spolumajitelem soukromé mateřské školy). Asi by bylo logické, abych volil ODS. Musím ale říci, že za vlád ODS jsme se jako soukromá škola měli velmi špatně a živořili jsme na úrovni přežití. Teprve sociálně demokratické vlády umožnily zvýšení dotací soukromým školám. Neříkám, že podpora státu je správné řešení, ale došlo tím alespoň ke snížení nesrovnatelné konkurence škol placených z veřejných rozpočtů, které službu poskytovaly téměř zdarma. Domnívám se, že pravicová politika by měla vést k ústupu státu z resortů, kde si trh poradí lépe. Mám však dojem, že ODS se bojí dělat skutečnou pravicovou politiku. Nepodporovat z veřejných zdrojů soukromé školy je jen jeden krok k liberalizaci trhu školních služeb. Pokud se neudělá krok druhý, spočívající v privatizaci školství, jen se zhorší podmínky pro podnikatele v tomto rezortu. Ve školství připadá v úvahu i známý a mnohem spravedlivější kupónový plán Miltona Friedmana. Jenže privatizace školství se zřejmě ODS zalekla - nebo nepochopení voličů a ztráty hlasů? Odemně byste ho právě tím získali. Takhle jsem byl u voleb v situaci, že budu-li volit ODS, můžu přispět sám ke zrušení naší mateřské školy, protože bez dotací teď nemůže obecním konkurovat. O mém pocitu ze slibů o podpoře podnikání raději nepíšu. Tak je to se vším. Myslím, že pokud chce pravice vládnout a prosadit zdravou ekonomiku, dluží národu hodně ve vyslětlování principů dopadu nízkých státních výdajů a důsledků negativní motivace příjemců štěrého sociálního systému. Jednoduchá hesla na plakátech stačila v minulém století. Dnes už myslím, že je voličská základna vzdělanější. Snad jsem Vám trochu pomohl osvětlit jeden z důvodů, proč si myslím, že ODS nedostala ve volbách více hlasů než dostala. S pozdravem J.Sladký
PS: Doufám, že s politikou nekončíte ..... myslím, že byste tam chyběl.
 
Zatím žádná odpověď...
  10.05.2010 Jarda Polda <j.flinta@seznam.cz>
 
Dík za to, že jste na můj příspěvek ze dne 2.4.2010 nereagoval. Tím jste řekl vše...
 
Zatím žádná odpověď...
  15.04.2010 Pavel Brabec <pavel.brabec@bristot.cz>
 
Dobrý den, zdravím Vás.

Pravice musí vyhrát! Chci pomoct. Jsem z toho nervózní.

Poslouchal jsem včera předvolební diskusi z Olomouce a mám pocit, že pravicové strany nedokáží dostatečně svým programem oslovit pravicové voliče a už vůbec ne malé a střední podnikatele.
Mám obchodní firmu s ročním obratem několik desítek miliónů korun s 12 zaměstnanci a máme trochu jiné starosti, než o kterých mluvíte. Domnívám se, že některé naše problémy lze snadno uchopit a řešit je bez nutnosti zhoršit finanční situaci státu.
Naše problémy:
1. pohledávky po splatnosti – neuhrazené zboží a služby za několik miliónů
2. zaměstnanci – nemožnost reagovat na momentální potřebu firmy
3. špatná podpora investic – nemožnost investovat do movitého majetku, dostupnost financí
4. byrokracie
5. korupce

Pro první problémy bych měl toto řešení:

1. Dodám odběrateli zboží, vystavím fakturu, kterou on neuhradí. Přijdu o zboží, k tomu zaplatím ihned DPH a posléze daň ze zisku. Neplatič dostane zboží, prodá ho se ziskem, obdrží ihned od FÚ zpět DPH (přesto že nic nezaplatil) a ještě si ho dá do nákladů. Když by byl výběr DPH shodný, jako u zálohových faktur byl by problém vyřešen. Neplatiči by přišli o peníze a dodavatelům by se ulevilo.
Stát by získal ihned několik desítek miliard za DPH z neuhrazených faktur, především od obchodní řetězců a velkých stavebních firem a pomohl by menším domácím dodavatelům.
Mimo jiné proč se neplatí DPH z bankovních poplatků a služeb, poštovních služeb, letenek a pojištění?

2. Mám zaměstnance a nemám pro ně práci. Pokládám si otázku, koho mám propustit a jak? Musím se chovat zodpovědně. Nemám peníze na odstupné a nemůžu dodržet výpovědní lhůtu dvou měsíců, protože se bojím, že by mně ve firmě ve výpovědní lhůtě škodili. Dva plus tři průměrné platy by mě položily. Co s tím? Snížím rapidně mzdy, začnu rozdávat důtky za jakoukoliv maličkost, která mně doposud nevadila. Cílená šikana. Po čase se rádi domluví na ukončení pracovního poměru dohodou. Odcházejí většinou lidé starší a poctivý, kteří to odmítají snášet. Výsledek je pro zaměstnance i firmu špatný a ještě k tomu se necítím dobře. Odchází z mojí firmy i 55tiletý zaměstnanec, který u mě pracoval patnáct let. Za stejných podmínek jako klučina, který je v zaměstnání 1,5 roku. Řešení je jednoduché a snad i sociální. V prvním roce bez výpovědní lhůty s měsíčním odstupným, a dále za každé dva roky zvyšovat odstupné o jeden měsíc. Po třech letech 3 platy, po pěti letech 4 platy atd., po patnácti letech 8 platů. Mělo by být jedno z jakého důvodu je ukončen pracovní poměr, pakliže nespáchal zaměstnanec trestný čin má nárok na odstupné vždy. Ochrana dobrých a starších zaměstnanců nám není proti srsti, ale musíme mít možnost propustit přebytečné pracovníky.
3. Podpořme budování a bytovou výstavbu a ne pouze spotřebu. Firma má zisky a chce se rozvíjet. Potřebuji více kanceláří, skladů a malé byty pro mimopražské zaměstnance, chci stavět nové sídlo firmy s několika byty a restaurací. Jak to udělat? Doposud jsem v pronajatých prostorech a zisk firmy investuji raději do několika drahých aut a cestování. Stavět se nevyplatí, nejde uplatnit do nákladů v reálném čase. Doba odpisů budov je nesmyslně dlouhá. Osobní auto za 5 miliónu odepíši za 2 roky, ale kanceláře za půl století. Přitom bych dal práci našim lidem a našim firmám, když bych investoval například do nájemních bytů pro své zaměstnance. Musím si pomoct. Budu stavět skromněji jako soukromá osoba a nemovitosti posléze pronajmu své firmě za obvyklé nájemné. Jako soukromník nepotřebuji od dodavatelů účty za materiál a práce, a tak postavím mnohem levněji. Zařízení budovy, které lze uplatnit do nákladů, zaplatí firma. Ušetřím na firemních daních z přijmu a ještě nebudu platit sociální a zdravotní pojištění z přijmu z pronájmu. Navrhuji zjednodušení odpisů, tak aby se podpořilo stavebnictví s velkým podílem práce a ne dovoz zboží. Do 100tis. ihned do nákladů8, do 1 miliónu 3 roky, do 5 miliónů 6 let, nad pět miliónů 8 let. Dále by měl být opět zvýhodněn leasing, tak aby měli banky větší konkurenci a přišlo do podnikání více peněz.
Omlouvám se drzost Vám radit.
S pozdravem

podnikatel
Pavel Brabec
 
Dobrý den pane Brabče, děkuji za Vaši podporu a zejména za Vaše připomínky, jak pomoci podnikatelům a živnostníkům. Náš ekonomický program jsme psali spolu se špičkovými odborníky z tzv. ESO (Ekonomická skupina odborníků) a zabýváme se v něm všemi oblastmi, o kterých se zmiňujete, že malé a střední podnikatele trápí. Na všechny tyto oblasti máme řešení a já věřím, že se s nimi budete ztotožňovat. Na stránkách www.ods.cz nebo i na tomto webu v sekci Volební materiály můžete najít naše jednotlivá Řešení i kompletní volební program. Zároveň Vám pak děkuji za zaslání konkrétních námětů a doporučení. Jsem přesvědčen, že odpovědná a odborná Řešení ODS dokážou přesvědčit voliče a že budeme mít prostor je po volbách realizovat. A věřím, že tomu tak bude i s Vaší podporou. Ještě jednou děkuji a přeji mnoho úspěchů, Ivan Langer.
  02.04.2010 Jarda Polda <j.flinta@seznam.cz>
 
Pane Langere, tady máte něco pro zasmání. Při představě, že něco takového by mohlo být třeba i premiérem vlády ČR, mě jímá snad ještě větší hrůza, než z Mirečka Topolánků. Tak přeji příjemný poslech! http://www.youtube.com/watch?v=EiJvMD9uBRg
 
Zatím žádná odpověď...
  11.02.2010 Luděk Rom <ludarom@centrum.cz>
 
V minulých volbách jsem sice volil ODS, ale teď když vidím co máte ve straně za bordel a co všechno děláte pro lidi, tak je mi zle. To neustálí handrkování o to kdo by měl bejt u moci a kdo ne, je sice pěkný, ale je to naprosto k ničemu. Mluví se teď hodně o důchodový reformě " vždyť je to výsměch", jak můžeme dělat nějakou přiblblou důchodovou reformu, když naše platy jsou tak nízké, že by nám reforma v ničem nepomohla, akorát by tu byli lidi ještě chudší než jsou teď. Vy s vašima nehoráznýma platama a výlohama na všechny kraviny si to můžete dovolit, ale většina lidí ČR ne. ČSSD je banda pitomcu vedená samotným Hitlerem a po boku mu stojí Heidrich a Goebbels. Je mi jasný, že ČSSD tuhle zemi zadluží na tak dlouho, že by to nezaplatili ani moji prapravnuci, ale ve vás taky nemám důvěru. Třeba taková zdravotní reforma mohla mít taky jiné řešení, i když tohle není špatné. Forma dobrovolného připojištění ( v tom případě je vše hrazené), a když připojištění nemáte platíte si recepty a to ubytování v nemocnici. Teď jsem se po 12 ocitl na pracovním úřadě, byl jsem tam evidován 3 týdny a sám jsem si našel práci, problém byl ale v tom, že jsem jí dvou týdnech musel ze zdravotních důvodů opustit, když znovu přišel na pracovní úřad, tak jsem zjistil, že nemám nárok, abych dobral svoji předchozí podporu, ale že mi to budou muset vypočítat z těch 2 týdnů, a protože jsem cholerik tak jsem poslal někam. Děláte všechno proto , aby jste lidi který pracujou sedřeli z kůže, a pak si z toho vyplácíte tučný výplaty, takže teď můžete říct, že jste ušetřili jednu podporu, protože ten pitomec je takovej než aby bral almužnu ( míň než nějaký zasraný cikáni a socky), tak si radši soc. a zdr. poj. zaplatí sám, když poslanci vydali takovej pěknej zákon.
 
Dobrý den, pane Rome. Na úvod děkuji za podporu, kterou jste v minulosti vyjadřoval ODS a věřím, že Vás dokážeme přesvědčit i do budoucna. Nikdo není dokonalý, ani ODS a ani lidé v ní, ale na rozdíl od ostatních politických stran o svých problémech otevřeně mluvíme a snažíme se je řešit, nikoli zametat pod koberec.
V názoru na důchodovou reformu s Vámi ale nemohu souhlasit. Pokud bychom důchodovou reformu neprovedli, neznamenalo by to, že by vše zůstalo jako dnes, ale vedlo by to k tomu, že v horizontu 20 – 30 let by důchody nemohly být vypláceny vůbec, protože by na ně nebyly peníze.
Naopak souhlasím, že v oblasti zdravotnické reformy jsme i přes kvalitní obsahovou stránku nepostupovali v minulé vládě nejšťastněji. Ta řešení, se kterými přišel ministr Julínek, jsou dobrá, pokud by byly prosazeny všechny kroky této reformy, významně by to pomohlo řešit problémy ve zdravotnictví, zlepšit péči o pacienta. Bohužel jsme zůstali v půli cesty, nepodařilo se nám přesvědčit koaliční partnery, aby souhlasili i s dalšími návrhy, nepodařilo se nám přesvědčit ani lidi o přínosu těch přijatých opatření. Jsem ale pevně přesvědčen, že jsme se poučili a nový program v oblasti zdravotnictví po volbách 2010 bychom již dokázali prosadit a vysvětlit.
K Vašim zkušenostem z pracovního úřadu se bohužel vyjádřit neumím, nejsem v této oblasti odborník, tak nevím, zda úřad práce postupoval správně či nikoli. Odmítám ale, že by ODS patřila mezi strany, které se snaží lidi, kteří pracují, „sedřít z kůže“. Naopak, za našich vlád klesala nezaměstnanost, rostly mzdy, snižovaly se daně a lidé tak měly více peněž a stát se mohl i lépe postarat o ty, kteří z objektivních důvodů pracovat zrovna nemohli. S pozdravem a přáním hezkého dne, Ivan Langer
  01.02.2010 Jaroslav Šťastný <jaroslav-stastny@seznam.cz>
 
Vážený pane Langere,
sleduji často diskuze v tisku a webu a nedá mi to abych Vám nenapsal, kde podle mě děláte velkou mediální chybu. Ve zmíněných diskuzích příznivci levice(i ti placení)tvrdí, že minulá vláda koalice byla totální propadák a ideologové ČSSD jím dodávají munici, že vláda zadlužila historicky zemi. Příznivci pravice to těžko vyvracejí ne proto, že by nebyly pádné argumenty, ale protože se o nich neví. Kde jsou plné stránky médií plné seznamů nových prospěšných zákonů, jejichž desítky se v minulém období podařily? Kde je jejich propagace v diskuzních pořadech. Vím, že jich bylo řada a mně min. tři dost ulehčili práci. To už ani představitelé ODS si nepamatují co se udělalo? Proč někdo na takovém seznamu a vysvětlování nepracuje, aby dodala argumenty propagaci? Levice umí v médiích prodat i to, za co nemůže a chybí protiváha. Jak mají příznivci pravice argumentovat, když si musí všechny informace pracně vyhledávat sami? Pokud se bude solidní volič před volbami rozmýšlet, koho bude volit, podle mě bude zvažovat, která strana v minulosti nejvíce pro naše hospodářství udělala a ne to, co jí strana slíbí do roku 20. Je to otázka věrohodnosti.....Zkuste si sám z paměti vyjmenovat 10 zákonů, které schválené za minulé vlády, které pomohly zemi.
Zdraví J.Š.
 
Dobrý den pane Šťastný, děkuji za Váš příspěvek a postřehy. Jako šéf volební kampaně si toho velmi vážím, je to pro mne cenný podnět a odraz toho, jak lidé, příznivci ODS, voliči, vnímají ODS, naše kroky, prezentaci na veřejnosti. My jsme již v podzimní kampani měli připraveny podrobné manuály a informace pro naše členy, příznivce, kteří se účastnili kampaní, aby znali nejen program ODS, ale věděli také, co dobrého vláda ODS pro lidi udělala, a uměli tak argumentovat. I širší verze našeho veřejně prezentovaného programu odkazovaly na úspěchy našich předchozích vlád (je ale pravda, že tyto nebyly tak masivně rozdávány, ty byly určeny spíše pro ty, kdo měl o tak podrobný program zájem). Moc si vážím toho, že i Vy sám přesvědčujete ostatní a máte zájem o takové informace. Určitě se budeme muset zamyslet nad lepší distribucí materiálu, který shrnuje úspěchy Topolánkových vlád (protože takový materiál na Hlavní kanceláři ODS existuje) a tento materiál dát k dispozici zájemcům a v rámci kampaně jej prezentovat široké veřejnosti. Také bude potřebné na jednotlivé úspěchy upozorňovat i dalšími cestami, jako je např. inzerce, internet, billboardy apod. A pokud jde o těch 10 zákonů, tak si okamžitě vybavím i více než 10, které jsem předložil já jako ministr vnitra v oblasti elektronizace veřejné správy, reformy policie atd. Na tyto úspěchy jsem také upozorňoval ve vlastních materiálech, které jsme měli do kampaně v Olomouckém kraji. Ještě jednou děkuji za Váš zájem a podporu a přeji vše dobré, Ivan Langer
  14.01.2010 Jiří santner <servis.santner@seznam.cz>
 
Když tu budete pro Lidi tak vas budou lidi volit tady vas nikdo nezna
 
Zatím žádná odpověď...
  31.07.2009
 
Zdravím,
díky za předchozí odpověď a za uklidnění :-).
Co se týče víz, tak spíše než na země EU jsem narážel na země Commonwealthu jako je např. NZ (s kterým máme na rozdíl od Austrálie bezvízový styk)...

Mám-li být ‚upřímný‘, tak bohužel musím konstatovat, že zavádění reforem soc. systému, které vyšly z dílny p. Nečase, považuji kvantitativně za nedostatečné a příliš měkké. Domnívám se, že ani jejich přijetí nezaručí to, aby již nedocházelo k „systémovému“ zneužívání dávek /viz. např. návrat neúspěšných žadatelů o politický azyl z Kanady/. V tomto smyslu si tedy dovolím oponovat. Myslím, že problém to není jen kanadský, ale jde o společný problém ČR a Kanady. Pokud by to totiž byl problém jen kanadský, pak by, počítám, "emigrovali" nejen Češi, ale i Poláci, Slováci atd.
Jinak souhlasím s Vámi, že lidé by měli být posuzováni dle chování, nikoli např. dle barvy pleti, pohlaví či rasy....
Jak ale mám hodnotit laxní přístup našich politiků a zejména policie k rumunským turistům, kteří k nám přijeli podpořit nemocného příbuzného?

Zdá se mi, že orgány, které by měly dohlížet a být jakýmsi ochráncem a dozorcem veřejných pořádků, se od tohoto problému distancují a neměří všem lidem stejným metrem.
Někteří mají svá práva, ale o povinnostech již nepadne ani slovo. Dokážete si Vy, pane exministře, představit, že by takto „žili“ tito turisté např. v Německu či ve Švýcarsku?

Jak si mám vysvětlit to, že tito lidé beztrestně táboří v chráněné oblasti, tam si klidně rozdělávají ohně, v nemocnici je dlouhodobě léčen člověk, který neplatí zdravotní pojištění.... A na druhé straně p. premiér Fischer řeší schodek ve výši cca. 200 miliard Kč. Uznávám, že zdraví člověka je to nejdůležitější, na druhé straně ale musím volat po vymahatelnosti pohledávek. Proč by tuto nezodpovědnost měl napravovat český daňový poplatník???

Nedokáži si představit, že bych se takto nezodpovědně choval loni při návštěvě u protinožců. V opačném případě bych se totiž jistojistě setkal s adekvátní reakcí příslušných orgánů.... Proč neustále ustupují představitelé tohoto státu z norem, které platí pro zbytek euroatlantické společnosti? Obávám se, že toto přehnaně sociální jednání se nám v brzké době nevyplatí...

Přeji příjemné prožití prázdnin,
T. Ulbrich
 
Dobrý den pane Ulbrichu, i pokud jde o země Commonwealthu, nemyslím si (a nevím o žádném náznaku), že by hrozil podobný krok jako ze strany Kanady, ta situace s Kanadou je opravdu specifická. Souhlasím s Vámi ale, že problém je i na české straně. Ani ne tak v sociálním systému – i když i zde je nutné dále pokračovat ve změnách, se kterými Petr Nečas začal a prohlubovat je – ale v tom, že narozdíl od jiných okolních zemí u nás vznikl propracovaný systém „azylového byznysu“, na kterém se přiživuje spousta lidí (často romských „zprostředkovatelů“) jak u nás, tak v Kanadě. Tito zprostředkovatelé navíc Romům napovídají, jak je vše jednoduché, samozřejmé, jak na tom budou dobře a přitom to není vůbec pravda. Naše instituce, které s Romy pracují by pak měly důsledněji vysvětlovat, co je tam opravdu čeká a jaká je skutečná situace.
Rovněž s Vámi souhlasím (a psal jsem to tady již mnohokrát), že jednou z cest k vyřešení romské problematiky je důsledné dodržování toho, že všichni musí mít stejná práva, ale i povinnosti. Postup policie směrem k rumunským Romům znám jen z médií, takže nevím, zda policisté mohli konat více či jinak, než konali, navíc situace se zde měnila prakticky den za dnem. Musím říci, že se zde jednalo o velkou lidskou tragédii, ale i tak platí, že i za této situace se zákony dodržovat musí. Podle informací z médií byl ten mladík pojištěn a jeho léčení by mělo být uhrazeno, takže tyto námitky nejsou oprávněné. Přesto se takové případy léčení nepojištěných cizinců u nás každoročně objevují, ale lékaři nemohou odmítnout pomoc potřebným a nechat někoho zemřít jen proto, že není pojištěný. Naším úkolem je vytvořit legislativu, aby se k nám takových nepojištěných cizinců dostávalo co nejméně, zejména pak těch, kteří zde chtějí pobývat dlouhodoběji. S pozdravem a rovněž přáním hezkého zbytku prázdnin, Ivan Langer.
  15.07.2009 Tomas Ulbrich <tulbrich@volny.cz>
 
Dobrý den pane Langere,
v současné době velice bedlivě sleduji dění kolem znovuzavedení víz při cestě do Kanady.
Přiznám se Vám, že z dané situaci je mi smutno, také je mi smutno z polistopadového konání politickým veličin, které daný problém ignorují :(.
Protože se chystají volby a já nejsem plně rozhodnut, kterou stranu pravou/pravo-středovou zvolit, rád bych se Vás touto cestou zeptal na Váš názor k danému problému...

Myslíte si, že separování a zvýhodňování nepřizpůsobivé části romské minority je správnou cestou jak daný problém vyřešit?
Podotýkám, že píši pouze o Romech, kteří tento systém zneužívají.
Vůbec se nebavím o těch "pár" slušných romských občanech, s kterými není nejmenší problém. Tito dokonce patří i mezi mé známé.

Budete se Vy (osobně i jako strana) snažit nějakým způsobem změnit systém pro vyplácení soc. podpory, který je dle mého názoru jeden z hlavních důvodů, proč tito občané ČR "emigrují" do Kanady, VB...?

Případně jakým způsobem chce ODS danou situaci řešit?
Co je podle Vás hlavní příčinou toho, že byla obnovena víza?

Mrzí mne, že žádná naše polistopadová vláda/parlament (jeho „demokratická“ část) nebyly schopny provést hlubší řez a zásadně změnit daný systém, který jen vybízí k zneužití :(...
Proč je většina národa "diskriminována a šikanována" nepřizpůsobivými ukřičenými občany a neustále jen doplácí na tyto, promiňte mi ten výraz, parazitující jedince?!
Proč se bojí politici učinit rozhodnutí jako to udělali např. Slováci, Finové, Britové... Vím, je to částečně nepopulární. Toto rozhodnutí však mohou kritizovat jen pseudohumanisté jako p. Uhl, Pehe atd., kteří dokáží jen planě mluvit, ale s jasným reálným řešením nikdy nepřijdou...
Na základě čí objednávky se tzv. „humanisté“ k danému problému neobjektivně vyjadřují a dělají tak medvědí službu ČR?!
Proč pseudohumanisté řeknou vždy jen "A" a již nedodají "B"?!

Nevím jak Vás, ale mě nebaví ještě téměř 20 let po pádu totality být neustále jen občanem 2. kategorie ve srovnání s ostatními obyvateli ze zemí EU a jen čekat, jaká další země pro ČR
o5 zavede víza, kam příště po Británii, Finsku, Irsku, Kanadě budou Romové „emigrovat“…?

Byl bych neskonale šťasten, když bych se tu mohl dožít dne, kdy Vy, političtí představitelé demokratických stran začnete konečně řešit věci pro dobro většiny obyvatel ČR ...
Díky za odpověď/Váš názor.

Přeji mnoho zdaru a nejen v následujících volbách.
Tomáš Ulbrich,
Praha
 
Dobrý den pane Ulbrichu, tak v prvé řadě Vás mohu uklidnit, že žádná ze zemí EU vůči ČR víza zavést nemůže a díky našemu vstupu do schengenského prostoru se budeme moci v rámci EU pohybovat volně bez hranic.
K samotnému problému zavedení víz. Problém zneužívání kanadských víz Romy není problémem českého, ale kanadského sociálního a azylového systému. Kanada o tom ví, ale v tuto chvíli pro ni bylo jednodušší situaci vyřešit zavedením víz než změnou systému. Naše úsilí směrem ke Kanadě by pak mělo směřovat k tomu, že Kanada uzná ČR jako zemi bezpečného původu a nebude tudíž možné jejím občanům udělovat azyl.
K romské problematice jsem se již na těchto stránkách v minulosti (zejména po pochodech extremistů a střetech policie s nimi v Litvínově), podrobně vyjadřoval, mé názory si tak mlůžete přečíst, přesto zopakuji ty základní teze. Za prvé není možné „házet všechny do jednoho pytle“, jako všude jinde je třeba posuzovat každého podle toho, jaký je, co udělal, nikoli podle toho, jakou má barvu pleti, pohlaví, rasu apod. Za druhé, zcela s Vámi souhlasím, že je třeba otevřeně, na obou stranách, přiznat si a pojmenovat problémy a ty pak řešit. Tak, jako není přijatelná diskriminace, rasová nesnášenlivost, extremismus, tak není přijatelné nerespektování zákonů, zneužívání dávek, neposílání dětí do škol atd. A pokud jde o náš systém sociálních dávek, Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Petra Nečase přijalo řadu reforem, které omezily přístup k dávkám těm, kteří je skutečně nepotřebují. S pozdravem a přáním hezkého dne, Ivan Langer.
  16.05.2009 martin benda <m.benda@email.cz>
 
ÍČKO ZASE ZA BLBA...

Co očekáváte od vlády Jana Fischera?
Myslím, že se bude chovat jako normální vláda. Představa, že bude pouze docházet do svých kanceláří a nic nedělat, je myslím mylná. A mám pocit, že všichni budou spíš překvapeni, že každý z nich předvede dostatečnou samostatnost a ambicióznost.

Uvědomujete si, že podle určitého výkladu ústavy byste s premiérem Fischerem mohl kompletně vyměnit celou vládu a vládnout až do příštích voleb?
Určitě, to je samozřejmé, ale zase pouze démonizace mé osoby by mohla někoho vést k myšlenkám tohoto typu. Já jsem do sestavení vlády neřekl ani slovo a hra některých bývalých členů vlády o tom, že už mám připravenou nějakou prezidentskou vládu, to byl jeden z největších žertů. Jakkoliv si Langerové mysleli, že nesním o ničem jiném, tak já musím říct, že jsem se modlil, aby se náhodou něco takového nestalo. Nemohlo by mě potkat nic horšího, než abych sestavoval prezidentskou vládu. To byl největší politický omyl těch pánů myslet si, že hrozí pokus o prezidentskou vládu.

Odkud mohl mít ministr Langer informace o tom, s kým si telefonujete kvůli sestavování vlády?
Koho odposlouchával nebo odposlouchává pan Langer, nevím. A jeho osobu já opravdu komentovat nechci. Žádným způsobem.
 
Dobrý den, již jsem odpověděl v sekci Korupce. Děkuji za pochopení, Ivan Langer.