Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Korupce v České republice

Omlouvám se všem zájemcům o komunikaci se mnou na tomto webu, ale diskuse zde byla pozastavena, beru si na nějaký čas prázdniny :-)

Pokud máte zájem komunikovat se mnou i nadále, můžete využít můj Facebook, rád Vás přivítám mezi své přátele :-)

Ivan Langer

  20.04.2010 Sarka Tischerova <sarka.tischerova@seznam.cz>
 
Dobrý den,
zajímal by mne váš názor na adekvátnost potrestání mladíka, který během 14 dnů způsobil svým vozidlem dvě dopravní nehody, přičemž při druhé zabil. Upadl mu mobil, vjel do protisměru a srazil a zabil chodce. Samosoudcem byl potrestán 400h obecně prospěšných prací a ZŘ na 4 roky. V tomto případě zcela evidentně není něco vpořádku,navíc chlapcův otec na místě druhé nehody přiznal, že hochovi před necelým měsícem byl ŘP vrácen.... Mladík měl ŘP od října, poté mu byl odebrán a posléze poněkud rychle navrácen, aby pak chlapec způsobil dvě nehody. Mladík nemá žádný záznam, vše zázrakem zmizelo.... Postižení - rodina zemřelé, nemají žádná práva, nemohou podat ani odpor. Možná by stálo se nad tím zamyslet a popřemýšlet jak je možné aby se něco takového u nás dělo zcela beztrestně.
 
Dobrý den paní Tischerová, tak, jak mi případ popisujete, mi lidsky může takový trest za zabití člověka také připadat nepřiměřený, ale opravdu to nechci hodnotit, protože detaily toho případu neznám, nevím třeba, proč se proti rozhodnutí neodvolal státní zástupce, který tu možnost má, apod. Druhá rovina je pak v oblasti toho, že u nás stále poškození, oběti trestných činů, mají nízká procesní práva v trestním řízení. V poslední době se sice tato situace zlepšuje, poškození získávají větší práva v oblasti náhrady škody i v možnosti zasahovat do trestního řízení v případě různých odklonů, ale my v ODS chceme jít v tomto ještě dále a z poškozených učinit rovnoprávnou stranu řízení, neboť jsou to především oni, které má stát chránit a pomáhat jim. A to nejen až v samotném řízení před soudem, ale už od samotného počátku, již v přístupu policie poté, co ta trestný čin zjistí nebo je jí nahlášen. S pozdravem a přáním hezkého dne, Ivan Langer.
  12.04.2010 Michal Váňa <vana.michal@seznam.cz>
 
Dobrý den, vážený pane Langere.
Rád bych věděl, pokud by jste se (jak doufám) stal ministrem vnitra, zdali by jste řešil nějakou legislativní cestou nynější mediální korupci. Jsem absolutně zásadně proti jakékoli cenzuře nebo omezování tisku nebo jakýchkoli jiných médií, co se svobody vyjadřování a informací týče, nicméně připadá mi jako velice alarmující situace, kdy velká část médií zjevně podléhá nějaké lobby zájmových skupin ať už politických či ne, a masově manipuluje s lidmi pomocí někdy až nezákonných nepravd, někdy jen dobře překroucených polopravd (viz. konec pana Topolánka, váš mediální obraz a podobně). Je mi z toho už docela zle a mám pocit že se od toho odvíjí v naší politice děsivá spousta věcí, někdy až s katastrofálními konci. Vím že je to obtížné k řešení, určitě kdyby to někdo řešit začal hned ho properou všechny média kvůli cenzuře, nicméně myslím si že řešit toto zapotřebí je. Média mají smysl pouze tehdy jsou-li nestranná, v tom se mnou určitě budete souhlasit, a to se o většině českých médií říci nedá. Čili můj dotaz zní, zdali máte toto v plánu řešit, a jestli si myslíte že to vůbec řešit lze.
Díky za váš názor, silně vám fandím a přeji vám mnoho úspěchů, a této republice vás jakožto ministra vnitra. Ať jste jaký jste, zůstalo za vámi zatím mnoho kladných výsledků, a jestli (ač tomu nevěřím) je něco na té špíně co o vás píší pravda, pak jste to v mých očích tisícekrát převážil těmi výsledky. Díky
 
Dobrý den pane Váňo, s Vaším pohledem naprosto souhlasím a moc za něj děkuji, stejně jako za Vaši podporu. Svoboda tisku je v demokratické společnosti velmi důležitá. Ale každá svoboda s sebou zároveň nese i odpovědnost a nutnost nést důsledky za to, pokud někomu nespravedlivě ublížím. Novináři mohou psát, o čem chtějí, ale také musí počítat s tím, že zde musí existovat právní nástroje, včetně sankcí, jak se bránit proti nepravdám, pomluvám a očerňování bez důkazů. Média mají v dnešní společnosti velkou moc a i ta míra odpovědnosti by tomu měla odpovídat. Z vlastní zkušenosti bohužel vím, že dnes se té odpovědnosti ve snaze hnát se za senzacemi a zisky velmi nedostává. Nevím, jestli je k tomu třeba nutné měnit zákony, tady je třeba asi také provést srovnání s úpravami v demokratické Evropě, spíš bych řešení viděl v důslednějším vyžadování profesní novinářské etiky, uplatňování ochranných prvků tiskového zákona a v rychlejším rozhodování soudů ve sporech o ochranu osobnosti. S pozdravem a přáním všeho dobrého, Ivan Langer
  04.03.2010 jan vybiral <cassaa@seznam.cz>
 
Dobry den pane Langere,
jmenuji se Jan Vybiral, studuji 3. rokem na vysoke skole a zrovna pisi bakalrskou praci uzce souvisejsi s korupci. Chtel bych vyuzit teto moznosti primo Vas kontaktovat, kterou velmi ocenuji, a zeptat se Vas na nekolik nejasnosti, ktere po prostudovani ruznych materialu o korupci mam. Byl bych velmi vdecny za Vasi odpoved. Osobne mi 3 pilirie Stratgie boje s korupci prijdou jako posun vpred, od vstupu do EU bylo nutne se s korupci zacit efektivne zabyvat, coz se predtim podle meho nazoru moc systematicky nedelo, ale zajimalo by mne, zda lze zjistit, co se z bodu teto strategie opravdu podarilo splnit a jaky to melo efekt- protoze posledni Zprava o plneni strategie je za leta 2006-2007, novejsi na webu mvcr.cz neni, znamena to, ze uz tyto zpravy nebyly vypracovany?A Proc?Navic podle indexu vnimani korupce CPI vyplyva, ze zatimco v roce 2006 byla CR na 46. miste, o rok pozdeji se pozice vylepsila na 41. misto, ale za rok 2009 se propadla az na 52. misto..Cim si tento propad a zhorseni situace korupce v CR vysvetlujete? A na zaver bych se Vas rad zeptal, proc je neustale odkladana platnost zakona o statni sluzbe? Ten uz nekolik let sice existuje, ale neplati..Popripade proc nebyla vypracovana nova verze, ci prepracovan stavajici navrh, aby lepe vyhovoval, bylo na to preci jen od roku 2002 casu dost..Korupce se v nynejsim predvolebnim obdobi stava dulezitym tematem, strany slibuji mnoha opatreni o ktera se ale mohly pokusit jiz davno, ale jako by nebyla zadna vule, proto i kdyz jsem pravicovy volic a vzdy sem doposud volil ODS, kazdou zbran v boji proti korupci ocenuji-vcetne Pecinova balicku, i kdyz chapu, ze posiluje policii..ale uprimne si myslim, bez silne pozice policie se zadna korupcni afera nikdy neobjasni a vse bude nadalo jako doposud odkladano, protoze se policistum korupci nepodari prokazat..nebo kvuli zainteresovanym statnim zastupcum, ale to uz je zase jina kapitola. Nakonec bych se Vas jeste rad zeptal, co se stane se Strategii 2006-11 po letosnich volbach CSSD? Bude ji moct, bude-li chtit, hodit do kose a udelat jinou, nebo je do roku 2011 platna a mel by si ji ridit i pristi ministr vnitra? Mnohokrat dekuji za Vas cas predem dekuji za odpoved, byla by velmi prinosna nejen me, ale snad i dalsim ctenarum Vasi stranky. Preji hodne stesti do voleb, i kdyz sam jeste nevim, zda budu jako vzdy volit ODS, nebo jinou mensi pravicovou stranu, velmi me totiz v ODS znechucuje pan Bém, ci starosta nasi Prahy 5 Jancik...ale doufam, ze se ODS techto lidi brzy zbavi. Preji hezky den a jeste jednou dekuji za vasi reakci.
Jan Vybiral, Praha
 
Dobrý den pane Vybírale, děkuji za Vaše dotazy a za Váš zájem seriózně se zabývat problémem korupce. Já jsem bytostně přesvědčen, že námi přijatá Strategie v boji proti korupci na léta 2006 – 2011 založená na třech pilířích – prevenci, průhlednosti a postihu, je jediným možným systémových a komplexním řešením. Populisté předkládají pouze návrhy v oblasti represe, protože taková ta tvrdá ruka se lidem zamlouvá, ale problém korupce řeší ze všech třech pilířů nejméně. Odpovědní politici vědí, že základem boje proti korupci je prevence (omezování prostoru pro korupci) a průhlednost (aby na vše bylo od počátku do konce vidět a vše bylo pod veřejnou kontrolou), ale to není mezi lidmi až tak populární, protože je to méně srozumitelné, je to běh na dlouhou trať, výsledky se nedostaví ze dne na den. Pecinův balíček je jen represí, která z drtivé většiny ani nesouvisí s bojem proti korupci. Proto ho nazývám nikoli protikorupčním, ale propolicejním balíčkem, který neřeší korupci, ale jen neúměrně posiluje pravomoci policie a státních zástupců zasahovat lidem do soukromí a ve své podstatě ještě zvětšuje prostor pro korupci. Osobně nic nemám proti tomu, aby policie v odůvodněných případech používala odposlechy, nasazovala protikorupční agenty, aby naše trestní právo znalo institut korunního svědka. Vždyť také naše vláda zavedla protikorupční agenty (teď to ministr Pecina mění, aniž by předložil analýzu, zda stávající institut funguje či ne, z jakých důvodů apod.), zvýšili jsme tresty za korupci, zavedli institut spolupracujícího obviněného, který je ve své podstatě korunním svědkem, dali jsme do pořádku situaci v oblasti odposlechů (ty jsou dnes používány jen tam, kde je to skutečně potřeba, zamezili jsme únikům informací a zneužívání osobních údajů). Takže všechny tyto instituty již dnes existují, zavedla je naše vláda a je jen třeba zaměřit se na to, aby je orgány činné v trestním řízení více využívali.
Pokud jde o Váš dotaz, proč není další zpráva o plnění úkolů Strategie v boji proti korupci, tak já Vám nedokážu odpovědět. My jsme na jaře 2008 připravili tuto zprávu za roky 2006 – 2007, kde jsou shrnuty výsledky, kterých se nám za poměrně krátkou dobu podařilo dosáhnout. Pokud shrnu to nejdůležitější, tak za necelé tři roky se nám ve vládě podařilo prosadit mj. již zmiňované protikorupční agenty, zpřísnění trestů za korupci, dále protikorupční linku 199, protikorupční audity na ministerstvech, zapojení veřejnosti do legislativního procesu, proces hodnocení dopadů regulace u navrhovaných zákonů, snížení regulací a byrokracie v podnikání, elektronizace státní správy také významně snižuje prostor pro korupci, návrh zákona o nezávislé Generální inspekci příslušníků bezpečnostních sborů, atd. Ale protože ty materiály znáte, tak je zde již nebudu opakovat, zabralo by to spoustu řádků :-); pro ostatní zde dám odkaz, kde si to nejdůležitější ze zprávy mohou přečíst http://www.mvcr.cz/clanek/soubory-12-2008-zakladni-informace-o-p ostupu-ministerstva-vnitra-v-plneni-strategie-vlady-v-boji-proti -korupci.aspx. Nebo také pak na tomto webu je k dispozici můj projev z Poslanecké sněmovny na toto téma, také doporučuji přečíst. Na jaře 2009 jsme aktualizovali Strategii (aktualizace také dostupná na webu mvcr.cz) a i zde si můžete částečně přečíst informace o tom, co se v dalším období podařilo. V dubnu 2009 pak padla vláda a realizaci dalších kroků ze Strategie a přípravu dalších materiálů jsem již bohužel nemohl ovlivnit. Pokud bude ODS moct tyto věci ovlivňovat i po volbách, pak rozhodně budeme v plnění této Strategie pokračovat, ještě více se zaměříme na průhlednost rozhodování státu jak v oblasti veřejných zakázek, tak i rozhodování o právech a povinnostech občanů, na zajištění větší kontroly ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, atd.
Protože Strategie byla přijata formou usnesení vlády, tak příští vláda s ní může naložit tak, že si ji buď vezme za své a bude pokračovat v její realizaci nebo také může toto usnesení zrušit a řešit třeba populisticky jen další navyšování pravomocí policie apod. Nemusím dodávat, že skutečnou cestou k řešení korupce je ta první, nikoli ta druhá.
O tom také svědčí Vámi zmiňované žebříčky vnímání korupce zveřejňované Transparency International. Ty kromě umístění v celosvětovém žebříčku zmiňují i samotný index. Z obou čísel jednoznačně plyne, že za vlád ČSSD a řešení korupce prostřednictvím pouze represe jsme se na žebříčku propadali, korupce byla vnímána silněji. Jsem přesvědčen, že po ohlášení naší Strategie, třech pilířů, a realizaci prvních opatření začala veřejnost, podnikatelé, veřejná správa vnímat, že máme konečně ten správný nástroj k řešení korupce a i vnímání korupce se tak zlepšilo a ČR si na žebříčcích i v indexech polepšila. Protože index neměří (a ani to nelze) korupci jako takovou, ale její vnímání, jsem přesvědčen, že za zhoršením v roce 2009 stojí politická nestabilita vyvolaná destrukcemi, lžemi a pomluvami, nedodržováním dohod ze strany Jiřího Paroubka. To zcela určitě značně ovlivnilo atmosféru ve společnosti a pohled lidí i v této oblasti.
Pokud jde o zákon o státní službě, tak ten je neustále odkládám jednak z toho důvodu, že na jeho zavedení nejsou peníze a za naší vlády byl odložen také proto, že jsme s jeho koncepcí zkrátka nesouhlasili, nepovažovali jsme jej ani za motivační, ani za protikorupční, ale právě naopak. Proto jsme začali připravovat zcela novou koncepci státní služby, ale opět pád vlády na jaře 2009 znemožnil v těchto pracích na moderní, vzdělané, motivované, apolitické, pružné a dobrými manažery řízené státní správě pokračovat.
Snad se mi podařilo na všechny Vaše dotazy zodpovědět. Na závěr děkuji za Vaši podporu Občanské demokratické straně a pevně věřím, že náš program Vás přesvědčí svou podporu ODS vyjádřit i v letošních volbách. S pozdravem a přáním mnoha úspěchů ve studiu i v osobním životě, Ivan Langer.
  13.02.2010 David Seth <Karel3400@seznam.cz>
 
Pane Langere, nepřipadá vám to směšné, když ODS bojkotuje ve sněmovně protikorupční balíček a mezitím policie obviní z korupce vašeho kandidáta na poslance do poslanecké sněmovny? Kolik vašich kandidátů za ODS ještě bude do voleb obviněných z korupce (stačí mi přibližné číslo)?
 
Dobrý den, velmi mne mrzí, že se dva dnes již bývalí členové ODS zapletli do jednání, v němž jsou podezřelí z korupce. I když to považuji za ojedinělé osobní selhání, uvědomuji si, že to může poškodit ODS jako celek. ODS se k tomuto problému postavila čelem, okamžitě to začala řešit, oba panové již nejsou členy ODS a pan Kvapil byl vyškrtnut z kandidátky. Pevně věřím, že takové případy se již neobjeví. ODS by se k nim však postavila stejně razantně a otevřeně, padni, komu padni.
Jinak není pravdou, že ODS bojkotuje návrh zákona, který ministr Pecina nazývá protikorupčním balíčkem, i když ve skutečnosti jde jen o propolicejní balíček, který nadměrně posiluje pravomoci policie (rozšiřování možnosti nasadit odposlechy, beztrestnost práskače, agent provokatér, atd.), ale na boj proti korupci nebude mít žádný vliv. My jsme balíček v prvním čtení ale podpořili, nebráníme se těm institutům, které návrh přináší, třeba protikorupčního agenta prosadila již naše vláda, ale chceme se o nich na výborech dále bavit a upravit je tak, aby byly účinné vůči pachatelům trestné činnosti, ale nedocházelo k nepřiměřeným zásahům státu do zaručených práv a svobod nevinných občanů. A zároveň chceme předložit vlastní návrhy v oblasti prevence korupce, transparentnosti veřejných zakázek, větší kontroly ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Věřím, že se nám tyto návrhy podaří prosadit a ještě více tak naplnit strategii, kterou jsme přijali již v roce 2006 (na léta 2006 – 2011) a z níž se nám řadu věcí podařilo za necelé tři roky ve vládě prosadit (mj. protikorupční agent, zpřísnění trestů za korupci, protikorupční linka 199, protikorupční audity na ministerstvech, zapojení veřejnosti do legislativního procesu, proces hodnocení dopadů regulace u navrhovaných zákonů, snížení regulací a byrokracie v podnikání, elektronizace státní správy také významně snižuje prostor pro korupci, návrh zákona o nezávislé Generální inspekci příslušníků bezpečnostních sborů, atd.). Strategii a její cíle si můžete přečíst i na tomto webu či webu www.mvcr.cz. Na rozdíl od populistických návrhů levice, my boj proti korupci myslíme vážně! S pozdravem, Ivan Langer
  14.01.2010 Jiří santner <servis.santner@seznam.cz>
 
Ja se nemám čeho bat maximálně mě nikdo přejede nebo zastřelí
 
Dobrý den pane Santnere, děkuji za Vaše příspěvky, ale dovoluji si Vás požádat, pokud máte něco konkrétního, tak mi to, prosím, sdělte, protože takto nemohu bohužel nijak reagovat. Více o Vašich zkušenostech mi můžete napsat zde nebo na mail langer@psp.cz. S pozdravem, Ivan Langer
  14.01.2010 Jiří santner <servis.santner@seznam.cz>
 
Pan langer je asi na dovoléné nebo ho voliči nezajímají docela rad bych si s panem Langrem pokecal a mohu jmenovat lidi kteří zde žijou korupcí bohužel jak pan Langer tak ostatní tady nechtějí toto slyšet s pozdravem
 
Zatím žádná odpověď...
  12.01.2010 Jiří santner <servis.santner@seznam.cz>
 
Pokud mi nikdo dokáže že je spravedlnost v tomto sttě rad tento důkaz přijmu.Zatím je to tu jeden podvod a korupce .Lidi kteří se dopustěj pokusu o vraždu se mi smějí a nadale mě likvidují a PČR přihlíží a pomahá a chraní
 
Zatím žádná odpověď...
  12.01.2010 Jiří santner <servis.santner@seznam.cz>
 
Pane Langer ja bych mohl vyprávět o koropci ale bohužel tady se nedovolate ničeho v tomto státě s Pozdravem J santner
 
Zatím žádná odpověď...
  11.12.2009 Pavel Harasim <Snakefinger@seznam.cz>
 
Pane Ičko,
Mám vážně míněný dotaz. Zcela vážně. Nemáte strach, že lidé této země se už nenechají oblbovat a místo vajíček vezmou do ruky hole a klacky? Já za svoji osobu to mám chuť udělat. A mam chuť tento odpor organizovat. A klidně za to ponesu odpovědnost. Jenom mi prosím neříkejte, že mám možnost se svobodně vyjádřit ve volbách. Nemám. To vy všichni jste opravdoví mocipáni, kterým je vše dovoleno. Paroubek, Topoláke, Ičko, Téčko, Kočka, Dimun, Dalík, ... nevidím zde sebemenší rozdíl. Pokud nechcte po pravdě a upřímně odpovědět, nedělejte ze mně hlupáka, neurážejte mě a radši neodpovídejte.
 
Dobrý den, ale Vy, stejně jako všichni ostatní, skutečně máte možnost se svobodně vyjádřit ve volbách. A pokud si nedokážete vybrat ze stávajících politických stran a hnutí, pak Vám nic nebrání založit si novou stranu, ve které budete usilovat o podporu svých názorů. Násilí nepředstavuje žádné řešení. S pozdravem, Ivan Langer
  06.12.2009 pavel špaček <paspacek@seznam.cz>
 
Vážené dámy, vážení pánové,
dovolím si jen několik vět. Podle mého názoru diskutovat tady s člověkem jaký je Ivan Langer je ztráta času a mlácení prázdné slámy.Myslíte si, že se dovíte něco podstatného. Langer je dostatečně vychtralý politik, který ví jak má odpovídat. Co lze očekávat od člověka, který je zapleten v mafiánských kruzích. Bohužel není jediný. V naší poslanecké sněmovbě jich je většina a profesor vysoké školy podvodnické nám dělá prezidenta.
Nelépe pro nás občany bude , když jasně vyjádříme svůj názor ve volbách.Musíme volit takové osobnosti u kterých je záruka, že nás už nebudou nadále klamat a OKRÁDAT. Navrhuhji Stranu Zelaných. Bursíka vynecháme a podpoříme nové tváře. Za všechny si dovolím připomenout paní Janu Lorencovou. Novinářku, odvážnou ženu, která jedna z mála dokázala statečně informovat o podvodech s LTO.
Ano volby budou příští rok, ale mařit čas s Langerm, to reději si prostuduji program zelených a osobnosti, které je podporují.

Přeji krásné a klidné vánoce . Pavel Špaček Frýdlant
 
Dobrý den pane Špačku, jsem přesvědčen, že čtenáři tohoto webu sami nejlépe vyhodnotí, zda jim stojí za to se mnou na těchto stránkách diskutovat. Každý si navíc může udělat srovnání, s kolika politiky je taková diskuse, o niž se snažím, možná. Vás prosím, abyste mne neprávem a bez jakýchkoli důkazů neobviňoval ze „zapletení do mafiánských kruhů“. Pokud víte, že jsem se měl dopustit něčeho nezákonného, tak předložte důkazy. Uvědomte si, prosím, že jsem jeden z mála politiků, který má dvě prověrky na nejpřísnější stupeň utajení a celý můj život je zaznamenán v dotaznících a spisech NBÚ. Jinak s Vámi souhlasím, že nejlépe je vyjádřit svůj politický názor ve volbách na základě věcných politických programů a osobností, kteří za takovým programem stojí. A zde jsem přesvědčen, že ODS má lidem co nabídnout. Zdravím, Ivan Langer