Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / MV: Česká republika je po technické stránce připravena na připojení k Schengenskému informačnímu systému

[12.07.2007]

Evroská unie

MV: Česká republika je po technické stránce připravena na připojení k Schengenskému informačnímu systému

Vstup ČR do schengenského prostoru

Podle zprávy o výsledku testování připravenosti národních částí Schengenského informačního systému, která byla představena 5. července na jednání pracovní skupiny Rady EU, je Česká republika po technické stránce připravena na připojení ke společné databázi schengenských států - SIS. Prezentovaná zpráva konstatuje připravenost na připojení také u dalších 12 současných a budoucích schengenských států.

ČR ukončila testy národní části informačního systému o téměř 3 týdny před původně plánovaným termínem. První část testů (neformálních) byla úspěšně ukončena v dubnu 2007 a spočívala v testech funkčnosti portugalského řešení (projekt SISone4ALL) na instalované infrastruktuře. Druhá část formálních testů se soustředila na testování propojení a spolupráce českého systému s centrálou SIS ve Štrasburku prostřednictvím sítě SISNET.

Úspěšné dokončení testů je podmínkou pro spuštění Schengenského informačního systému v ČR od 1. září 2007, jehož prostřednictvím získají české orgány již 4 měsíce před předpokládaným zrušením kontrol na vnitřních hranicích přístup k datům současných schengenských států.

Samotnému připojení k nejdůležitější společné databázi schengenských států bude v srpnu 2007 předcházet zahájení naplňování české národní části systému cca 18,5 mil. záznamy SIS a  také zahájení pravidelné aktualizace národní části systému. Od 1.září bude následovat postupné předávání dat z ČR do centrály.

Způsob využívání databáze českými orgány v praxi přijedou ve druhé polovině září 2007 do ČR hodnotit experti z jiných členských států. Bude se jednat o poslední zkoušku, jejíž pozitivní výsledek je podmínkou pro listopadové rozhodnutí Rady o zrušení kontrol na vnitřních hranicích. V současné době pokračují intenzivní přípravy na hodnocení a souběžně s nimi školení budoucích uživatelů informačního systému.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí, Ministerstvo vnitra, 12. července 2007 

 

Každý z nás má právo na svůj názor