Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Odbory a vnitro se shodly, že služební zákon má pozitivní dopad

[16.08.2007]

Bezpečnostní sbory

ČTK: Odbory a vnitro se shodly, že služební zákon má pozitivní dopad

Dopady služebního zákona

Ministerstvo vnitra a zástupci odborů se dnes shodli na tom, že služební zákon za letošní první pololetí ukazuje pozitivní trend. Průměrné platy policistů i hasičů podle analýzy ve srovnání s loňským obdobím vzrostly. Ubylo těch, kteří zaznamenali pokles příjmů. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

"Po půl roce je vidět, že zákon, který provázely obrovské emoce, má pozitivní dopad," uvedl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová, která se jednání zúčastnila, ČTK řekla, že se všichni shodli na tom, že se situace zlepšila.

Analýza ukázala, že se hasičům v letošním prvním pololetí zvýšil průměrný plat proti stejnému období za loňský rok o 2301 korun, policistům o 3400 korun. Výrazně také ubylo policistů, kteří zaznamenali propad v příjmech - z 5287 na 2440. U 94 procent policistů příjem stoupl. Langer bude chtít analyzovat, proč u některých policistů propady stále existují. Výsledky analýzy rovněž ukázaly, že každý policista v průměru odpracuje dvě neplacené přesčasové hodiny měsíčně, uvedla Malíková.

Nový zákon přinesl nejen policistům, ale všem příslušníkům bezpečnostních sborů, tedy i hasičům a dozorcům ve věznicích, řadu změn. Byly jim sice plošně zvýšeny platy, na druhou stranu přišli o příplatek za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Nárok na vysoký výsluhový příplatek nyní mají pouze déle sloužící policisté.

Řada policistů si po zavedení nového služebního zákona stěžovala, že kvůli novým pravidlům berou méně peněz než dříve. V dubnu příslušníci bezpečnostních složek před ministerstvem vnitra kvůli dopadům nového služebního zákona protestovali. Server iDnes nedávno uvedl, že policejní odboráři z Unie bezpečnostních sborů (UBS), která je radikálnější než "velké" policejní odbory, svolává na 15. září demonstraci.

Na dnešní schůzce, která navazovala na dubnové setkání, se zástupci vnitra a odborů rovněž dohodli, že se služebním zákonem bude zabývat expertní skupina. Jejími členy budou zástupci bezpečnostních sborů, odborů a ministerstva vnitra. Skupina bude shromažďovat a vyhodnocovat náměty a podněty související se služebním zákonem. Pracovat bude od září. Dalšími diskutovanými tématy byla mimo jiné reforma policie.

Dnešního jednání se zúčastnil i policejní prezident Oldřich Martinů, generální ředitel HZS Miroslav Štěpán, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a předseda Odborového svazu hasičů Vladimír Mühlfeit.

Langer dnes rovněž uvedl, že za prioritu považuje nábor nových policistů. Od policie v prvním pololetí 2007 odešlo 2330 příslušníků a 718 jich bylo přijato. Z těch, kteří odešli, sloužilo 61 procent u policie déle než 25 let. Hasiči přijali za letošních prvních šest měsíců do svých řad 81 lidí. Za tuto dobu odešlo 289 hasičů, 170 z nich sloužilo u sboru více než 20 let.

Zpravodajství ČTK, 16. srpna 2007