Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Právo: Zdeněk Zajíček: Věřím, že novela o digitalizaci ve Sněmovně hladce projde

[14.08.2007]

Digitalizace

Právo: Zdeněk Zajíček: Věřím, že novela o digitalizaci ve Sněmovně hladce projde

Přechod na digitální televizní vysílání

Dnes by měla Poslanecká sněmovna začít schvalovat novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která se vztahuje k digitalizaci televizního vysílání. Proto se jí zkráceně říká diginovela. Shrňte, prosím, nejpodstatnější změny v této novele.

Nejpodstatnější je, že novela stanovuje termín, kdy dojde v České republice k úplnému vypnutí analogového televizního vysílání a plnému spuštění digitálního vysílání.

Tento termín už je?

10. října 2010.

Co je dále v novele důležité?

Otevře se digitální televizní trh už teď, aby mohla rychle vzniknout konkurence. Po schválení diginovely by mohlo šest televizí, které loni získaly licence, ale vzápětí o ně přišly, vysílat. To se týká celoplošných televizí všech žánrů TV Barrandov a Febio TV, hudební televize Óčko, dětské televize TV Pohoda, zpravodajské Z 1 a Regionální televizní agentury.

A kdy by mohly začít vysílat?

Podle mých informací tyto televize deklarují, že by mohly vystoupit do éteru v únoru nebo březnu roku 2008.

Jak diginovela řeší reklamu v České televizi?

To je další důležitá věc, protože by měla být ve veřejnoprávní České televizi zachována reklama ve výši 0,5 procenta na každém programu bez možnosti kumulace. Celkově by mělo jít o roční příjem ve výši 400 až 450 miliónů korun. Věc je mimořádně důležitá z toho důvodu, že peníze získané touto reklamou nedostane Česká televize, ale budou účelově vázány pro financování tří důležitých oblastí.

Které to jsou?

Za prvé by peníze šly na výstavbu veřejnoprávního multiplexu, tj. sítě, na které budou digitálně vysílat ČT a Český rozhlas. Výstavba je důležitá i z toho důvodu, aby ČT mohla opustit analogové kmitočty, na kterých nyní vysílá, a tyto kmitočty jsou zase důležité pro výstavbu dalších sítí, na kterých mohou digitálně vysílat jiné televizní subjekty. Část peněz půjde také na cílenou podporu pro nákup set top boxů, tedy přístrojů, umožňujících digitální příjem na současných televizorech. Další část financí půjde na monitoring sítí, které provozuje ČTÚ (Český telekomunikační úřad).

A podpora české kinematografie z peněz za reklamu na České televizi zůstala?

Ano, každý rok až do doby vypnutí analogového vysílání by mělo na Fond české kinematografie odcházet 150 miliónů korun.

Jak předpokládáte, že jednání ve Sněmovně dopadne?

Očekávám, že v prvním čtení projde diginovela hladce, protože všechny politické subjekty si uvědomují, že věc se nevyřeší sama, že je důležité přijmout patřičnou právní normu.

Myslíte si, že nedojde k ostřejší debatě?

Jeden problém tu je. Není shoda, zda novelu projednat ve zkrácených nebo běžných lhůtách. Protože jde o celý balík různých záležitostí tak, jak jsem je popsal, které se teď otevírají, nemusí nastat jistota, že se stihne přijmout zákon do konce roku. Tím by nastal problém, protože by odpadly mimořádné příjmy z reklamy ČT. Podle dosud platného zákona má totiž být Česká televize od příštího roku úplně bez reklamy s výjimkou velkých sportovních a společensko kulturních událostí mimořádného významu.

Znáte názory na schválení zákona od jednotlivých politických klubů ve Sněmovně?

Probíhají politická jednání a chceme, jako vládní předkladatelé zákona, aby jednání nadále probíhala, a aby se lhůty pro přijetí zákona zkrátily. Naše představa je, že by koncem září mohlo proběhnout třetí čtení zákona, Senát má pak 30 dní na jeho schválení, to už budeme v říjnu, prezident by mohl poté podepsat v půlce listopadu. Naše ministerstvo je pak schopné ho vydat za 14 dní, tedy v prosinci. Zákon by mohl platit od 1. ledna příštího roku.

Takže se domníváte, že politici najdou shodu?

Jsem optimista. Věřím, že se zástupci politických stran sejdou a najdou shodu na zkrácení lhůty. Myslím, že 40 dní pro podání pozměňovacích návrhů je dostatečně dlouhá doba. I sociální demokracie, která minulý týden prezentovala, že není příznivcem zkrácených lhůt, novelu mediálního zákona podporuje. To, že se diginovela bude projednávat současně s reformou veřejných financí, by nemělo mít na její přijetí vliv.

Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu, informatiku a archivnictví, Právo, 14. srpna 2007