Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: O pevnůstku se bude bojovat, je o ni zájem

[07.08.2007]

Olomouc

Olomoucký deník: O pevnůstku se bude bojovat, je o ni zájem

Olomouc

Občanské sdružení chce od města získat zchátralou Korunní pevnůstku a zřídit zde atraktivní muzeum

jak skončí památka?

Olomouc/ Smělý projekt rekonstrukce a oživení historického areálu olomoucké Korunní pevnůstky z doby Marie Terezie včera představili nadšenci z občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti (MOP). Památkově chráněnému komplexu roky chátrajícímu mezi Bezručovými sady a Rozáriem chtějí dát nejen nový kabát, ale také v něm zřídit atraktivní centrum poznání a zábavy.

„Zrekonstruovat chceme nejen samotnou pevnůstku, ale i k ní přiléhající cihelné hradby, někdejší vodní příkop na její vnější straně a hliněný val na vnitřní straně a areál propojit s Rozáriem, Botanickou zahradou a Bezručovými sady,“ nastiňuje plány předsedkyně Správní rady MOP Markéta Záleská. V pevnosti chtějí propagovat vojenskou historii města a vnést do ní kulturní a společenský život.

Památka chátrá

Historicky cenné objekty, z nichž budovy barokní prachárny a strážnice jsou památkově chráněny, dostalo město zadarmo od armády v roce 2000. O rok později areál pronajalo Stavebnictví Pospíšil za čtvrt milionu korun ročně. Radnice mu ale nájemné zčásti opakovaně odpouštěla za to, že bude areál udržovat, čemuž se ve smlouvě zavázal. „Sečou trávu a objekt hlídají,“ vysvětlila úlevu podnikateli Jitka Slouková z olomouckého magistrátu.

Rozlehlý objekt však roky chátrá a podle památkářů je jeho současný stav velmi špatný. „Současné využití je absolutně nevhodné. I když strážnice vyhořela a budovy jsou zchátralé, ještě se dá komplex zachránit,“ sdělil Deníku Miroslav Papoušek z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

Půjde o desítky milionů korun

„Naším cílem je, aby nám byl areál předán do bezplatného užívání. Poté bychom chtěli požádat o jeho bezúplatný převod, protože jedině tak můžeme získávat dotace. Podmínkou jejich poskytnutí je prokázat vlastnický vztah k nemovitosti,“ uvedla členka MOP a exnáměstkyně olomouckého primátora Marcela Hanáková.
Občanské sdružení, které už město požádalo o výpůjčku areálu, odhaduje, že jeho kompletní rekonstrukce přijde na desítky milionů korun.„Již jednáme s konzultanty, kteří se specializují na čerpání dotací ze strukturálních fondů a jsme přesvědčeni, že pro projekt získáme podporu,“ uvedla Záleská. Další finance na záchranu památky chtějí získat ze státního rozpočtu a oslovovat budou i silné sponzory.

Začnou na jaře?

Finance na první práce, zejména vyčištění areálu od náletových dřevin a navezené stavební sutě, již mají předjednány a mohli by se do nich pustit možná již počátkem příštího roku. Na první etapu by se mělo podařit získat finance ze státního rozpočtu, kde o tom chce zákonodárce přesvědčit ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který je rovněž členem MOP.

Vedení města bude o využití areálu rozhodovat již brzy, asi ještě o prázdninách. Jeho zástupci si nepřístupný komplex nedávno prošli. „Chtěli jsme jej vidět na vlastní oči, když o tom budeme rozhodovat,“ uvedl primátor Martin Novotný (ODS). Podle něj se o areál hlásí několik zájemců. I současný nájemce Tomáš Pospíšil. Ten to Deníku potvrdil, plány ale nechtěl upřesnit.

„Osobně podpořím řešení, které bude respektovat historickou hodnotu památky a mohlo by znamenat rozvoj turistického ruchu,“ sdělil ČTK Novotný.
„Věříme, že projekt určený veřejnosti a Olomouci prospěšný, který se těší přízni odborníků, město podpoří. Jsme maximálně otevření a do projektu jdeme jen ze zájmu obohatit kulturní život ve městě a dát důstojnou tvář historicky cennému a doposud opomíjenému místu v těsné blízkosti centra města,“ uvedla předsedkyně Správní rady MOP. „Staré zdi zarostlé křovím, kde se scházejí bezdomovci, by se mohly stát prvotřídní atrakcí turistického ruchu ve městě,“ poznamenal místopředseda Správní radyMOPJan Kadlec. Pro projekt se nadchli a chtějí pomoci s jeho uskutečněním představitelé velitelství Společných sil, historici a památkáři i představitelé univerzity.

V první etapě chce společnost vyčistit celý areál včetně korunní hradby, vodního příkopu a hliněných valů. Poté se pustí do záchrany samotných objektů, z nichž nejstarší pocházejí z 18.století. „Do areálu nejsou zavedeny inženýrské sítě, jejichž zbudování přijde nejméně na 25 milionů korun,“ podotkla Záleská. V poslední etapě projektu dá MOP pevnůstce nové využití. V bývalé prachárně chce vybudovat vlastní muzeum pevnosti. „Ve stálé expozici chceme představit, jak pevnost v minulosti vypadala, každodenní život jejích obyvatel, ukázky historické vojenské výstroje a výzbroje,“ vypočítával Kadlec.

Kultura v pevnosti

V budově bývalé strážnice hodlá MOP zřídit informační centrum, které bude propagovat olomouckou pevnost, ale i aktivity v jednotlivých jejích fortech na okraji města. „Jednali jsme s jejich vlastníky a spolupráci jsou otevřeni,“ podotkla Záleská. Nejrozlehlejší objekty pevnosti - dělostřelecké sklady - promění MOP ve volnočasové centrum poznání a zábavy.

„Chceme, aby si návštěvníci mohli nejen prověřit znalosti vojenské historie města, ale využití chceme postavit tak, aby si k nám mohla přijít odpočinout i na půl dne celá rodina. Připravíme například aktivity vycházející z poznatků různých vědních oborů, ale i hry pro rozvíjení motoriky malých dětí,“ naznačila Záleská. Na volném prostranství plánuje MOP umístění hřišť, případně malého amfiteátru pro pořádání historických vojenských a kulturních akcí.

Olomoucký deník, 7. srpna 2007