Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Svítí zelená – čeká nás průjezd Evropou volnou cestou

[18.07.2007]

Evroská unie

blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Svítí zelená – čeká nás průjezd Evropou volnou cestou

Vstup ČR do schengenského prostoru, cestování bez kontrol a front

Ptáte se, co má společného semafor, zelená barva, volná cesta a Evropa? Je to spojení více než logické. Kdysi jsme stáli na červené, Evropu dělila železná opona.Dnes nám svítí oranžová a velmi blízko je doba, kdy se na semaforu objeví poslední barva, na kterou jsme u něj zvyklí. V letošním roce totiž vrcholí přípravy České republiky na vstup do schengenského prostoru a díky tomu by měla padnout poslední zeď, která nás dělí od plnoprávného členství v Evropské unii. Schengen je prostorem, kde hranice mezi státy připomínají už jen čáry na mapě. Zatím ještě končí na naší západní hranici. To se ale do konce roku změní.

Při cestě do zahraničí nás tak nebude nikdo zastavovat, zdržovat, kontrolovat. Hranice poznáme jen podle tabulí u silnic a podle prázdných budov celnic. Jsem rád, že poslední hranice mezi západní Evropou a středoevropským regionem za necelých šest měsíců padne. Dalo to hodně práce a ještě nám nějaká zbývá.

Ještě před rokem bylo datum rozšíření Schengenu ve hvězdách. Původní státy dohody počítaly s rozšířením až po zavedení nové generace Schengenského informačního systému, jednotné databáze hledaných osob, odcizených vozidel a dalších věcí. Vývoj nového systému se ovšem neustále zdržoval. My jsme ale nechtěli čekat.

Portugalsko nabídlo technické řešení. Patří mu za to velký dík. Od té chvíle to všechno bylo hlavně na nás, na přistupujících státech. Museli jsme splnit přísné bezpečnostní standardy na letištích, která budou naší jedinou vnější hranicí, přizpůsobit množství zákonů a zprovoznit schengenský informační systém.

Po finanční, legislativní, personální i po technické stránce už jsme připraveni. Ještě nás čekají dva velké kroky. V září hodnocení fungování schengenského informačního systému, v listopadu definitivní rozhodnutí o zrušení hraničních kontrol. Že stále nevidíte souvislost se semaforem?

Čeká nás ještě velmi důležitá informační kampaň k této historické události. Hlavním motivem, který jsme pro mi vybrali, je semafor. Semafor, na kterém vždy svítí zelená. Zelená, která signalizuje volnost, svobodu, volný pohyb. A to jsou základní principy, které nám všem členství v Schengenu přinese. Ať se nám jezdí Evropou volnou cestou.

Ivan Langer, blog.aktualne.cz, 18. července 2007