Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČT1: Příprava na Schengen

[17.07.2007]

Evroská unie

ČT1: Příprava na Schengen

Vstup ČR do schengenského prostoru, konec front a kontrol na hranicích

Moderátor

Vláda rozjela informační kampaň před vstupem země do schengenského prostoru. Brožury, webové stránky, televizní i rozhlasové spoty - tam všude se lidi dozvědí, co můžou čekat, až Česko 1. ledna vstoupí do společenství bezhraničních kontrol.

Autor

Logem našeho vstupu do schengenského prostoru se stal semafor, na kterém svítí jen zelená. Od 1. ledna příštího roku totiž bude podle premiéra Mirka Topolánka svítit Čechům na cestách po Evropě jen zelená.

Mirek Topolánek (ODS), premiér a předseda strany:

Symbolický význam tohoto kroku je srovnatelný se střiháním drátů po roce 1989.

Autor

V schengenském prostoru je teď 15 zemí. Od začátku příštího roku by se měl ale rozšířit o dalších devět států. Pro jejich obyvatele, včetně Čechů, to bude znamenat hlavně definitivní konec pasových kontrol na hranicích, kde nebudou nově potřeba ani občanky. O tři měsíce později se to bude týkat také letišť. Konečné rozhodnutí o přijetí do schengenského prostoru ale padne v listopadu.

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Předběžné rozhodnutí a potvrzení udělá Rada ministrů, nicméně nakonec je to na Evropské radě.

Autor

Podle vládního průzkumu vstup Česka do Schengenu kladně hodnotí 78 % lidí. Jen 24 % respondentů ale má o Schengenu dostatek informací. Češi od něj čekají snazší cestování a konec front na hranicích. Bojí se naopak růstu kriminality a nelegálních přistěhovalců. Ministr Ivan Langer proto plánuje tvrdší azylové a vízové podmínky pro některé země. Vstup Česka do schengenského prostoru se dotkne také policie. Více než 2000 pohraničníků bude bez práce a policie jim chce nabídnout nové uplatnění, například na silnicích.

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Zhruba 2300 policistů přejde jinam, nicméně zůstane sloužit v těch regionech, tak aby se nezhoršila bezpečnostní situace.

Autor

A proč posiluje právě dopravní policie? Jeden z důvodů - mrtví při dopravních nehodách. Černá čísla oproti loňsku opět stoupají o desítky. Letos už si silnice vzaly skoro 500 životů. Průměrně každých 8 hodin zemře v Česku na silnici člověk, každé dvě hodiny je někdo těžce zraněn. Přesto policie tvrdí - ani posílení hlídek nepomůže.

Roman Skřepek, mluvčí, Policejní prezidium:

My vidíme stěžejní věc hlavně v lepším technickém vybavení policie, ať už to jsou radary, kamerové systémy a podobně.

Autor

O tom, kde a jak budou po vstupu Česka do Schengenu působit dnešní pohraničníci, rozhodnou krajské policejní správy během léta.

ČT 1, pořad Události, 17. července 2007