Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Práce načerno bude trestným činem

[13.07.2007]

Kriminalita

MF Dnes: Práce načerno bude trestným činem

Trestání nelegální práce

Stát chce zamezit únikům, nelegálně pracuje až čtvrt milionu lidí - Čechů i cizinců

Práce načerno, za kterou teď hrozí jen pokuty nebo odebrání sociálních dávek, by se brzy mohla stát trestným činem. A to se všemi důsledky včetně toho, že člověk bude mít záznam v rejstříku trestů. Na návrhu, aby se práce načerno stala „zločinem“, se už shodlo několik ministrů Topolánkovy vlády. „V novém trestním zákoníku bude i trestný čin nelegální zaměstnávání,“ řekl včera MF DNES ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle oficiálních odhadů pracuje v Česku nelegálně až čtvrt milionu lidí. Často se tváří, že nemohou sehnat práci, a berou podporu v nezaměstnanosti, nebo jde o cizince. Trest by podle nového paragrafu čekal je i jejich zaměstnavatele. O výši trestu ministr Nečas ještě nechce mluvit. „Je to zatím předčasné,“ říká. „Nový trest by měl mít výrazně preventivní účinek,“ říká ministr vnitra Ivan Langer.

V sedmnácti zemích Evropské unie je však už práce načerno trestná a někde je za ni dokonce vězení. Velkým problémem pro přistižené lidi by mohl být i fakt, že budou mít záznam v rejstříku trestů. Někteří zaměstnavatelé by je pak nemuseli chtít přijmout do legálního pracovního poměru.

Nový paragraf postihující práci načerno má zřejmě velkou šanci, že u politiků projde. Souhlasí s ním i odboráři. „Podpořili bychom to,“ říká odborářský boss Milan Štěch.
Pokračování na str. A8

Z práce načerno chtějí ministři udělat trestný čin

Podle Nečase by měly vyšší tresty dopadnout hlavně na zaměstnavatele. „Musíme jako první zaútočit na nabídkovou stranu,“ podotkl Nečas. Podobné plánymá také Evropská unie, ta by však ráda tresty co nejvíce sjednotila, což Nečas odmítá. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS), jehož resort návrh na nový paragraf podal, věří, že postih takového způsobu zaměstnávání může zabránit i nelegální migraci cizinců do Česka.

„Jde také o to, aby daňoví poplatníci nedopláceli na ty, kteří pobírají sociální dávky neprávem,“ tvrdí Langer. Zjišťovat, zda lidé pracují s povolením, nebo bez, budou úřady práce a policie.

Podle odborářů k práci načerno často nutí cizince i samotné firmy. „Zaměstnavatelé zneužívají sociální status cizinců, kteří jsou často ve finanční tísni,“ řekl odborářský boss Milan Štěch. V regionech postižených nezaměstnaností je poměrně běžné, že načerno pracují nejen cizinci, ale i Češi. Odboráři se domnívají, že úřady by měly nelegální zaměstnávání postihovat mnohem více už nyní. „Pokud přistihnou podnikatele v Německu, že někoho zaměstnává načerno, má hodně velké problémy. U nás jsou úřady dost liknavé,“ tvrdí Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

Maximální pokuta pro firmy za nelegální zaměstnávání jsou v současné době dva miliony korun, většina postihů se pohybuje jen v řádech desítek tisíc korun. Ty firma ušetří na daních a pojištěních, které za nelegálně zaměstnaného člověka neodvede. Přísnější postih práce načerno patří k dalším opatřením, která ministerstvo práce chystá v boji proti zneužívání dávek. Ministerstvo také připravuje zpřísnění podmínek pro přidělování sociálních dávek. „Cílem je, aby se lidem vyplatilo pracovat,“ vysvětlil Nečas. Změny mají začít platit příští rok.

Mladá fronta DNES, 13. července 2007