Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČT1: Zrušení převodů majetku pro trestané

[11.07.2007]

Kriminalita

ČT1: Zrušení převodů majetku pro trestané

Zajištění majetku obviněných osob

Moderátor

Ministr vnitra Ivan Langer přišel s návrhem jak lépe zajistit majetek lidí obviněných z majetkové kriminality. Počítá s možností půl roku zpětně rušit majetkové převody stíhaných. Podle právních expertů byl ale mohlo jít o zásah do vlastnických práv. a prý by to ani nebylo efektivní, informoval o tom deník Právo.

Autor

Radovan Krejčíř prodává dům a lukrativní pražské adrese. Má sice obstavený majetek, justice mu v tom ale nemůže zabránit. Dům patří jeho firmě a s jejím majetkem může Krejčíř libovolně nakládat. Druhý případ, odsouzený podnikatel Tomáš Pitr kontroloval majetek za miliardy, teď je ale oficiálně bez peněz. Ministr vnitra Ivan Langer chce takovým případům zabránit, navrhuje, aby u závažné kriminality bylo možné zrušit převody majetku i v době před zahájením trestního stíhání.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Toto je jedna z inspirací, jedna z možností, jak zabránit tomu, aby ti, kteří mají sedět ve vězení a nesedí, aby mohli využívat tento majetek.

Autor

Hranice mezi potíráním kriminality a podnikatelskou svobodou. To je podle odborníků hlavním problémem podobných návrhů. Jednotná není ani nejsilnější opoziční strana ČSSD.

Marie Benešová /nestr./, stínová ministryně spravedlnosti:

Byla bych velmi opatrná, protože si myslím, že by to velmi nepřispělo k právní stabilitě v ČR.

Zbyněk Vosecký, právník:

Stejný institut funguje při ochraně věřitelů a já si myslím, že tento institut je možné zavést do českého právního řádu.

Autor

I když podobný systém funguje v případě konkurzů. Někteří odborníci upozorňují na možnost zneužití i nízkou efektivitu.

Jeroným Tejc /ČSSD/, poslanec:

V horizontu tak 2, 3 let od doby platnosti takovéhoto opatření by to postihlo možná tak 10, 15 % případů.

Autor

Alternativní je například zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. Konkrétní firma by tak mohla buď existovat nebo přijít o majetek. V Česku se ale podle ministra spravedlnosti nic takového nechystá.

Jiří Pospíšil /ODS/, ministr spravedlnosti:

Vláda se přiklonila k alternativě, která platí například v Německu, k správně právní odpovědnosti právnických osob, kdy o sankci nerozhoduje soud ale správní orgán.

Autor

Lepší ochranu majetku předpokládá i návrh nového trestního zákona. vláda by se jím měla začít zabývat na podzim.

ČT1, pořad Události, 11. července 2007