Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Zrušení kontrol hranic posílí součinnost policií ČR a Německa

[09.07.2007]

Evroská unie

ČTK: Zrušení kontrol hranic posílí součinnost policií ČR a Německa

Vstup ČR do schengenského prostoru

Chystané zrušení hraničních kontrol na česko-německých hranicích koncem letošního roku musí podpořit velmi intenzivní policejní spolupráce obou stran. V Mnichově na to dnes poukázali ministři vnitra Česka a sousední německé země Bavorska Ivan Langer a Günther Beckstein. Langer o schůzce telefonicky informoval ČTK.

"Jsem přesvědčen, že v souvislosti s rušením hraničních kontrol nedojde ke zhoršení situace ani v Bavorsku, ani u nás," řekl český ministr. S Becksteinem se domluvili na informační kampani pro veřejnost. Langer zároveň nabídl seminář pro poslance bavorského zemského sněmu a pozval Becksteina do Prahy na začátek září.

Od 1. ledna 2008 se většina nových členských států Evropské unie chystá vstoupit do takzvaného schengenského prostoru, v němž mimo jiné na německých hranicích s Českem a Polskem odpadnou kontroly osob a vozidel. Do schengenské dohody je zapojena většina starých členských zemí EU; její účastníci pak kontrolují pouze hranice na vnějším obvodu tohoto prostoru.

Langer ujistil bavorského ministra, že ČR bude na rozšíření prostoru bez hraničních kontrol personálně, technicky i organizačně dobře připravena. V rámci změn v cizinecké policii asi 400 příslušníků posílí pořádkovou a dopravní policii tak, aby zůstala zachována hustota policistů v regionu. Podobné personální přesuny chystají i německé úřady.

Český ministr jednal minulý měsíc o otevření hranic také v Berlíně, kde ho německý protějšek Wolfgang Schäuble ujistil, že na konci roku podle plánu skončí vzájemné hraniční kontroly. Názor Berlína na připravenost nových zemí EU patří mezi zásadní, neboť Německo má velmi dlouhou společnou hranici se státy přijímanými do schengenské dohody.

Obavy z ukončení hraničních kontrol panují v Německu zejména v Sasku a Bavorsku, které sousedí s novými členskými státy. Se saskou stranou Langer mluvil už počátkem roku, aby rovněž její obavy rozptýlil.

Podle původního plánu EU měl být schengenský systém rozšířen už začátkem letošního roku, ale přípravy se zdržely nepřipraveností počítačového systému SIS II, který má registrovat mimo jiné data o hledaných nebo nežádoucích osobách či kradených autech. EU to nyní řeší dočasným rozšířením stávající policejní databáze SIS I o některé údaje z nových zemí.

Zpravodajství ČTK, 9. července 2007