Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / idnes.cz: Langer má plán, jak zastavit odliv policistů

[28.06.2007]

Policie

idnes.cz: Langer má plán, jak zastavit odliv policistů

Odchody policistů

Policie přemýšlí, jak do svých řad nalákat nové lidi. Chybí jí totiž zhruba 3300 pracovníků. A na přelomu roku se očekává další vlna odchodů. Ministr vnitra Ivan Langer chce proto změnit systém odměn a přijímacího řízení. Zájemci o práci u policie by například mohli opakovat fyzické testy.
 
Langer by chtěl problém vyřešit do tří let. Mimo jiné hodlá odměňovat vedoucí pracovníky podle toho, jak řeší personální situaci.

"Jednoduše: když budeš pracovat dobře v personální oblasti, pocítíš to na výplatě, když špatně, máš smůlu, dostaneš méně peněz," řekl ministr vnitra při dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru.

Dodal, že policie se už několik let potýká s nedostatkem zhruba dvou tisíc lidí. Další odešli na počátku letošního roku, kdy začal platit nový služební zákon. Podle Langera ale šlo většinou o lidi, kteří u policie sloužili 29 a více let. A to prý bylo "v plánu".

Dříve totiž odcházeli především policisté sloužící deset až patnáct let, kteří byli pro policii nejcennější. Proto si je chce udržet a dát jim perspektivu, aby se podíleli na plánované reformě policie. Tedy kariérní růst, vzdělávání, finanční ohodnocení.

Vedení policie se nyní snaží vyřešit situaci té části zaměstnanců, kteří kvůli novému zákonu berou méně peněz. Jde o několik tisíc lidí. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů by se měl jejich letošní příjem srovnat s loňským.

Pomoci má náborová akce
Policie chce do svých řad jednorázově přilákat nové lidi také pomocí náborové akce. Nový policejní prezident Martinů řekl, že se nebudou snižovat kritéria pro přijetí k policii. Zejména ne psychologické testy, na nichž nyní ztroskotá každý druhý uchazeč.

Nově by se zkoušky měly více zaměřit na dispozice budoucích policistů, aby je policie co nejlépe využila na místech, která jim budou nejvíce odpovídat.

Individuálním dispozicím budou odpovídat i fyzické testy. Obéznímu člověku, který nezvládne předepsané disciplíny, by se tak v budoucnu nemusela práce u policie automaticky uzavřít.

Vedení policie zvažuje dvě možnosti: buď takového přijme na dobu určitou, v níž na sobě bude muset zapracovat, anebo mu dá čas, aby si testy zopakoval, až se lépe připraví.

Celníci přejdou k policii
Podle Langera by se mohli o práci u policie ucházet i celníci, až Česká republika příští rok vstoupí do schengenského prostoru. V této souvislosti přejde také zhruba 2300 lidí cizinecké a pohraniční policie k pořádkové a dopravní službě.

"Rozhodně by ale nemělo ubýt policistů v příhraničních regionech, aby to neovlivnilo bezpečnostní situaci," dodal ministr.

idnes.cz, 28. června 2007