Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: „S korupčníky na černou listinu“

[21.06.2007]

Korupce

Lidové noviny: „S korupčníky na černou listinu“

Boj proti korupci

Nevládní nezisková organizace Transparency International (TI) doporučuje vládě zavést černé listiny, což jsou seznamy firem, jejichž představitelé se dopustili korupčního jednání v souvislosti s veřejnými zakázkami.

Právě uplácení ve veřejných soutěžích je jedním z největších problémů, kterými se česká policie a justice v současnosti zabývá.

Nutnost zavedení černých listin podtrhují nedávné korupční aféry. „Například spolumajitelé stavební firmy Syner a zástupci Tender Group Plus byli odsouzeni za uplácení, přesto i nadále dostávají další zakázky a jejich podnikání se státem není ohroženo,“ říká David Ondráčka z TI. Podle průzkumu TI jsou až dvě třetiny veřejných tendrů neprůhledné. Stát tak ročně přichází o třicet miliard korun.

Topolánkův kabinet už v říjnu 2006 stanovil zavedení černých listin jako důležitou součást své protikorupční strategie. Podle Ondráčky je nejvyšší čas k realizaci. „Návrh ještě není zcela dopracován, myslím si, že nastal čas pro vládu, aby začala na podobě návrhu s námi spolupracovat,“ myslí si Ondráčka.

Ministr vnitra Ivan Langer souhlasí, že zavedení těchto protikorupčních opatření patří k vládním prioritám. „Černé listiny mají jednu velkou výhodu, která vychází z posilování preventivních opatření. Zmenší se tak prostor pro možnou korupci,“ uvádí Langer.

TI upozorňuje, že černé listiny byly ještě v roce 2003 součástí příslušného protikorupčního zákona. Ten pro svou nefunkčnost a nejasné nastavení podmínek v podstatě nebyl používán. „Byl problém s tím, koho lze na seznam napsat a koho ne. Byl to mrtvý zákon,“ konstatuje Ondráčka.

Zda je potřeba listiny zavádět, si není jistý bývalý premiér a současný předseda ČSSD Jiří Paroubek: „Pokud se ale osvědčily v zahraničí, nebudu mít proti jejich zavedení velké výhrady.“

Podle Ondráčky se už systém osvědčil v Německu, Holandsku a Velké Británii. „Navíc podle našeho průzkumu přes osmdesát procent dotazovaných firem i zadavatelů veřejných zakázek se zavedením černé listiny souhlasí,“ dodal.

Lidové noviny, 21. června 2007