Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Sněmovna schválila vznik kontaktních míst Czech Point

[20.06.2007]

eGovernment

ČTK: Sněmovna schválila vznik kontaktních míst Czech Point

Usnadnění komunikace občanů s úřady

Obecní úřady a další instituce zřejmě budou moci lidem vydávat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů či živnostenského rejstříku. Vznik jednotných kontaktních míst Czech Point má umožnit novela zákona o informačních systémech veřejné správy, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Vládní návrh posoudí ještě Senát a prezident.

Poslanci zároveň schválili i návrh, který má občanům umožnit získávat elektronickou cestou ze svého počítače výpis z rejstříku trestů.

Síť kontaktních míst, z nichž budou lidé moci elektronicky komunikovat s úřady, by mělo tvořit asi 1300 obecních úřadů. Připojit by se k nim mělo také 2000 poboček České pošty.

Na Czech Pointech lidé získají veškeré údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech o jejich osobách, majetku a právech. Jejich prostřednictvím bude mít občan možnost úředně ověřit dokumenty, listiny a podpisy a převést dokumenty do elektronické formy. Dále se bude moci přes Czech Point oficiálně obrátit na kterýkoli úřad veřejné správy, a také získat informace o průběhu řízení, která se ho týkají.

V ČR již funguje asi 30 kontaktních míst Czech Point. V rámci pilotního projektu umožňují vydávání ověřených výpisů z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku.

Návrh předpokládá, že za službu Czech Pointu budou lidé platit správní poplatek 50 korun. V individuálních případech ale umožňuje snížení tohoto poplatku, řekl dnes ve sněmovně ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Příjem z poplatků bude podle něj směřovat do rozpočtu obcí. Zřízení Czech Pointů má financovat ministerstvo. Náklady na technické vybavení jednoho kontaktního místa odhadl Langer na 76.000 korun během prvních tří let. Celkové náklady na provoz Czech Pointů budou asi 120 milionů korun, dodal.

Sněmovna v rámci novely zákona o informačních systémech schválila i úpravu, která by měla výrazně zjednodušit přístup občanů k výpisu z rejstříku trestů. Lidé by jej nově mohli získat elektronickou cestou, aniž by museli navštívit příslušný úřad.

Taková možnost teoreticky existuje už nyní, v praxi ale nefunguje, protože elektronický podpis nutný pro získání výpisu nelze dostatečně ověřit. Sněmovna proto na návrh poslankyně zelených Kateřiny Jacques upravila zákon tak, aby ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo Rejstříku trestů poskytovat identifikační údaje, které vede o občanech. Rejstřík trestů by tak mohl elektronický podpis začít uznávat.

Zpravodajství ČTK, 20. června 2007