Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Vláda chce zatočit s korupcí

[19.06.2007]

Korupce

Olomoucký deník: Vláda chce zatočit s korupcí

Boj proti korupci

Dokončit protikorupční audity na jednotlivých ministerstvech a vyhodnotit je do konce srpna. Více spolupracovat s nevládními organizacemi a schválit základní principy zákona o kontrole, který by sjednotil dnešních více než 230 právních předpisů v této oblasti. To jsou hlavní cíle Topolánkova kabinetu v boji s korupcí.

Zpráva o stavu korupce v zemi za rok 2006 nese podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) dvě zprávy. „Ta špatná je, že se podařilo odhalit pouhých 138 případů. Ta méně špatná je, že si Česká republika polepšila o půl procentního bodu v žebříčku indexu vnímání korupce,“ sdělil ministr Deníku.

Míra korupce v Česku se loni proti předcházejícímu roku podle zprávy Transparency International zlepšila, přesto země v rámci Evropské unie dál patří k nejhorším. V roce 2005 se totiž Česká republika se 4,3 bodu ocitla s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě. V loňském roce poskočila o příčku výše.

V tažení proti korupci chce proto Langer omezit regulaci, která podle něj úplatkářství nahrává, a zlepšit odbornou přípravu policistů. Od července začne fungovat protikorupční telefonní linka, na jejíž provoz ministerstvo vypsalo grantové řízení. Otázka je, zda přinese očekávaný výsledek. Podobný experiment zavedl už Langrův předchůdce Stanislav Gross (ČSSD), ale kvůli nezájmu lidí a malé účinnosti ho časem zrušil.

„My se na rozdíl od svých předchůdců víc soustřeďujeme právě na prevenci,“ zdůraznil Langer. Poznamenal, že i proto podporuje nápad ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) na internetové zpřístupnění všech podrobností o dotačních řízeních z veřejných prostředků.

Transparency International kabinetu ale doporučuje zřídit speciální soudy, státní zastupitelství a policii, které se budou korupčním jednáním zabývat. Dalšími nástroji by měli být agent-provokatér a korunní svědek. Oba instituty se osvědčily například na Slovensku.

Olomoucký deník, 19. června 2007