Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Pojízdná policejní stanice přijede za vámi

[18.06.2007]

Policie

MF Dnes: Pojízdná policejní stanice přijede za vámi

Reforma Policie ČR a její modernizace

Člověk musí jet občas přes celé město, aby nadiktoval policistovi u počítače pár slov jako svědectví. Policejní reformátor,ministr vnitra Ivan Langer z ODS, by takových cest lidi rád ušetřil.

Jednou z novinek, kterou policie plánuje, má být proto auto vybavené jako kancelář - ministrovými slovy „pojízdná služebna“.

Policejní reforma počítá s jejich zavedením nejprve u dopravní policie. Budou vyjíždět k dopravním nehodám, kvůli kterým musí dosud lidé často přijít k výslechu do „kamenné“ služebny.

„Nová auta budou vybavena i počítačem s tiskárnou,“ říká Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle Vorlíčka se uvažuje o pořízení asi dvaatřiceti takových aut.

Policisté mají už dnes mikrobusy Volkswagen, které se dají rychle změnit na malou konferenční místnost se stolečkem. Vyšetřovatelé dopravních nehod je však dosud využívají spíše pro vlastní pohodlí a svědky si stejně zvou na služebnu. Důkladná reforma policie počítá - kromě pojízdných služeben -s dalším technickým vylepšením. Každé hlídkové policejní auto bude dispečer nepřetržitě sledovat pomocí satelitního systému GPS, aby k zásahu poslal vždy ten vůz, který to k nehodě nebo na místo činu bude mít nejblíže.

Policie se modernizuje i jinak. Ještě nedávno byla závislá na psacích strojích, dnes může „mobilní kancelář“ představovat i muž v uniformě s notebookem, který vše sepíše u oběti doma.
„Někteří policisté našich obvodních oddělení už s přenosným počítačem za lidmi zajdou,“ potvrdila například kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Aby nespali ve službě...

Na podzim 2005 nachytali redaktoři MF DNES při testu několik pražských policistů, jak odpočívají při noční službě v zaparkovaném autě a nehlídkují. Ministr Langer, jako by to měl na paměti, plánuje vybavit všechna auta ve služebních barvách policie (jsou jich necelé tři tisíce) systémem GPS, takže operační středisko v každém okamžiku uvidí, že vůz v terénu se „nehýbe“.

Nyní je tímto sledovacím systémem vybavená desetina policejních aut. Výhodou bude i to, že operační důstojník ihned po nahlášení jakékoli události pošle na místo ten nejbližší vůz.

... pošlete je do ulic

Langerova reforma má také zajistit více policistů v ulicích. Ubere jim „nepolicejní“ práci, kterou musí dosud členové sboru vykonávat. Roznášejí soudní obsílky, asistují jako „pořadatelé“ na sportovních utkáních, jako dopravní inženýři posuzují značení na silnici.

Policistu by také měla ta „jeho“ ulice znát. Proto reforma zavádí novou funkci „okrskáře“, který by měl být v kontaktu se sousedy i jindy, než když zrovna vyšetřuje případ.

K Langerově reformě policie nyní píší své připomínky poslanci všech stran (členové bezpečnostního výboru) a bude se o ní znovu jednat příští týden.
Poslance, kteří o reformě diskutují, spíše zajímají otázky, zda má být policejních krajů osm, nebo čtrnáct. „O technické věci, jako jsou auta a antény, se spory nevedou,“ řekl poslanec Michal Hašek z ČSSD.

Diskuse se také strhne nad kapitolou „kontrola policie“. Její inspekce už by neměla fungovat pod ministrem vnitra. Hledá se pro ni nezávislejší status. Poslankyně za zelené Kateřina Jacques se také podivila nad prací kontrolního oddělení policie. „Podle statistik je 85 procent stížností na policii posouzeno jako neoprávněných. Nechce se mi věřit, že by mezi námi bylo tolik kverulantů, kteří si stěžují zbytečně,“ vyjádřila se Jacques v rozhovoru pro MF DNES.

***

Langerovy nápady

Pojízdná služebna - automobil zařízený jako kancelář
Auta pod dohledem - policejní auta budou sledována přes systém GPS
Vlídné služebny - budou zařízené jako recepce, zmizí z nich mříže
Více policistů do ulic - policistům by měla odpadnout práce navíc (například donášení obsílek)
Pomocníci policie - Pomáhali by třeba při povodních. Záměr byl stornován, když ho kritici přirovnali k Pomocné stráži VB.

MF Dnes, 19. června 2007