Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Novinky.cz: Ivan Langer odpovídá na chatu

[15.06.2007]

Obecné

Novinky.cz: Ivan Langer odpovídá na chatu

Odpovědi na Vaše dotazy

langer: Dobrý den, jsem tu a těším se na vaše dotazy. Doufám, že jste se v tom vedru ještě neupekli
 
body77: Dobrý den, pane ministře. Chtěl bych se zeptat, jak chcete řešit velmi špatný personální stav policie? Pochybuji, že se k policii za současných podmínek budou hlásit kvalitní uchazeči...
langer: Je to běh na dlouhou trať, ale jsem přesvědčen,že v kombinaci s novým služebním zákonem a novým přístupem nového vedení policie se to povede. Služební zákon považuji za klíčový předpoklad v podobě jasné motivace - finanční i kariérní. Podaří-li se nám reforma policie a zlepšení práce a podmínek pro práci policistů, přijde s tím i vyšší prestiž v očích veřejnosti a s ní i vyšší atraktivita tohoto povolání.
 
Melounisko: Dobrý den. Pokud bude vyvoláno hlasování o důvěře vládě, jakou si myslíte, že má tato vláda šanci, že hlasování přežije? Děkuji za odpověď
langer: Vyvolat takové hlasování je právem každé parlamentní opozice. Jsem přesvědčen, že koalice, která vznikla za účelem realizace nezbytných reforem, je a bude dostatečně pevná, a že i po tomto hlasování bude dál pokračovat v naplňování vládního programu.
 
Superzurda: Dobrý den pane ministře, jste také toho názoru jako premiér, že aféru Kubice zinscenovala ČSSD, protože z ní dodnes těží?
langer: tatto "kauza" vznikla jako projev nedůvěry policistů mezi policisty, nedůvěry mezi podřízenými a nadřízenými, jako důvodná obava z maření vyšetřování některých velmi závažných případů ze strany tehdejší Inspekce ministra vnitra. Postoj Jiřího Paroubka k ní je jen doplňkem jeho "únorového" povolebního projevu... prostě se nikdy nesmířil s tím, že prohrál volby a namísto sebe hledá chybu v jiných. Pro mne osobně z ní plyne poučení v tom, že svoji práci musím dělat tak, aby se tato situace nikdy neopakovala.
 
Superzurda: A ještě jeden dotaz pane ministře. Jak se Vám líbí písnička ministryně Parkanové?
langer: Nelíbí se mi ani trochu, ale to je věc subjektivního soudu. Mám kamaráda, kterému se naopak líbí. :-)
 
sm0g3r: Dobrý den, chtěl bych slyšet Váš názor na "kauzu Čunek"?
langer: Vyjádřím se tak, abych jako ministr vnitra nemohl být obviňován z toho, že věc ovlivňuji. Díky za pochopení. Je to velmi zvláštní případ, plný nestandardních kroků a jsem rád, že bylo rozhodnuto tak, jak bylo rozhodnuto. Věc dostane k nestrannému objektivnímu posouzení někdo jiný, a to je z mého pohledu dobře.
 
soptik22: Vážený pane ministře, ráda bych se zeptala na nový služební zákon, který donutil stovky až tisíce zaměstnanců Vašeho sektoru k odchodu. Zatím co Vy tvrdíte, že je to vše OK, zaměstnanci to vidí jinak. Mám z toho dojem, že lidé, kteří o zákonech rozhodují nevidí dopady v praxi, anebo spíše, že je vidět nechtějí
langer: Nikdo není dokonalý. A ani zákon nemůže být dokonalý, jako produkt lidského ducha. Přesto jsem přesvědčen, že nový služební zákon je dobrým základem pro změny v Policii. Umožňuje jasný kariérní růst, tlačí na vzdělání, dává garanci velmi slušných výsluh, umožňuje okamžitý odhcod těch, kdo kazí dobré jméno a dobrou práci ostatních... a řadu dalších věcí. Mezi těmi, co odcházejí, jsou tři čtvrtiny těch, co slouží 25 a více let. Dochází ke generační obměně, kterou policie potřebuje jako sůl. Otevírá se prostor pro mladé, vzdělané a dostatečně zkušené policisty. A v kombinaci s nárůstem platů (a to v 90% případů) vnímám služební zákon pozitivně.
 
haack: Dobrý den. Jak je možné, že si může Radovan Krejčíř dělat veřejně legraci z našich zákonů? Kde bere tu suverenitu, a jak dlouho se vám bude ještě vysmívat než se ho podaří vydat do ČR?
langer: Věřím, že mu brzy spadne hřebínek, a že bude postaven před český soud. Teď to vše má v rukou jihoafrická justice.
 
mira.cs: Myslite si ze pan Cunek je fakt clovek, ktery muze vykonavat funkci ministra po je dnesnim projevu v parlamentu? Nestydite se byt s nekym takovym v koalici?Ja se stydim,volil jsem bohuzel ODS
langer: Dnešní projev Jiřího Čunka ve Sněmovně byla chyba a já mu to taky do očí řekl. Chápu, že to, co se kolem něj děje lidsky těžce nese, nicméně jsou chvíle, kdy politik musí skousnout zuby a říct si - mlčeti zlato. A k otázce stydění...já nesu svoji kůži na trh a jesm zvyklý skládat účty za to, co dělám dobře nebo špatně. To, co se děje mne netěší, věřím, že si to uvědomuje i J. Čunek, ale...kdybysme byli ve vládě s Paroubkovou ČSSD, styděl byste se jako volič víc nebo méně, jsem-li v ní s KDU-ČSL? Tak totiž zní to dilema...
 
kozoroh1: Dobrý den, pane Langr, můžete mně odpovědět, co budete dělat v případě, že neuspějete v JAR, ohledně pana Krejčíře ???
langer: Práce bezpečnostních složek minsiterstva vnitra skončila zadržením R. Krejčíře v JAR. Vše nyní koordinuje ministerstvo spravedlnosti. Bude-li (pro mne z nepochopitelných důvodů)propuštěn, naše práce začne znovu, neboť tento člověk musí být postaven před český soud.
 
cpk: Zajímalo by mě proč nevystupujete v kauze Čunek stejně razantně jako v té Grossově? Přitom ta Čunkova je daleko závažnější. Vím že si tu nějakou výmluvu najdete, ale mohli by jste někdy vyměnit moc a koryta za slušnost a férovost..
langer: Kdybych si byl jist, že vše probíhalo korektně a profesionálně, vystoupil bych. Jist si tím nejsem. Věřím že věc nyní bude nezaujatě posouzena a tak, jak jsem respektoval rozhodnutí NSZ budu respektovat i rozhodnutí nového dozorujícího státního zástupce. Podá-li návrh na obžalobu, bude to pro mne argument, že jsem se mýlil. Poslední slovo bude mít soud.
 
zewwwlove: Jak je možné, že jste získal prověrku, když jste nechal ležet na stole tzv. Kubiceho zprávu a media ji stihla ofotit?
langer: Tato otázka patří NBÚ. Prověrku mám na nejvyšší stupeň a nevím, víte-li co vše je předmětem prověřování. Vše. Zpráva byl na stole chvíli, bylo to v místnosti určené k projednávání utajovaných skutečností a za její "ochranu" je zodpovědný někdo jiný. Mohli-li novináři něco ofotit, tak pouze jednu stránku. To, co bylo následně zveřejněno jsem já nikomu neumožnil. Pro mne z toho plyne ale poučení - být příště obezřetnější a nespoléhat se na druhé, kteří to mají v náplni práce.
 
Kuzela.David: Dobrý den pane Langer, vyšetří se ještě někdy aféra kolem pana Mrázka?
langer: Nevím, ale ujišťuji vás, že si přeji, aby tomu tak bylo. Vše mají v rukou policisté a mým úkolem je jim garantovat takové podmínky pro práci, aby byli úspěšní.
 
hpskin: Dobrý den, zajímá mě přístup policie k akcím neonacistů. Proč například na 1. máje policie v Brně protim nim zasáhla a v Praze je naopak chránila? To samé při konání jejich koncertů, v jednom kraji akci ukončí, ale o měsíc později v jiném nezasáhne. Nemyslíte, že zakon by měl platit všude stejně?
langer: 1. V Praze byla akce povolena a v jejím průběhu z jejich strany nebylo shledáno nic, co by odporovalo zákonu. V Brně byla akce zrušena, toto nebylo z jejich strany respektováno, a proto policie zasáhla. A zasáhla trdě, dobře a profesionálně. 2. Zákon musí platit pro všechny stejně, a proto policie musela v Praze například zasáhnout proti těm, kdo nerespektovali její pokyny. Bohužel to, co následovalo na policijní služebně bych už za profesionální výkon neoznačil.
 
d.tomek: Dobrý den pane ministře, z jakého důvodu si musí někteří policisté odpracovat 15O přesčasových hodin zdarma.Je to výsledkem toho, že odcházející policisty musí někdo ve službě nahradit nebo nedostatek financí na jejich platy. děkuji za odpověď.
langer: Institut 150 přesčasových hodin není níčím novým. Existuje tuším již od roku 1993. Jen se změnila konstrukce kompenzace. V novém služebním zákonu je to 10% navýšením tarifů a příslušníků ve směnném provozu. Navíc byla byla zkrácena týdenní pracovní doba na 38apůl hodiny, přibyl týden dovolené. Myslím, že je to přesně vyvážené. Co je třeba zajistit je jednotná aplikační praxe, a to tak, aby služební funkcionáři tohoto institutu nezneužívali. Pokyn k tomu jsem již vydal. PS Finančních prostředků na platy je dost. Průměrný příjem vzrostl ve srovnáním s 2006 o více než 2 tisíce korun.
 
RSvoboda: Dobrý den zajímalo by mne jak jste se dostal do videoklipu Mňágy díky za odopověď Richard
langer: Byla to sázka se Petrem Fialou, jestli dokážeme za jeden den ve dvou lidech natočit videoklip. Duchovním otcem byl Zdeněk Zukal. Podařilo se. Vyhráli jsme tuším bečku piva. :-)
 
PrincV: Bude cela t.zv.Kubice-ho zprava publikovana, aby si obcan mohl sam udelat usudek, zda fakta v ni uvedena jsou pravdiva ci nepravdiva ?
langer: Celá tzv. Kubiceho zpráva byla publikována na webovských stránkách Českého rozhlasu.
 
chemit: Dobry den.Rad bych se zeptal na to, co jsi myslite o radaruv Cechach.
langer: Jsem přesvědčen, že v životě platí - chci-li něco dostat, musím i dát. Chceme-li sdílet společnou bezpečnost v rámci NATO a Euroatlantické vazby s USA, měli bysme se na ní také podílet. Jsem přesvědčeným zastáncem radarové základny u nás, neboť jde o krok garantující vyšší stupeň bezúpečnosti pro nás pro všechny.
 
Kanour.L: Dobry den pane ministre. O Krejcirovi ani nema cenu hovorit, ale co podnikatel Pitr, mate nejake stopy k jeho dopadeni? Nemyslite, ze se svymi prostredky by si mohl z ceske justice delat "dobry den" jako prvne zminovany Krejcir?? Dekuji.
langer: Jsem stejně rozhořčený jako vy a nemohu se smířit s tím, že se někdo vyhýbá spravedlnosti. Rozsudek byl vynesen, opravné prostředky vyčerpány, pan Pitr musí nastoupit výkon trestu. To je základní princip demokratického právního řádu. Maří-li nyní výkon úředního rozhodnutí, musí počítat s dalším trestem.
 
jarek1: Dobrý den Pane ministře,co soudíte o šancích ČR získat zpět z JAR podnikatele Radovana Krejčíře?Předem díky za odpověď
langer: Z toho, co vím, vás mohu ujistit, že zástupci ministerstva spravedlnosti nechybovali. To, co se odehrálo v JAR, je pro mne nepochopitelné. Nyní jde o to, přesvědčivou argumentací přimět tamní soud, aby uznal důvodnost naší žádosti o vydání. Věřím, že se to podaří.
 
Jartas: Dobrý den. p. Langer rád bych se Vás zeptal jestli je pro Vás post ministra dosažením životního cíle nebo jestli máte ještě vyší mety ?
langer: Funkce, kterou nyní zastávám, pro mne není cílem, ale prostředkem. Prostředkem k realizaci projektů, které jsem s týmem mých spolupracovníků připravoval, a které mají za cíl zlepšit podmínky pro práci a práci policie, zlepšit výkon státní správy u nás (Reforma Policie, P1000, Otevřená minulost, eGON, vstup do Schengenu...). Teprve jejich úspěšná realizace mne může opravňovat k tomu abych se kouknul jinam. PS Mým velkým snem (jako přesvědčivého zastánce potřeby a užitečnost vzdělání a vzdělávání) je mít soukromou vysokou školu. To se mi již podařilo, i když úplná spokojenost bude, až budeme mít akreditováno i magisterské studium.
 
smouked: Dobrý den, pane ministře. Chtěl bych se zeptat jaki mate nazor na legalizaci marihuany??
langer: Jsme zastáncem Racionální protidrogové politiky státu (kdysi jsme o tom s kolegy napsali i knihu - kukněte na www.langer.cz)postavené na čtyřech pilířích. Můj postoj k marighuaně není legalizace, ale dekriminalizace.
 
Wlkas: Dobry den... Myslite si o sobe ze jste moc arogantni? Nemyslite ze vam to ubira na popularite a oblibenosti?
langer: Je těžké být sám sobě soudcem. Nepovažuji se za arogantního člověka. Možná na vás tak z televize můžu působit. Možná jsem někdy paličatý a umíněný při realizaci mých představ a projektů, nicméně velmi dobře vím, jak důležité je umět naslouchat názorům jiných.
 
hercik.karel: Dobrý den, pane ministře jaký je Váš názor na uspořádání referenda ohledně umístění amerického radaru na našem území.
langer: Jsem přesvědčen o tom, že takové rozhodnutí je věcí odpovědnosti těch, kteří byli zvoleni do Parlamentu. Nejde o otázku suverenity České republiky (v případě vstupu do EU tomu tak bylo, a proto referendum bylo), a proto (stejně jako v případě vstupu do NATO) není referendum nutné.
 
Vojta78: Pane ministře. Myslíte si, že útěk Radovana Krajčíře byl pouze fatální chybou policistů? A nebo nějaká "objednávka" špiček ČSSD? děkuji
langer: Nevím. Nemám žádné informace o politickém ovlivňování. Ale Jiří Paroubek tvrdí, že R. Krejčíř byl a je agentem ODS... :-)
 
karel.kos: pane langr, budete nadále nemilovat hasiče, jako dosud vy a všichni předchozí ministři?
langer: Budu si i nadále vážit jejich práce,ale hlavně - budu pokračovat v projektech, které jsme pro ně (profesionály i dobráky) připravili ke zlepšení jejich materiálně-technického vybavení. Zítra jedu do Litoměřic na tradiční velké hasičské slavnosti, tak mi držte palce ať vydržím to množství štamprliček, které tam na mne čeká. PS v rodině mám dva dobrovolné hasiče. Umíte si představit, že bych je neměl rád?! :-)
 
langer: MOc vám všem děkuji za dotazy. Omlouvám se těm, na které se nedostalo, ale jel jsem podle pořadí, jak přišly a čas byl limitován. Budu se těšit zase příště. Mějte se fajn. Ivan Langer
 
Novinky.cz, 15. června 2007