Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Frattini pochválil ČR za přípravy na zrušení hraničních kontrol

[14.06.2007]

Evroská unie

ČTK: Frattini pochválil ČR za přípravy na zrušení hraničních kontrol

Zrušení vnitřních hranic mezi státy EU

Česká republika je dobře připravena na vstup do schengenského prostoru EU, uvnitř něhož mohou lidé přecházet hranice bez nutnosti jakýchkoli kontrol, řekl dnes novinářům eurokomisař pro vnitro a bezpečnost Franco Frattini. Zrušení hraničních kontrol se Češi dočkají koncem prosince.

"Vše jde dobře podle plánu," uvedl komisař po jednání s ministrem vnitra Ivanem Langrem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Pozemní kontroly zmizí na sklonku letošního roku, na mezinárodních letištích potrvají do března. Česko má výhodnou geografickou pozici, neboť ho budou obklopovat pouze další země začleněné do unijního schengenského prostoru. Mezinárodní letiště tak budou jedinými místy, kudy se do Česka budou moci dostat lidé z "neschengenských" zemí.

Komisař nepřímo odmítl obavy některých států, například Rakouska, které se zrušení hraničních kontrol obávají. "Absolutní podmínkou pro vstup do Schengenu je bezpečnost," zdůraznil. Podle něj i tuto podmínku plní česká strana na dobré úrovni.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že volný pohyb osob si vyžádá například lepší propojení různých informačních systémů, z nichž mohou jednotlivé země zjistit informace o cizincích na svém území. Plánuje se proto například propojení rejstříků trestů jednotlivých členských zemí. Nutnou podmínkou vstupu Česka do schengenského prostoru je také fungování informačního systému SIS, kterým si země vyměňují informace o lidech překračujících hranice, žádajících o azyl, ale také důležitá data z policejních evidencí.

Zpravodajství ČTK, 14. června 2007