Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo1-Radiožurnál: Rozhovor s Ivanem Langerem

[07.06.2007]

Bezpečnost

ČRo1-Radiožurnál: Rozhovor s Ivanem Langerem

Kauza uprchlého Radovana Krejčíře

Moderátor (Petr Dudek):

Posloucháte Český rozhlas 1 Radiofórum. Minimálně do zítřka se stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř nemusí být jihoafrické policie. Jeho obhájci uspěli s návrhem, zakázat jeho další zadržení než soud rozhodne jinak. Tedy, jestli povolí jeho nové zatčení. Sociální demokraté obviňují vládu, že propuštění Krejčíře zavinila. Žádají proto, aby ministři vnitra a spravedlnosti vysvětlili postup českých úřadů poslancům a pokud se potvrdí jejich pochybení, měli by podat demisi. Zeptal jsem se ministra vnitra Ivana Langera, jak bude jeho úřad ve věci Radovana Krejčíře dále postupovat? Zda například počítá s dalším zapojením civilní rozvědky?

 

Host (Ivan Langer):

To je jasná otázka, na kterou já vám bohužel nemůžu dát jasnou odpověď. Vyjma takové, že když jsem říkal, že zadržením pana Krejčíře v Jihoafrické republice skončila činnost bezpečnostních složek České republiky, tak teď říkám, že nepochybně jeho zmizením ta práce zase začíná.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Nemůžete vysvětlit, jakým způsobem bude rozvědka postupovat?

 

Host (Ivan Langer):

Bohužel nemohu. Protože práce zpravodajských služeb, aby byla skutečně efektivní, musí podléhat vysokému stupni utajení. A tady bychom jenom obnažovali sebe sama a tím bychom snižovali šanci na úspěch.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Samozřejmě. Když se díváme na dosavadní průběh kausy Krejčíř, vidíme tady obvinění jak na vaší adresu, tak na adresu ministra spravedlnosti. Jakou část odpovědnosti za vývoj kausy vztahujete vy sám na sebe? Myslíte si, že vy i vaši podřízení jste udělali dost pro to, aby pan Krejčíř neopustil brány věznice v Jižní Africe?

 

Host (Ivan Langer):

Já jsem říkal vždycky na tuto, velmi zvláštní a řekl bych trošku hloupou kritiku, že ponesu odpovědnost, budu-li ministrem vnitra Jihoafrické republiky a stane-li se mi něco takového na tomto území. Já jsem ministrem vnitra České republiky a tady mohu říci zcela jednoznačně, že policií České republiky na území České republiky pan Krejčíř nezmizel za doby, co jsem ministr vnitra a moc bych si přál, aby kolegové, kteří chtějí kritizovat si toto uvědomili a nedávali si tak vlastní branku.

 

Moderátor (Petr Dudek):

V tom se možná shodujete s předsedou branného výboru Sněmovny Janem Vidíme, který říká, že selhali jihoafričtí úředníci. Ale dozvídáme se také, že je tady určitá možnost, že ten případ byl uplacen. Slyšeli jsme, že jihoafrická žalobkyně Bilily Edvrcová to například nevylučuje. Máte vy také podobný dojem, že tam mohlo dojít k úplatku, který umožnil panu Krejčířovi odejít z vězení?

 

Host (Ivan Langer):

Ministru vnitra nepřísluší příliš spekulovat o tom, jestli jsou uplatitelné justiční orgány jiné země. Nicméně každý z nás cítí, že to přece nebylo normální, že se tam muselo něco zvláštního odehrát. Já velmi věřím, že se podaří v rámci mezinárodní spolupráce i práce justičních a policejních orgánů Jihoafrické republiky pana Krejčíře postavit nejprve před jihoafrický soud a nakonec také před soud České republiky.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Očekáváte, že se pan Krejčíř objeví zítra před soudem, který by měl projednávat jeho případ?

 

Host (Ivan Langer):

Mám o tom velké pochybnosti. To znamená, že musíme udělat všechno pro to, abychom cíle, které jsem jasně označil a to je jeho postavení před českou spravedlnost skutečně dosáhli.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Hodně kritiky bylo směřováno také na tým, který v Johanesburku svého času působil. Má tam teď Ministerstvo vnitra někoho?

 

Host (Ivan Langer):

Já v té věci se mohu odkázat pouze na to, co jsem říkal. Zadržením pana Krejčíře práce bezpečnostních institucí České republiky skončila. Jeho zmizením znovu začíná.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Sociální demokraté přiživují i určité zvěsti o možné korupci na české straně. Cituji teď předsedu Jiřího Paroubka. Čeští úředníci projevili kolosální neschopnost a z toho já mohu vyvodit cokoliv. Pan Paroubek naznačuje, že Radovan Krejčíř byl prominentem ODS a pomáhal jí proti ČSSD v předvolebním boji a že jeho propuštění mohlo být i jistým smyslem odměnou. Můžete takové obvinění vyloučit?

 

Host (Ivan Langer):

Já se tomu musím smát. Já musím říci, že od pana Paroubka a z jeho úst padají stále větší a větší hlouposti. Já už mám pocit, že by se měl jít někam léčit.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Opozice se pustila do té změny české delegace a tvrdí, že to bylo zbytečné vynakládání prostředků. Co vy si o tom myslíte?

 

Host (Ivan Langer):

Nemyslím si, že to bylo zbytečné. Prostě já jsem přesvědčen o tom, že takovýto člověk musí stanout před českou spravedlností a povinností všech institucí této země je udělat pro to maximum.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Vy jste v dubnu řekl, že Radovan Krejčíř je jednou nohou v Česku. Jak je to teď?

 

Host (Ivan Langer):

Teď bych řekl, že není jednou nohou v Česku. Dodávám k tomu, že udělám maximum v rámci svých pravomocí, které mám, aby byl oběma nohama v Česku.

 

Moderátor (Petr Dudek):

Říká ve čtvrtečním Radiofóru ministr vnitra Ivan Langer.

ČRo 1 - Radiožurnál, pořad Radiofórum, 7. června 2007