Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / TV Prima: Nedělní partie

[20.05.2007]

Ministerstvo vnitra, policie

TV Prima: Nedělní partie

Reforma Policie ČR, Kubiceho zpráva, odposlechy a další

Petr Šimůnek, šéfredaktor Hospodářských novin a Moderátor Nedělní partie:

Dobrý den, vítejte u Nedělní partie. Jako vždy pozvali jsme pro vás ty nejdůležitější hosty. Tento týden je to ministr vnitra Ivan Langer. Dobrý den.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Dobrý den přeji.

 

Moderátor

Jeho dnešním protivníkem bude exministr vnitra a předseda bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan. Dobrý den i Vám.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Dobrý den.

 

Moderátor

Dnes budeme mluvit hlavně o policii a základem vztahu občana a policie nebo policisty je důvěra. Proto se vás dnes ptáme úplně jednoduše a krátce a krásně taky: Důvěřujete naší policii?

 

Moderátor

Vaši odpověď ano, nebo ne posílejte zprávou SMS ve tvaru NP ANO, nebo NP NE na číslo 900 90 09.

 

Moderátor

Já ještě jednou pro jistotu zopakuji tu naši otázku: Důvěřujete naší policii? Můžete hlasovat od této chvíle, zajímá nás, co si o tom myslíte. Pánové, já se Vás zeptám možná, pane Bublane, na začátku. Váš stranický kolega pan Rath říká o panu Langerovi, že to je nebezpečná, extrémně nebezpečná osobnost, která je schopná všeho a nezastaví se před ničím. Myslíte si to o našem ministru vnitra také?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, já nevím, jestli to souvisí s tou otázkou, kterou jste dali divákům, ale možná, že je to trošku silné vyjádření. To je možná hodnocení některých kroků pana ministra, já k nim mám také výhrady, ale jaksi obecně...

 

Moderátor

Za extrémně nebezpečnou osobu ho nepokládáte?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

... obecně bych to tak neoznačil.

 

Moderátor

Vy jste napsal dvě knihy - černé, černou knihu policie. Kolik hříchů byste přičetl panu Bublanovi?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak náš vztah nikdy nebyl osobní jako v tom smyslu, že bychom na sebe útočili osobně. Ale velmi často jsme se dostali do sporů věcných a v této rovině bych to chtěl udržet i nadále. Já se domnívám, že ministr vnitra má velmi významný díl odpovědnosti. Myslím, že některé dluhy, které teď máme v oblasti policie např. nebo veřejné správy, tak jsou výsledkem dlouhodobého podceňování této oblasti. A v tomto...

 

Moderátor

Kolik z toho jde na vrub panu Bublanovi?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

No, tak z těch osmi let, kdy sociální demokracie byla...

 

Moderátor

Jedna osmina.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... byla v čele tohoto resortu, tak jsou to dva roky, takže dvě osminy...

 

Moderátor

Dvě osminy.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... jedna čtvrtina odpovědnosti.

 

Moderátor

V každém případě česká policie je velmi častým terčem kritiky ze strany občanů, to, když se vám něco stane, když vám někdo vykrade byt nebo auto a vy vidíte, co policie umí, anebo neumí. Často bývá kritizovaná také samotnými politiky a ti ji také velmi často vtahují do svých vlastních hrátek. Každý ale ví, že dobrou policii potřebujeme, že potřebujeme policii, které budou občané důvěřovat a která bude dobře fungovat. A to taky znamená, že ta dnešní potřebuje změny. Jaké ty změny budou a jestli se po těch změnách budeme doma a na ulicích cítit bezpečněji, to je naše první téma.

 

Autor

Do konce května oznámí ministr vnitra Ivan Langer jméno nového policejního prezidenta. Ve funkci tak skončí Jan Brázda, který byl dočasně pověřen vedením policie. Zda se změny dotknou dalších lidí z vedení policie, záleží podle ministra Langera na rozhodnutí nového prezidenta. Jedním z hlavních úkolů nového policejního vedení bude reforma policie, po které volají kritici policejní práce už řadu let. Reforma policie je jednou z priorit současného ministra vnitra. Počítá např. se sloučením celorepublikových útvarů a operačních středisek jednotlivých krajských správ. Změny by se měly dotknout také cizinecké a pohraniční policie, nově by měla fungovat i kontrola policistů.

 

Moderátor

Pánové, asi se shodneme na tom, že každý normální občan si přeje policii, která funguje, které může věřit a které si bude vážit. Dnešní stav aspoň podle výzkumů veřejného mínění takový rozhodně není. Jednoduchá otázka na začátek: Co by se mělo změnit na naší policii? Minuta a půl pro ministra vnitra.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Mělo by se změnit hodně směrem k veřejnosti, ale i směrem dovnitř policie, protože zaprvé policie se netěší dobré důvěře a za druhé jsem přesvědčen, že vnitřní potenciál těch 46 tisíc lidí, kteří tam pracují v uniformě, je neskutečně větší, než je výsledek její práce. A to je cílem reformy policie - proměnit ji v moderní policejní sbor třetího tisíciletí, kterého se ti, kteří se mají bát, se bát budou a ti, kteří potřebují pomoc, tak ho budou vnímat jako policii, která přichází na pomoc. Právě proto jsme připravili velmi komplexně reformu policie postavenou na deseti pilířích, která se týká těch viditelných, ale i méně viditelných věcí souvisejících s organizační strukturou, pravomocemi, ekonomikou, vzděláváním policistů, pracovním prostředím pro policisty, debyrokratizací agend a také zjednodušení práce obecně. Cíl je jasný - mít moderní policejní sbor, ve kterém každý bude dobře motivován pro svoji práci, ti lidé budou cítit hrdost na to, že nosí policejní uniformu. A také každý, kdo je spatří, bude cítit svým způsobem hrdost, že vidí člověka, který mu je připraven přijít na pomoc, když je to třeba.

 

Moderátor

Ani ne minuta a půl, nevyužil jste celý čas. Ale stejná otázka i pro Vás: Co se musí změnit na práci české policie, pane Bublane?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Tak já úvodem řeknu, že máme asi s panem ministrem stejnou touhu po tom, aby to hlasování dopadlo co nejlépe pro policii, ať už teda z mého dřívějšího pohledu anebo teď z tohoto pohledu, protože to je velmi důležité, aby občané vnímali policii pozitivně, aby tam existoval určitý jaksi vzájemný vztah. A k tomu možná ty reformy mohou přispět. Nicméně já se trošku bráním tomu pojmu reforma, protože ono to vypadá, jako kdyby to, co se dělo před tím třeba těch 17, nebo 16 let, že bylo úplně špatně. Není tomu tak a mnohé z těch věcí, které tam pan ministr navrhuje, tak už jsou trošku jako v rozběhu, to už běží. A když mluvíte o etice policejní práce, tak etika už se vyučuje na těch policejních školách. Je to věc, kterou jsem já třeba velmi silně podporoval. Samozřejmě mnoho těch věcí i podpořím a věřím, že i sociální demokracie podpoří. My se trošku lišíme v takových těch věcech, které jsou odvislé od změny zákona. Budeme se určitě lišit v působnosti policie, co policie má dělat, co nemá dělat, jo, chceme trošku zredukovat tu její činnost, aby skutečně nedělala věci nadbytečné. Možná se budeme trošku lišit i v té struktuře, jak by mělo vypadat to řízení policie. Je pravda, že taková ta hypertrofie těch policejních funkcí, ta je skutečně velká a je zapotřebí to změnit, jo, to také přispěje k tomu, aby policista byl blíž k občanovi. Takže celá věc je...

 

Moderátor

Gong, minuta a půl.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Prosím.

 

Moderátor

Gong Vám vzal slovo. Jednoduchá otázka pro Vás, pane ministře: Zloděj Vám vykrade auto, Vy půjdete nahlásit krádež, policista Vás ale už nepřijme v tom zamřížovaném okénku jako dneska, v té oprýskané kanceláři, Vy budete svého policistu znát, můžete se s ním bavit, budete vědět přesně, kdo hlídá vaši ulici.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ano.

 

Moderátor

To teď mluvím o utopii, kterou Vy popisujete, anebo kdy se tohleto všechno stane a co to bude, co pro to musíte udělat, aby se to stalo?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já věřím, že to není utopie. Ono je to součást právě reformy policie, která, a ta část, která už byla nastartovaná v rámci tzv. projektu 1000. Jestli jste se bavil o tom, co bych...

 

Moderátor

Čili za tisíc let to bude?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ne, to je tisíc policejních služeben po celé republice a je to součást změny tváře policie. A jestli chceme, aby policisté měli pocit, že jsou součástí dobře fungující firmy, a Vy, když přijdete na tu služebnu, jste neměl ten pocit, že Vy jste ten pachatel a nikoliv postižený, musíte změnit pracovní prostředí. Jestli trošku něco vyčítám svým předchůdcům, tak je zanedbání této skutečnosti, protože podíváte-li se na pracovní úřad, sociálku, městský úřad, jakýkoli jiný úřad a přijdete-li na služebnu policie, máte pocit, že jste se ocitli v minulém tisíciletí.

 

Moderátor

Pane ministře, kdy se to změní?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ten projekt, který jsem nastartoval v minulém roce, počítá s částkou zhruba 3,5 mld. Kč, je rozložen do několika let až do roku 2020. A já jsem přesvědčen, že se to změní, změní se to z pohledu té vizuální stránky, změní se to z pohledu i té technické vybavenosti a např. schopnosti toho, že na místě budete odbaven, nebudete muset chodit opakovaně.

 

Moderátor

Čili do roku 2010 se to změní?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ten projekt je rozložen takto. Je to, i tak je to velmi ambiciózní projekt, ale já jsem přesvědčen, že se nám podaří ho zvládnout.

 

Moderátor

Pane ministře, bez jízlivosti, ale tím, že vymalujete a dáte policistům nové počítače, nezměníte to, že chytnou jenom každého pátého zloděje, který Vám vykrade auto nebo byt.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ale to je právě to velké nedorozumění, projekt P1000 není o cihlách, vápně a maltě. Je to o změně tváře policie, změně stylu práce policie, která se mimo jiné také projevuje v důvěryhodnosti policie, i v tom, jak je vnímána. Jestli přijdete do špinavé, zaplivané policejní služebny, vedle Vás sedí zadržený pachatel, Vy vedle něj a máte stejný pocit, jako kdyby, jako by měl mít on...

 

Moderátor

Ale pořád co to dělá s tím, jestli chytnou toho zloděje, který mi vykradl auto, nebo ne?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

No, jedno souvisí se vším. Určitě má jinak přístup ke své práci policista, který má dobré podmínky, dobré technické vybavení, má dobré technické spojení, než je...

 

Moderátor

Takže jim se tam bude líbit a budou lépe pracovat?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Prosím, nevulgarizujte to tak.

 

Moderátor

Ne, já se na to ptám úplně normálně.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak to určitě není, protože právě proto, aby došlo k tomu, co Vy říkáte, má reforma policie deset pilířů a jeden souvisí s druhým. Jak chcete, aby policista byl více ve službě, když přijde, musí datlovat na psacím stroji, vyplňuje neskutečně zbytečné formuláře a stráví hodiny a hodiny v kanceláři, namísto toho, bude-li mít naše dobré technické vybavení, tak toto vyřídí během chvilky a může se věnovat své vlastní práci.

 

Moderátor

Pane exministře, věříte tomu, že tohle pomůže české policii v její práci?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Víte, já jsem za dobu svého působení otvíral asi čtyři takové služebny podle tohoto modelu, podle tohoto vzoru, kde už je recepce a kde vás teda přivítá usměvavá pracovnice, nikoliv teda nějaký zachmuřelý policista a kde je skutečně odděleno to území, kde se jaksi zdržují pachatelé a kde se zdržují osoby, které byly třeba okradeny nebo jdou s nějakou stížností. Takže je to pozitivní krok, je nastartován. Trošku se obávám toho termínu, zda je, zda jste schopni to dořešit do roku 2010...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Jsme.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

... protože vím, že to není jednoduché, některé služebny jsou v dezolátním stavu. To není vina moje nebo sociální demokracie, to je vina předchozích možná 10, 20 let, jo, že se do toho nesáhlo. Ale já to nechci podceňovat, samozřejmě to má velký význam, tady to prostředí, kde policisté pracují. Ale daleko větší důraz bych kladl na přijímání policistů, na ten výběr, na tu výuku, jo, aby skutečně i během toho přijímacího řízení, ono trvá asi 12 měsíců, tak aby už tam se rozpoznalo, zda ten člověk je schopen být skutečně dobrým policistou, a aby neváhali, když vidí, že jsou tam nějaké výkyvy do nějakého extremismu nebo něco podobného, aby neváhali toho člověka propustit, aby se nebáli, že se jim sníží počet, jo, to, co se mnohdy děje.

 

Moderátor

Pane ministře, jak je dnes těžké dostat do sboru nového policistu, protože teď vám spíš odchází policisté, než že byste získali nové?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Je to těžké, je to těžké. V tuhletu chvíli odchází ti lidé, se kterými jsme počítali, že odejdou. Tři... A výrazně se změnila struktura lidí, kteří odcházejí. Předtím odcházeli spíše mladí policisté, staří zůstávali. Teď tři čtvrtiny těch, kteří odchází, jsou lidé, kteří sloužili 29 a více let. Oproti tomu ten nárůst příjmu zatím nestačí kopírovat počty odchodů a tam chceme změnit tu situaci jednak v přístupu, v tom, že dokážete veřejnosti prezentovat, že práce u policie je svým způsobem sexy, že se vyplatí tam pracovat, protože jdete do moderní firmy. V tuto chvíli když řeknete: Pojď pracovat k policii, každý řekne: No, tak to radši ne. A to je ta změna, to je ta změna tváře, změna stylu.

 

Moderátor

Kolik chybí policistů teď?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

V tuto chvíli je to zhruba tři tisícovky policistů, kteří chybí. Postupně se rozjíždí nábor, my chceme tomu věnovat speciální reklamní a informační kampaň tak, aby se to změnilo.

 

Moderátor

Ale jak jsem říkal, teď vám policisté kvůli platům vyhrožují, demonstrují a spíš odcházejí a neodcházejí jenom ti staří.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ne, musím Vás vyvést z toho omylu. Ti, kteří odcházejí, tak neodcházejí kvůli platům. Jsou to lidé, kteří 29 a více let sloužili a využívají té části zákona, kterými jsou výsluhy. A pokud jde o ty demonstrace, musím říct, že se považuji za ministra, který asi nejvíce komunikuje s odbory. A na posledním jednání s odborovými svazy, a byli tam zastoupeni všichni, jsme se shodli na tom, že pokud platí to, co jsme říkali, že v důsledku služebního zákona 90 % policistů je na tom stejně, resp. více, lépe, průměrný plat se zvýšil o 2200 korun. A zůstává asi 10 % skupina lidí, kteří jsou v propadu, budeme to řešit. Za druhé, že nechceme žádné demonstrace, chceme společně pracovat na novele služebního zákona, ale v příštím roce, takže ne dílčí, ad hoc novely v tomto roce. A co mne velmi potěšilo ze strany odborů - její absolutní podpora a ochota pracovat na reformě policie. A to jsem si potvrdil mimochodem tento týden na setkání zástupců všech teda odborů z celé republiky.

 

Moderátor

46 tisíc policistů, 3000 chybí, je to dost, nebo málo, 46 tisíc policistů pro ČR, pane exministře?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Tak já myslím, že ten počet je optimální. Ale já bych ještě k tomu, co říkal pan ministr: Já vím, že komunikujete s odbory. Já jsem to dělal také tak, jo, to i s hasičskými odbory. Ale zase si musíte přiznat, že vlastně Vy jste byl první ministr, za kterého se demonstrovalo ze strany policistů a hasičů, jo, to se před tím nikdy nestalo. A ta určitá nespokojenost tam byla a je tam i nadále. Ono to tak úplně nevymizelo a já bych se spíš přikláněl k tomu, i když vím, že to není Vaše idea, abychom ten zákon změnili a zrušili aspoň to základní, co nejvíce vadí, a to je těch 150 hodin přesčasů. To je...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Víte, jedna věc je, když se proti někomu demonstruje, a druhá věc jsou fakta a závěry. A jestli něco je výsledkem mého trpělivého, věcného jednání se všemi zástupci odborů policie, resp. bezpečnostních složek, tak je závěr ten: Nechceme v tomto roce měnit zákon, chceme ho změnit na základě dlouhodobé analýzy. A za druhé budeme dál trpělivě pracovat na vyhodnocování dopadu služebního zákona. Já bych byl velmi rád, kdybychom to tak nezjednodušovali a nevulgarizovali, jak to děláte.

 

Moderátor

Pánové, vraťme se...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ale zejména, co chci říct: Ten zákon byl platný a účinný dva, resp. tři roky. A těsně před tím, než nabyl účinnosti, bývalé vedení neudělalo prakticky nic. A my jsme na poslední chvíli museli dělat ty základní manažerské kroky, aby se to zvládlo.

 

Moderátor

Pánové, pojďme se...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Že to bylo těžké a ne bez chyb, tak to ví každý.

 

Moderátor

Pojďte se vrátit k tomu, co vnímají občané, jak policie funguje, nebo nefunguje, jak jim pomáhá, anebo nepomáhá. Vy jste, pane ministře, nedávno navrhl, aby se do některých policejních akcí zapojili občané. Okamžitě jste sklidil kritiku, že jim zase budete rozdávat pásky PS VB.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Pásky Pomocná stráž VB, tak to samozřejmě není.

 

Moderátor

A jak to tedy bude? Co tím nápadem myslíte? Jak by to mělo podle Vás fungovat?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

To je součást reformy policie a je to rozvíjení, důsledné rozvíjení Community Policing, což je velmi rozšířený prvek v Evropě, lepší spolupráce policie...

 

Moderátor

Česky v Nedělní partii.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... a veřejnosti. A my jsme v rámci toho jednoho bodu popsali, jak to funguje v zahraničí. Já jsem nenavrhoval nic takového, protože vím, jak citlivá věc to je, jak máme tu reminiscenci Pomocné stráže VB.

 

Moderátor

Zkuste dát nějaký příklad, jak by to mělo fungovat.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

No, přinejmenším větší možnost policie uzavírat veřejnoprávní smlouvy např. s obcemi, resp. s kraji na podílení se např. nákladů na výkon policie, na lepší organizaci jednotlivých zásahů policie, větší komunikaci, ono to souvisí i s tím projektem 1000, otevřenost, to, že každý starosta zná svého šéfa obvodního oddělení a lidé znají své pochůzkáře.

 

Moderátor

Může něco takového pomoct české policii?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, zcela určitě ano, ale pane ministře, přiznejte si, Vy jste tam v tom, v těch podkladech měl skutečně vytvoření jakéhosi stavu tady těch pomocníků. Dokonce se diskutovalo o tom, jestli by v případě nějaké krize mohli být ozbrojeni apod. Takže to se nedivte, že ta veřejnost se postavila proti tomu, protože ta reminiscence byla velmi silná.

 

Moderátor

Počkejte, pane...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... já se nedomnívám, že se veřejnost postavila...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, tak...

 

Moderátor

Pane ministře, zkuste to tedy vysvětlit? Bylo to tam, nebo ne? Měli by to být lidé, kteří by nosili ty pásky nebo by měli speciální výcvik nebo?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ne, my jsme na rozdíl od minulosti podali v rámci toho materiálu reforma policie nejucelenější analyticko-informační zprávu o stavu policie, jaká dosud za poslední období kdy vznikla. A tam mj. v jednom tom pilíři zlepšení spolupráce policie s veřejností byly popisovány zkušenosti, které jsou např. v Británii nebo ve Francii, nicméně bylo to tam jako informační část. Pokud by se veřejnost, politici shodli na tom, že něco, obdoba, jak má třeba armáda aktivní zálohy, že něco podobného by zde mohlo fungovat, já jsem tomu otevřen, ale v žádném případě to nebyla věc, kterou jsme navrhovali.

 

Moderátor

Takže Vaši diváci Vám můžou psát mail a dopisy, pokud by se chtěli stát členy aktivní policie?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ne, ne, ne, nic takového, ne, nic takového tam není.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já doufám, že nic takového nebude, skutečně to už je překonáno. My se musíme soustředit na to...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já si nemyslím, že to je překonáno.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

... aby policie se víc otevřela školám, obcím, nevládním organizacím a s nimi spolupracovala. A ta spolupráce už mnohde běží a docela na dobré úrovni. Ale jaksi takové to vybírání si těch dobrovolníků, protože to není výběr, to jsou ti, kteří se přihlásí. A s tím jako nemáme moc dobrou zkušenost, že jo, takže...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já bych řekl, ať nemateme veřejnost: Žádný takový návrh v reformě policie předložen nebyl, byly tam, protože to je analyticko-informační materiál, byl tam uvedeny příklady, jak takováto spolupráce policie a veřejnosti vypadá v zahraničí. Pokud se na tom shodneme, můžeme touto cestou jít. Pokud ne, zůstaneme tak, jak to je.

 

Moderátor

Zatím jste se na tom neshodli.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Nicméně nemaťme veřejnost, nikdo nic takového nenavrhoval.

 

Moderátor

Pánové, já otočím list. Inspekce ministra vnitra, to, ten, kdo kontroluje práci policistů, policisté kontrolují sami sebe. Podle Vás by se to mělo změnit. Ke kterému z těch modelů Vy se přikláníte? Jak by měla fungovat do budoucna Inspekce ministerstva vnitra nebo prostě nějaký kontrolní orgán, který bude kontrolovat práci policistů?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak zaprvé, a to věřím, že se shodneme, že na odhalování páchané trestné činnosti policistou nenajdete nikoho jiného a lepšího, než je policista jako takový. Jenom policista může udělat policistu, to myslím, že je teze, na které se shodneme. Druhá věc je odstranit podezření, že je-li Inspekce ministra vnitra v přímé personální pravomoci ministra vnitra, tak má tendenci něco zakrývat, něco nešetřit a naopak třeba něco účelově šetřit. A tam si myslím, že to je klíčový řez, který bychom měli vést, tedy odstranit přímou personální pravomoc ministra vnitra a šéfa Inspekce ministra vnitra.

 

Moderátor

A jak by to tedy podle Vás mělo fungovat?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já se domnívám, že... Takhle: Těch variant je celá řada. První je nechat to tak, jak je.

 

Moderátor

Ke které se přikláníte?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Druhá je změnit to v té podobě personální pravomoci a větší parlamentní kontroly. Třetí je přesunout to pod ministerstvo spravedlnosti, tam je riziko zase státní zástupce - ministr spravedlnosti. Čtvrtá je generální inspekce bezpečnostních sborů, pod kterou by spadala policie, vězeňská služba, celníci. Já se domnívám, že optimální cestou by měl být kompromis, který řekne: Inspekce ministra vnitra není přímo personálně podřízena ministru vnitra, tedy ta personální pravomoc, je zřízen kontrolní orgán parlamentu, který se bude zabývat jenom tímto. A domnívám se, že stojí zato zvážit, zda, máme-li zákon o bezpečnostních sborech jako celku, zda by i ta pravomoc Inspekce ministra vnitra nebo bezpečnostní inspekce nemohla být v tomto rozšířena.

 

Moderátor

S tím byste souhlasil?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Když jsem byl ministrem vnitra, tak jsem měl podobné názory, jako má současný pan ministr, ale...

 

Moderátor

Teď už Vás přešly?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Ne, teď jsem poznal, že vlastně, a Vy jste to poznal na vlastní kůži také, jo, že jakmile je ten ministr spojován s tou inspekcí, že k ní má velmi blízko, tak se to vždycky obrátí proti němu. Já si myslím, že optimálnější by bylo vytvořit tu generální inspekci naprosto nezávislou pro všechny sbory, tzn. i pro hasiče, pro celní službu, pro zpravodajský služby, pro vězeňskou službu, jo, a udělat skutečně nezávislý orgán možná i s nějakou parlamentní kontrolou, ale nevím, jestli by byl podřízen Úřadu vlády, nebo by byl něco, jako je třeba NKÚ. Bylo by to optimální, nikdo by s tím spojován nebyl. A já myslím, že co do funkčnosti by to nijak nevadilo.

 

Moderátor

Kdy by se to mělo podle Vás změnit?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já si myslím, celá reforma je načasovaná tak, abychom v tuto chvíli diskutovali ty základní směry, do konce roku by měly být připraveny legislativní předlohy, rok příští, pololetí by mělo být doprojednávání novel zákonů, které s tím související, další polovina příprava a startovací termín 1. 1. 2009.

 

Moderátor

Teď Vás v reformě policie ale čeká něco daleko žhavějšího a aktuálnějšího a to je nový policejní prezident. Už jste ho vybral, pane ministře?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ano, já jsem rozhodnut, koho chci jmenovat novým policejním prezidentem. Současně chci, aby měl dostatek času pro to vybrat si svůj jakoby vedoucí tým nebo ten vrcholový tým. A myslím si, že nový policejní prezident bude jmenován do konce května.

 

Moderátor

Že bude jmenován do konce května, je krásně. Jak se jmenuje?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

To Vám v tuto chvíli prozradit nemohu, protože chci, aby on měl dostatek času a klidu definovat ten svůj vrcholový tým. A věřte, že se to dozvíte v pravou chvíli.

 

Moderátor

Je to překvapivé jméno, nebo ne?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

To záleží na tom, jak se na něj kdo podívá.

 

Moderátor

Je to žena, nebo muž?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak v tomto smyslu mohu říct, že to je muž.

 

Moderátor

Tak to jsme se moc nedozvěděli. Pánové, Vy teď každý máte každý půlminutu na to, abyste shrnuli toto téma. Pane Bublane.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, tak já celou otázku policie vidím jako otázku dlouhodobou, není to věc, která by se dala vyřešit možná během volebního období. A chci také, aby ta reforma nebo ty změny, které nastanou, tak aby měly takovou hodnotu a takovou trvanlivost, abychom po příštích volbách nemuseli zase měnit nějakou strukturu anebo měnit management policie, to se týká i policejního prezidenta, jo, aby skutečně, tady bych to odpolitizoval a snažil se co nejvíce věcně řešit celou záležitost.

 

Moderátor

Půlminuta Františka Bublana. Půlminuta pro ministra vnitra.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Cílem reformy policie jsou tři základní hodnoty - služba, profesionalita a hrdost. Služba - vím, co mám dělat, mám pro to podmínky, profesionalita - vím, koho mám stíhat, vím, komu mám pomáhat. A hrdost znamená hrdost na to, že nosím policejní uniformu, a hrdost nás civilů, když vidíme policistu v uniformě.

 

Moderátor

Ani necelá půlminuta a my se můžeme jít podívat na naše další téma a to jsou aféry, které se týkají policie a pořád trošku matou českou veřejnost.

 

Autor

Inspekce ministra vnitra v případě nasazení odposlechů v kauze Kubice pochybila, vyplývá to z nedávného oficiálního vyjádření ministerstva vnitra. Zvláštní oddělení inspekce se zabývalo postupem při vyžadování odposlechů nasazených při vyšetřování úniku zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Velkou pozornost veřejnosti již dříve vzbudil zejména fakt, že inspekce odposlouchávala 46 telefonních čísel, mezi odposlouchávanými byli i poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik soukromých osob. A nyní vychází najevo, že policista, který odposlechy navrhl, měl státnímu zástupci zatajit majitele 33 ze 46 mobilních telefonních čísel. Těchto 33 čísel prý pouze přiřadil osmi uživatelům, přestože věděl, kdo jsou skuteční majitelé těchto čísel. ČSSD ovšem věrohodnost této zprávy zpochybňuje.

 

Moderátor

Pánové, než se dostaneme k odposlechům a všem dalším věcem, co s tím souvisí, jedna otázka k aféře Kubice: Je to podle Vás nafouknutá bublina, která je živená jenom proto, aby se měl Jiří Paroubek na co vymluvit, proč prohrál volby, jak tvrdí ODS, anebo je to nejvážnější aféra v polistopadové historii ČR, jak tvrdí ČSSD? Vy máte minutu a půl, abyste vysvětlil svůj názor, pane exministře.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, tak to jste řekl pravdu, že každá strana si to vysvětluje jinak. ODS říká, že to prospělo nám, my zase máme opačné stanovisko. Ono asi v tuto chvíli už je to jedno, komu to prospělo, nebo neprospělo. Tady jde o to, že se stalo něco, co skutečně bylo velmi neobvyklé. Mě samotného to šokovalo, že vůbec jako v policii může něco takového vzniknout, taková iniciativa. A to, že se o tom neustále mluví, i když to možná diváky unavuje a unavuje to, se přiznám, i trošku mě, tak si myslím, že se o tom musí mluvit, musí se to vyřešit, aby se to už více neopakovalo, jo? Já nechci a Vy si to možná taky nebudete přát, pane ministře, aby před příštími volbami se stalo něco podobného, aby takový nestandardní krok se opakoval a narušil nejenom třeba volby, ale vůbec i veřejnost, protože veřejnost byla také rozpolcena, neměli dostatek informací, bylo to velmi neobvyklé. Takže já to považuji za jaksi neprofesionální krok, špatný krok a měl by se došetřit a mělo by se jasně říct, zda se postupovalo dobře, nebo špatně, kde kdo pochybil, a také z toho vyvodit patřičné důsledky.

 

Moderátor

Díky. Minuta a půl pro Ivana Langera.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Můj dojem je, že se tento případ zbytečně nafukuje. A je nafukován samozřejmě Jiřím Paroubkem v souvislosti s jeho únorovým projevem po volbách, kdy on doopravdy není schopen vzít na vědomí, že volby dopadly tak, jak dopadly, a hledá viníka, přičemž každý by měl vždycky začínat sám u sebe. Já si myslím, že na všem špatném bychom se měli snažit nacházet něco dobrého a i z kauzy, tzv. kauzy Kubice si definovat poučení. Já jsem si definoval pět základních poučení. To je styl práce Inspekce ministra vnitra tak, aby žádný policista neměl pocit, že je cíleně perzekuován a je mu bráněno v jeho práci. Styl práce policie takové, aby žádný policista neměl důvod nevěřit svým nadřízeným a chodit do parlamentu. Styl a přístup Inspekce ministra vnitra a policie k odposlechům tak, aby nedocházelo k takovému hrubému pošlapávání soukromí, práv a svobod. Přístup státního zastupitelství a soudů k povolávání odposlechů tak, aby si uvědomovaly, jak vážný zásah do soukromí to je. A za páté obecný přístup k informacím, protože pro mě je nepředstavitelné, aby někdo jako např. Jiří Paroubek měl přístup do spisů a k informacím, které v žádném případě nebyly získány v souvislosti s šetřením jeho případu. Tedy pět poučení z kauzy Kubice.

 

Moderátor

Necelá minuta a půl Ivana Langera. Pánové, otázka pro oba dva z Vás: V těch diskusích kolem Kubiceho zprávy jako by se vytratilo to úplně nejpodstatnější, s čím vlastně Jan Kubice přišel, a to je to, že podle něj je státní správa prorostlá s organizovaným zločinem, což teď skupina státních zástupců řekla, že to nenašla v té zprávě. Nicméně útvar Jana Kubiceho pořád trvá na svém a ve zprávě, kterou citovaly např. Hospodářské noviny, říká, že to tak pořád je. Tak, pánové, jak to je? Otázka na tělo. Je to tady u nás jako v Palermu, je tady prorostlý státní, organizovaný zločin se státní správou, nebo ne, pane ministře?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Domnívám se, že nejsme na tom tak tragicky, abyste mohl používat ty symboliky jako Palermo. A hlavně bychom mohli vyvolat mezinárodní konflikt s Itálií. Ale platí to, že míra korupce v ČR je stále vysoká. A na rozdíl od minulosti teď je zcela změněn ze strany nové vlády přístup k tomu, kdy jsme jasně řekli prevence, průhlednost, postih. A musíme si uvědomovat, že primární boj by měl být k podmínkám vzniku korupce. A bohužel, teď to nemyslím jako účelovou kritiku, ale míra regulace, míra moci státu, míra počtu razítek, formulářů a různých dotací se za poslední léta natolik zvýšila, že vytvořila ještě větší podhoubí pro existenci korupce. Takže pokud chceme bojovat s korupcí, musíme...

 

Moderátor

Korupce a organizovaný zločin jsou pro Vás jedno a totéž?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak v mnohém případě určitě k tomu prolínání dochází, nicméně korupce je svébytný fenomén, který existuje a jeho rozšířenost je přímo odvislá míře regulace státu.

 

Moderátor

Pane ministře, řekněte mi jednoduše: Věříte Kubiceho zprávě, nebo ne?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já jsem byl vždycky velmi rezervovaný k tomu materiálu, který byl obsažen v této zprávě, protože jsem říkal: To není žádný vyšetřovací spis, to není trestní spis, to je soubor operativních informací, které byly k dispozici. A spíš nad samotným obsahem mě vždycky zajímaly důvody, proč vůbec došlo k tomu, že policisté se obrátili na parlament. To je jedna z těch věcí, která mne zajímá v rámci, těch pěti závěrů.

 

Moderátor

Já se zeptám ještě jinak: Věříte spíš tomu, že je česká státní správa prorostlá s organizovaným zločinem, nebo ne?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Neumím to takto jednoznačně posoudit. Ale nedělám si iluzi, jsem přesvědčen o tom, že míra korupce vzhledem k míře moci státu, která neuvěřitelným způsobem narostla, je velká.

 

Moderátor

Pane exministře.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Víte, já jsem dělal asi dvanáct let v těch zpravodajských službách a my jsme to měli v každé výroční zprávě o tom, že prorůstá organizovaný zločin do státní správy. Ale to tam nebylo jenom tak jako nějaká fráze, protože vždycky byly nějaké poznatky o tom, že ti...

 

Moderátor

To znamená, že věříte Kubiceho zprávě?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Ne, počkejte, to nechte mě domluvit, protože ten zločin, ten se snaží ovlivnit tu státní správu. Najde si vždycky nějakého úředníka, kterého nějakým způsobem zmanipuluje, podplatí apod. To bylo i za vašich vlád v polovině 90. let, to bylo možná ještě silnější, než je to teď. A ono to tak bude možná i nadále, teď jde o to jenom jaksi co nejvíce to eliminovat a odhalit. Ale to, co bylo v té Kubiceho zprávě, tak to se netýkalo tady toho, to se týkalo vyloženě obvinění Jiřího Paroubka, potom i dokonce na mou osobu, že se snažíme nějak ovlivnit to vyšetřování. A to tady jasně státní zástupci řekli: Není to pravda, to tam není.

 

Moderátor

Ale otázka moje, jestli je státní správa prorostlá s organizovaným zločinem, říkáte spíš, že ano?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já spíš říkám, že ne, ale říkám, že ty případy byly, jsou a možná i budou, jo, to je takovej, a to není jenom u nás, to je v Americe, to je v Evropě, to je...

 

Moderátor

Promiňte, to je dost alibistická odpověď, jako že se vlastně nic neděje.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Ne, že se nic neděje, to zkrátka takový je život. A úkolem policie je to odhalovat a co nejvíce eliminovat. Ale nikdy nemůžeme říct, že jsme se toho jednou provždy zbavili, protože...

 

Moderátor

Čili stav pro Vás není alarmující?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Ne, znovu opakuji, ten organizovaný zločin se musí snažit o to, aby ovlivnil ty úředníky, protože to je jako v jeho náplni práce.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Mohl bych? Já mám pocit, že mám velkou výhodu jako ministr vnitra, že mám na starosti dvě věci, dvě oblasti - policii jako takovou a veřejnou správu. Teď jsem zodpovědný za deregulační reformu a myslím si, že právě proto jsme mohli vytvořit strategii vlády v boji proti korupci postavenou na těch třech pilířích - prevence, průhlednost a postih. A myslím si, že pouze když to pojmete takto uceleně, potom máte jedinou možnost, jak efektivně bojovat s korupcí, tedy nebavit se jenom o zpřísňování trestů, o posilování pravomoci policie, ale zamýšlet se, a tady jako lékař, co jsou důvody a příčiny té nemoci, která se nazývá korupce. A tam si myslím, že nebylo odpracováno hodně. A tam si naopak v rámci deregulační reformy a další fáze reformy veřejné správy chceme odpracovat velmi mnoho.

 

Moderátor

Pánové, s kauzou Kubice také souvisí skandál kolem odposlechů. Kolik používáte mobilních telefonů?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já jeden.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já mám jeden svůj osobní, který používám pořád. A teď...

 

Moderátor

Potom ty v Olomouci.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak to je... Víte, co je na tom nejhorší? Že Vy to řeknete a usmějete se.

 

Moderátor

Já jsem to řekl jenom schválně jako provokaci.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

A na tom je hrozné to, že tady doopravdy došlo k hrubému porušení práv a svobod naprosto nevinných lidí. A když jsme o tom hovořili v parlamentu, tak mnozí kolegové z opozice se jenom ironicky usmívali. A myslím si, že tam je prapůvod přístupu k odposlechům a k tomu problému, jak ho vidíme - pohrdání soukromím, nerespektování práv a svobod občanů. A to chceme změnit a to změníme.

 

Moderátor

Vaše inspekce zjistila, že 33 z těch 46 mobilních telefonních čísel, které v souvislosti s kauzou Kubice byly odposlouchávány, že u nich policista zatajil majitele a že ho státnímu zástupci, ani soudcům neřekl a že ti si ho ani nezjišťovali a nepřipadalo jim to divné. Co se na tom musí změnit, aby ty zásahy do soukromí, jak Vy tvrdíte, nebyly takové, jako jsou dnes?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak musí se změnit něco v psychologické rovině. Ti lidé, kteří pracují s odposlechy, si musí uvědomit, že skládají účty. Proto také bude pravidelně předkládána analýza používání a efektivity odposlechů v ČR. To dosud chybělo.

 

Moderátor

Už je hotová ta za rok 2006?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ano, ta už je předpřipravená. Věřím, že v řádu dnů bude předložena. Musí se změnit přístup státních zástupců a soudců, aby si uvědomovali, jakou moc mají a že musí nést také svůj díl odpovědnosti. A musí se také změnit i legislativní prostředí a na tom jsme pracovali ještě v opozici a teď bude předkládán ten návrh prostřednictvím ministerstva spravedlnosti. Nicméně k tomu, co jste říkal: K tomu skutečně došlo. Inspekce ministra vnitra měla k dispozici jména a vlastníky těch telefonů, nicméně ten policista Inspekce ministra vnitra, který žádal o ty odposlechy, to zatajil. On zatajil státnímu zástupci, komu ty telefony skutečně patří. A právě proto došlo k tomu pošlapání práv a svobod.

 

Moderátor

Nepřipadá Vám tohle jako velké pochybení policie nebo systému celého kolem odposlechů, pane předsedo bezpečnostního výboru?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

To bych to musel vidět, to pan ministr má k tomu přístup a bylo to také v podstatě za jeho řízení. Ale takže já to neumím posoudit, ale já si...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Pane kolego, to bylo velmi nekorektní, tato poznámka byla nesmírně nekorektní, protože základ...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já jsem k tomu přístup neměl ale.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... základ toho, co se odehrávalo následně po zveřejnění Kubiceho zprávy, bylo za vašeho ministrování, resp. za bývalého vedení Inspekce ministra vnitra. A tam jednali...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, tak, bylo to tak...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

... ti policisté jednali pod přímým dohledem bývalého vedení Inspekce ministra vnitra. Tím neříkám, že jste je řídil Vy, ale ten základ byl postaven za Vás.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Ale víte, že to ani to přímé řízení tam nebylo, že pan Borník se z toho jaksi eliminoval, aby sám neovlivnil vyšetřování. Ale bylo to tak nějak na přelomu, přiznejme si to. Ale mně jde o jinou věc: Jde o to, že když ten policista vyhodnotil, že k tomu jednomu číslu přiřadil dalších osm třeba, tak k tomu musel mít nějaký důvod, jo? A ten důvod byl možná v tom, že to jedno číslo je třeba spojováno s jinou SIM kartou z jiného telefonu apod., což se běžně děje. To se zeptejte každého detektiva, on Vám to řekne, že se to tak zkrátka dělá. A oni, když si to vyhodnotí, no, tak potom napíší: Ano, chceme odposlouchávat tuto osobu, ta užívá toto číslo. A potom ještě jsme zjistili, že občas užívá ještě nějaká jiná čísla nebo jinou SIM kartu. A teďka ten státní zástupce...

 

Moderátor

Pane exministře, mělo by se...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ale to se právě nestalo.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, to já nevím, to já nevím.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ten policista Inspekce ministra vnitra měl z Útvaru zvláštních činností vlastníky těch telefonních čísel, ale on to zatajil. On to zatajil, a to je to, to je to, co vedlo...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, otázka, jestli...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

To je to, co vedlo k tomu obludnému odposlouchávání naprosto nevinných lidí včetně malých dětí.

 

Moderátor

Pane exministře, mělo by se...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Jaký by měl důvod k tomu, aby odposlouchával malé dítě, jo? To si neumím představit.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Jaký měl důvod k tomu, že to zatajil?

 

Moderátor

Pane exministře...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Nevím, jakým způsobem to bylo popsáno, ale ten státní zástupce to musí, ten to musí zhodnotit a říct...

 

Moderátor

Pane exministře, mělo by se v souvislosti se systémem odposlechů něco měnit právě se státními zástupci, se soudci, s policisty?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, to určitě se nabízí hodně změn a my tak trošku teďka spolupracujeme na změně trestního řádu, jak by se měly odposlechy povolovat, kdo by to měl povolovat, na jakou...

 

Moderátor

Mělo by to být přísnější, než je to teď?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

No, samozřejmě přísnější. Já bych kladl větší odpovědnost na rozhodnutí toho, třeba toho okresního soudu, který to bude dělat v té první fázi, protože většinou ti soudci už to berou jako věc, která je víceméně prověřená. A potom, co si myslím, že je velmi důležité a my jsme to dělali i u těch zpravodajských služeb, my jsme museli psát po třech měsících vyhodnocení celé té akce, jo, protože ten, kdo to povolí, tak on to povolí jaksi s vědomím...

 

Moderátor

Aby se vědělo, jestli to mělo nějaký smysl.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Tak, jestli to mělo smysl, kam to vede, jo, aby to zkrátka nešlo někam do ztracena.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já si myslím, že klíč je v systémovosti a systematičnosti. A jestli něco bylo zdrojem v minulosti toho, že zde vzniklo dračí vejce zvané odposlechy, tak to bylo absolutní absence pocitu a vědomí odpovědnosti vzhledem k pravomoci, kterou mám. V uplynulých letech neexistovalo nic jako vedení analýzy efektivity používání těch odposlechů a tlak na ty policisty, aby si uvědomovali, že budou muset skládat účty.

 

Moderátor

Teď to budou policisté muset dělat?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

A teď to bude pravidelně každý rok. Ta první zpráva ještě nebude podle jednotné metodiky, protože ta vůbec neexistovala. Nicméně následně rok co rok bude mít vláda, parlament k dispozici takovouto analytickou zprávu.

 

Moderátor

Pane exministře, půlminuty pro Vás, abysme shrnuli téma Kubiceho zpráva a odposlechy.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Tak já začnu těmi odposlechy. Já bych byl, se zasadil o to, aby tam byly oba prvky, tzn. jak taková ta větší důslednost a větší kontrola, tak současně jaksi větší operativnost, aby ty odposlechy sloužily skutečně k odhalování závažné trestné činnosti, aby to ty policisty nesvazovalo, protože to je nebezpečí, že oni se potom budou bát: Já to radši nenasadím, protože z toho budu mít takové nějaké formální problémy. Takže obojí prvky aby tam, oba prvky aby tam byly. No a Kubiceho zpráva, skutečně já chci, aby se to už neopakovalo. A udělám pro to všechno možné.

 

Moderátor

Půlminuty pro Ivana Langera.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já jsem definoval sám pro sebe pět poučení z Kubiceho zprávy: Práce Inspekce ministra vnitra taková, aby policisté neměli pocit, že jim někdo účelově prostřednictvím inspekce brání dělat nepříjemné politické kauzy, práce policie taková, aby neměli důvod chodit do parlamentu, práce policie a inspekce tak, aby nezneužívaly odposlechy, práce státního zastupitelství a soudů tak, aby si uvědomovaly, jakým zásahem odposlechy do soukromí nás jsou, a přístup k informacím, tedy ochrana přístupu k informacím.

 

Moderátor

Gong a my už se můžeme jít podívat na další téma a to jsou divácké dopisy.

 

Autor

Přichází vaše téma, téma diváckých dotazů a připomínek. Pište a mailujte nám na adresu televize Prima. Rádi zveřejníme vaše otázky politikům a připomínky k jejich práci nebo naopak pochvalu jejich výkonu. Politici pracují pro vás, a proto pište, mailujte, kritizujte i chvalte, a to vše slušně, otevřeně a neanonymně. Scénář tohoto tématu píšete vy sami, toto téma je pouze vaše.

 

Moderátor

Tak Ivan Langer se teď smál nad tím, že byste taky mohli chválit politiky. Ale jestli někdo chce pochválit Ivana Langera nebo Františka Bublana, napište jim, budou překvapeni a potěšeni určitě. Pánové, ale to není určitě teď obsah našich dopisů. Paní Svatava Němcová píše: Dočetla jsem se, že čtyři policisté, kteří předloni kopali na CzechTeku do ležícího chlapce, byli už potřetí prohlášeni za nevinné, a jejich zákrok je tudíž normální. Nechci žít v zemi, kde policie smí úplně beztrestně kopat lidi ležící na zemi a soudní orgány je ještě kryjí. Chci od Vás normální, nevyhýbavou odpověď, jestli Vy vidíte ty závěry taky tak, jako k tomu došly vyšetřovací orgány, že se nic nestalo. Pane ministře.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

CzechTek proběhl v roce 2005 a myslím, že i ten žalostný výsledek šetření Inspekce ministra vnitra a kontrolních orgánů policie je výsledkem špatného systémového přístupu, který se změnil. A musím říct, že začátky té změny už byly položeny po tom, po CzechTeku 2005. Pro mě osobně ten závěr je neuspokojující, nicméně musím to respektovat, to je stanovisko státního zástupce. A Vy víte velmi dobře, že po nástupu do své funkce jsem nechal znovu celý CzechTek prověřit. Nicméně ta doba, která uplynula od konání CzechTeku, byla příliš dlouhá a stanovisko státního zastupitelství takové, že mi nezbylo než to vzít na vědomí, jakkoli mě to vnitřně neuspokojuje.

 

Moderátor

Pane exministře, Vás to uspokojilo, nebo neuspokojilo, to, jak...

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já jsem v podstatě zažil tři CzechTeky. Při tom prvním byli policisté kritizováni, že nezasáhli, při tom druhém, že zasáhli. A při tom třetím, to byl ten 2006, tak tam už to proběhlo skutečně tak, jak bych si to představoval, tzn. že byla dohoda, bylo všechno zajištěno, začaly tam pracovat antikonfliktní týmy a CzechTek proběhl bez větších problémů.

 

Moderátor

Ale vraťme se, prosím, k té otázce naší divačky, jestli Vám připadá normální, že nikdo nebyl potrestán za ten zákrok, který všichni viděli v televizi.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Teď k tomu: Já to takhle neumím posoudit. Nakonec ten poslední výsledek, tak ten byl udělán nedávno od inspekce a v podstatě je stále stejný. Takže já to skutečně neumím posoudit, protože jsem tam u toho nebyl. A inspektoři a vyšetřující státní zástupce má jaksi dostatek podkladů k tomu, aby to vyhodnotili. Je to, je to na jejich zodpovědnosti. Já samozřejmě také mohu cítit, jako že je to nespravedlivé, protože mám před sebou ty obrázky, které jsme jaksi neustále viděli. Ale jaksi to vyšetřování ministr vnitra už ovlivnit nemůže a může pouze vyjádřit svůj vlastní názor.

 

Moderátor

Tak další dotaz - pan Jerolím Volec z Hrušovan: Zajímalo by mě, kdy politici konečně splní své sliby a budeme moci po celé EU volně cestovat. Pokládám za velkou ostudu, že jsme pořád občany druhé kategorie. Asi míří k schengenské dohodě. Pánové, kdy se to stane a jestli se to stane?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Tak my velmi tvrdě pracujeme na tom, aby ČR a její občané byli plnohodnotnými občany, nikoli občany druhé kategorie, do konce tohoto roku. Není to jen samo sebou, je to výsledek velmi tvrdé práce. A já jsem na to vytvořil speciální tým, který o tom jedná.

 

Moderátor

A od 1. ledna 2008 budeme cestovat volně?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

A jsem přesvědčen, že ta pomyslná, víceméně stále existující železná opona padne. Nicméně to není zadarmo a to nedostaneme jen tak. Musíme garantovat vedle práv a svobod pro naše občany také odpovědnost za bezpečí i občanům těch starých členských zemí.

 

Moderátor

Čili to ještě není jisté tak, jak z toho vyplývá?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já jsem přesvědčen, že to zvládneme. Je to o tom, že musíme být připraveni na to nést svůj díl odpovědnosti.

 

Moderátor

Kdy bude definitivně jasno, že to tak bude?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Definitivně jasno bude na konci roku, nicméně v tuto chvíli věřte, že rok už neděláme vedle mnoha jiných priorit víc pro to, než abychom Schengen zvládli. A myslím si, že pokud se nám to podaří, a já jsem přesvědčen, že ano, tak že to bude zejména výsledek naší práce.

 

Moderátor

Kolik procent dáváte tomu, že to tak bude od začátku roku?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

95 %.

 

Moderátor

Věříte tomu, že 95 %, na 95 % budeme volně cestovat po celé Evropě?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já doufám. Ono se definitivně rozhodne v listopadu 2007, jo, to je takový deadline. Ale já musím říct, zase aby to nevypadalo, že se to dělá jako poslední rok, já, když jsem byl ministrem, tak jsem s tím byl i otravný na Radě ministrů, protože jsem pokaždé to připomínal, aby se ten termín splnil tak, jak byl stanoven. On byl původně stanoven dokonce na září 2007, potom se to posunulo teda na konec, nebo na začátek roku 2008. A musím říct jednu věc: My jsme sice možná technicky na to připraveni, teďka dobíhá ta příprava legislativní, prvním čtením prošel, prošly novely několika zákonů, takže to by bylo v pořádku. Ale kde máme možná dluh, a tady bych možná Vás, pane ministře, trošku vyzval, dluh je v té informovanosti. Já bych, já si vzpomínám, že v Sasku udělali takový velký seminář pro poslance, pro pracovníky veřejné správy, samosprávy, aby se seznámili s těmi důsledky, co to všechno jako přinese. Možná i občané by se s tím měli seznámit. A to nemyslím jako v tom negativním smyslu, to přinese pozitiva, jo, ale musíme o tom vědět a musíme si to jaksi více uvědomit.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Pracujeme na tom a výsledky i hlasování saského sněmu jsou např. výsledky dobrých informací, které jsme tomu dali. Ale uvědomme si jednu věc: Je to nesmírně složitý problém a já to mám jako jednu ze základních priorit. A pokud toho dosáhneme, tak to nebude dosažení díky tomu, že nás milostivě někdo tam pustí, ale jenom proto, že si to tvrdě odpracujeme.

 

Moderátor

Pánové, pojďme k dalšímu dotazu, máme posledních pár minut. Spojím ty dva dotazy. Paní Hana Konečná z Domažlic a paní Zdena Hofmanová z Ostravy se ptají: Kolik mě bude stát peněz, abych mohla sledovat své oblíbené televizní pořady, když už nebudou vysílány jako doposud? A jestli s nákupem stát pomůže alespoň těm nejchudším důchodům. Asi míří k tomu, k digitalizaci televizního vysílání.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Digitalizace? Tak toto je asi poslední počin mne jako ministra vnitra a informatiky tím, že jsme předložili komplexní návrh digitalizace, jak v situaci, kdy to je všechno zablokováno, reálně dosáhnout toho, aby deset miliónů diváků mělo v dohledné době podstatně širší nabídku, než tomu je dosud. Myslím si, že na rozvoji digitalizace by se měli podílet všichni - soukromé televize motivací, že budou mít lepší prostor v éteru, veřejnoprávní televize, protože je to součást jejího poslání. Já jsem přesvědčen, že to je dobrá nabídka pro deset miliónů lidí.

 

Moderátor

Bude stát nějak pomáhat v tom, aby si lidé koupili ten set-top box, který budou potřebovat k tomu, aby digitální vysílání...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Já se nedomnívám, že by stát měl vytvářet nějaký nový dotační titul. Myslím si, že by to mělo být záležitostí vlastně zajímavosti z pohledu toho uživatele. A také platí: Čím více bude promořenost digitálním vysíláním, čím větší nabídka bude, tím levnější ten přístroj bude a cena těch přístrojů takovýmto způsobem klesá.

 

Moderátor

Promořenost, to je hezké slovo.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Promořenost digitálním signálem.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Já si myslím, že by majitelé těch licencí jaksi měli podpořit to, aby ta cena těch přístrojů klesala, nebo možná třeba byl úplně zdarma...

 

Moderátor

Stát nikoliv?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

... protože je to jejich zájem a stát by tady do toho neměl vstupovat.

 

Moderátor

Tak to je v dnešní partii téměř vše. Podíváme se na to, jak dopadlo dnešní hlasování. Tak, pane ministře vnitra, 82 % lidí nedůvěřuje české policii, 18 % ano. Pane exministře vnitra, překvapují Vás ta čísla, nebo ne?

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Tak jsou dost vysoká.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Ne, bohužel nepřekvapují a právě proto, abychom ta čísla změnili, tak proto přicházíme s reformou policie.

 

Moderátor

Tak, pánové, já Vám pro tuto chvíli poděkuju, že jste dnes s námi byli v Nedělní partii.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra:

Děkuji také.

 

František Bublan (ČSSD), bývalý ministr vnitra:

Také děkuji.

TV Prima, pořad Nedělní partie, 20. května 2007