Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČT 24: Legislativní rada vlády o přísnějších pravidlech pro odposlechy

[18.05.2007]

Odposlechy

ČT 24: Legislativní rada vlády o přísnějších pravidlech pro odposlechy

pravidla pro používání odposlechů

Michal SCHUSTER, moderátor
--------------------
Polední Zprávy České televize. Dobrý den.
Legislativní rada vlády jedná o přísnějších pravidlech pro odposlechy. Změnit současnou praxi chce kabinet i opozice. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už připravil návrh zákona. Jednání sleduje Daniel Takáč. Dane, o jakých konkrétních pravidlech pro odposlechy legislativní rada jedná?

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Dobré poledne. Tak ta zásadní změna, která by v odposleších v České republice měla nastat, spočívá v tom, že bude-li někdo odposloucháván a ukáže se, že tyto odposlechy byly lidově řečeno na nic, tedy že nepřinesly žádné výsledky, tak ten dotyčný člověk se o tom musí dozvědět. To dnes neplatí. Měla by to být tedy budoucnost a takový člověk potom bude mít šanci obrátit se například na soud a nechat tuto záležitost přezkoumat, zda byla naprosto přesně v souladu se zákonem, případně žádat nějaké odškodnění, to je asi ta hlavní změna, kterou nová pravidla navržená ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem přináší. Stejně tak by se do nového zákona mělo zakotvit i to, že odposlechy bude moci policie používat pouze v tom případě, že příslušné informace, které chce získat, si nemůže opatřit žádným jiným způsobem. Tato zákonná pravidla budou doprovázet ještě další opatření například ministra vnitra Ivana Langera. Ten už před časem řekl, že uložil policii úkol předkládat každoročně jakési analýzy odposlechů za rok uplynulý, to znamená, kolik jich bylo a především, jak tyto odposlechy byly efektivní. To podle Ivana Langera, jak před časem řekl, bude vyvíjet určitý tlak třeba i na státní zástupce i na soudce, kteří povolují odposlechy, aby přesně a jasně zdůvodnili, kdy který odposlech je potřeba a kdy naopak potřeba není. Legislativní rada vlády v tomto případě lidově řečeno vychytává různé zákonné a legislativní nedostatky příslušných legislativních norem. Uvidíme, v jakém smyslu nebo v jakém stavu tento zákon z dnešní legislativní rady vyjde, každopádně očekává se, že v Poslanecké sněmovně by mohl být už začátkem příštího měsíce. No, a Legislativní rada vlády se také věnuje některým novelám zákonů, které souvisejí s registrovaným partnerstvím, ale tady jde spíše o některé formální úpravy.

Michal SCHUSTER, moderátor
--------------------
O jednání Legislativní rady vlády informoval Daniel Takáč. Děkujeme.

ČT 24, 18. května 2007