Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Kauza Kubice: policisté obelhali žalobce

[09.05.2007]

Odposlechy

MF Dnes: Kauza Kubice: policisté obelhali žalobce

Odposlechy v tzv. Kubiceho zprávě

Inspekce ministra vnitra pochybila, když rozhodovala o nasazení policejních odposlechů v kauze Kubice.

Zjistilo to nyní zvláštní oddělení ministerstva vnitra. To prověřovalo, jak inspekce postupovala ve chvíli, kdy vyšetřovala, od koho na veřejnost unikla tajná policejní zpráva plukovníka Jana Kubiceho.

Inspektoři úmyslně nesdělili státnímu zástupci všechny majitele telefonních čísel, které chtěli odposlouchávat. „Policista, který odposlechy navrhl, státnímu zástupci zatajil majitele třiceti tří ze čtyřiceti šesti mobilních telefonních čísel, o jejichž odposlech žádal,“ sdělila serveru iDNES. cz mluvčí vnitra Jana Malíková. Třiatřicet telefonních čísel přiřadil policista dohromady jen osmi uživatelům. Sám však věděl, komu patří. Při předání spisu státnímu zástupci neuvedl údaje, které o majitelích zjistil. „Učinil tak na základě nařízení svého nadřízeného,“ upřesnila mluvčí. Nadřízeného policistu přitom zřejmě problémy čekat nemohou, protože už u policie nepracuje.

Státní zástupce dal přitom odposlechům zelenou a soudce je pak nařídil. Nevyžádali si přitom detailní informaci o skutečných majitelích telefonních čísel.

Celou aféru nastartovalo vystoupení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho loni před volbami na zasedání sněmovního branného výboru, kde hovořil o prorůstání organizovaného zločinu do politiky. I když byla část jednání uzavřena, spisy v režimu utajení unikly do médií.

To, jak materiály unikly, pak začala vyšetřovat právě inspekce a nasadila také odposlechy. Ty se týkaly celkem 46 telefonních čísel – mezi jejich majiteli byl i současný ministr vnitra Ivan Langer, poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik dalších lidí včetně příbuzných, a to i dětí podezřelých.

MF Dnes, 10. května 2007