Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Mladí soc. dem. si u Langra stěžují na policejní zásah

[03.05.2007]

Policie

Právo: Mladí soc. dem. si u Langra stěžují na policejní zásah

Stížnost na postup policie

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) bude mít co vysvětlovat. Mladí sociální demokraté, kteří spolu s dalšími aktivisty proti fašismu byli v Praze na Prvního máje zadrženi policií, včera Langra otevřeným dopisem požádali o vyvození odpovědnosti především u velitele zásahu.
Chtějí také, aby Inspekce ministra vnitra posoudila přiměřenost zásahu. Také včera Právem oslovení poslanci soudí, že zásah policistů proti antifašistům, kteří demonstrovali proti neonacistům na mostě u Střeleckého ostrova, byl neadekvátní.

„Už jste nahý dělal dřepy před lidmi?“

Asi třicet aktivistů bylo odvezeno na policejní stanici do Bartolomějské, kde byli tři a půl hodiny drženi.
„Nechápeme nutnost potupného svlékání před ostatními zadrženými v cele předběžného zadržení ani nucení k provádění prostných cviků bez oblečení. Dělal jste, pane ministře, někdy nahý dřepy před třiceti lidmi?“ ptají se mladí soc. demokraté Langra v dopise.
Žádají rovněž vysvětlení, proč pražský magistrát nezakázal pochod neonacistických organizací.
„Ačkoliv jsme byli střeženi policejními těžkooděnci, kterým jsme nikterak nebránili v činnosti, v okamžiku, kdy nás brutálně napadli pravicoví extremisté, policisté reagovali se zpožděním a střetu naprosto nijak nebránili. Přestože v hloučku pravicových extremistů zcela zřeteln,hajloval‘ jakýsi mladík, policisté mu v tomto nijak nezabránili,“ uvedli mladí soc. dem.
„Jejich stížnost bude důkladně prověřena,“ řekl včera na dotaz Práva ministr vnitra s tím, že dopis obdržel. Podle mladých soc. demokratů Langer dopis ve Sněmovně převzal, ale odmítl tak učinit za přítomnosti novinářů.

Žádá stejný metr

Langer nicméně považuje policejní zásahy na Prvního máje za profesionální.
„Podle informací, které dnes mám, postupovala policie velmi profesionálně. To nevylučuje, že se budeme zabývat některými stížnostmi a podáními. V tuto chvíli říkám: pracovali dobře,“ dodal Langer. Na otázku, zda není dáván příliš velký prostor neonacistům, uvedl, že pro něj je každý, kdo se hlásí k symbolům neonacismu či komunismu stejně v rozporu se zákonem. „A vždy budu dbát důsledně, aby bylo postupováno vůči všem stejně. Povinnost dodržovat zákon platí pro každého. Každý z nich by si měl položit otázku, zda postupoval v souladu se zákonem či nikoliv,“ zdůraznil ministr.

Právo, 3. května 2007