Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: ČR by mohla do Schengenu vstoupit ještě před Vánocemi

[20.04.2007]

Evroská unie

ČTK: ČR by mohla do Schengenu vstoupit ještě před Vánocemi

Konec hraničních kontrol při vstupu do států EU

Česká republika a další země by mohly do schengenského prostoru vstoupit ještě před Vánocemi. ČTK to dnes po jednání ministrů vnitra a spravedlnosti řekl český ministr vnitra Ivan Langer. Původní datum vstupu, který odbourá povinnost předložit při přejezdu českých hranic doklady, bylo stanoveno na 31. prosince 2007.

"Byl by to takový pěkný dárek pro občany nových členských zemí," uvedl Langer. Podle něj přípravy pokračují podle časového harmonogramu. Před konečným rozhodnutím o vstupu se však ještě uskuteční čtyři jednání mezi novými členskými zeměmi a Portugalskem, které přípravy koordinuje. Poslední jednání by se mělo uskutečnit v Praze.

Právě Portugalsko stojí za řešením, které vstup do Schengenu urychlí. Původně se Česko a další země, které vstoupily do EU v roce 2004, měly napojit na novou generaci schengenského systému, takzvaný SIS II. Vzhledem k časovým prodlevám při vývoji SIS II však země EU přistoupily na návrh Portugalska, aby se "nováčkům" zpřístupnil současný SIS I.

S modernizací SIS I však pokračují i práce na nové generaci schengenského informačního systému. Původně se zdálo, že celý projekt se může zdržet o několik let. Podle zdrojů ČTK je zpoždění nakonec mírnější, než se původně předpokládalo. SIS II se tak podaří dokončit zřejmě v prosinci 2008 a spuštění celého systému se zpozdí jen asi o týden.

Zpravodajství ČTK, 20. dubna 2007