Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / HN: Langer slibuje lidštější policii

[16.04.2007]

Policie

HN: Langer slibuje lidštější policii

Reforma Policie ČR

Vzdělanější, mladší, vybavenější a hlavně výkonnější. Policie, jak si ji představuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS).
Plán na přestavbu policejního sboru, který Langer v uplynulém týdnu předložil poslancům bezpečnostního výboru, ale zatím zůstává jen na papíře.
Osmdesáti stránkový materiál o reformě policie, který mají HN k dispozici, obsahuje deset kapitol. Co kapitola, to série novinek.
»Do praxe se plošně prosadí okrskáři, kteří mají dobrou místní znalost a jsou v pravidelném kontaktu s občany,« zní jedna z nich. Každý občan by tak v budoucnu měl vědět, na koho se v případě nouze obrátit. Znal by tvář svého policisty, měl by na něj i přímou telefonní linku. Podobný princip funguje u městské policie, u republikové jen výjimečně.

Policista = drahý úředník

Podle ministerstva vnitra si to česká policie může hravě dovolit: ve srovnání se zeměmi EU a při přepočtu na počet obyvatel má největší počet příslušníků.
Podle Langera ale policie zbytečně plýtvá silami: asistuje soudním exekutorům, odváží opilce na záchytku, hlídá pořádek při sportovních zápasech velkých klubů a ztrácí čas při papírování.
To všechno by v budoucnu policisté dělat neměli. »Policie poskytuje rozsáhlý servis soukromým subjektům zadarmo, na úkor běžné služby,« vysvětluje Langer.
Ale nejen to. V materiálu se uvádí, že je zbytečné, aby policisté ve služebním poměru, kteří pobírají vyšší platy, rozhodovali o pobytech cizinců či spravovali zbrojní registry. »Svěřením některých policejních činností do rukou levnějších civilních zaměstnanců bude dosaženo úspor,« vypočítává materiál. I proto chce Langer do sboru přitáhnout nové lidi, kteří se lépe přizpůsobí novinkám. Počítačoví experti, jazykoví specialisté i osoby s tělesným postižením přitom už nebudou muset absolvovat fyzické prověrky. A vyšší policejní manažeři budou rotovat, aby nestačili podlehnout místním vlivům. Nadto budou muset pravidelně podstoupit přezkoušení z právních předpisů a manažerských dovedností.

Kanceláře v autě

Ambiciózní plán jde ještě dál. Langer chce policii vybavit moderní výpočetní technikou. Když například policisté přijedou vyšetřovat vloupání do bytu, na přenosném počítači sepíšou a vytisknou všechny potřebné protokoly. »Služební auta budou vybavena jako mobilní kanceláře v souladu s principem „občan nemusí na policejní služebnu, policejní služebna přijede za občanem“,« stojí v návrhu. Kromě toho chce ministr vybavit tři tisíce služebních vozů navigačním systémem GPS, dosud jej má nainstalováno pouhých deset procent. Výhody? Jednak budou moci operační důstojníci hlídky v terénu efektivněji navigovat, a kromě toho budou vozy se zeleným pruhem pod větší kontrolou. »Lze nadneseně říct, že hlídka nebude spát pod mostem a nebude zneužívat auta k soukromým účelům.«
Rozsáhlý plán ale může ještě narazit. Langer totiž dosud nemá ani všeobecnou politickou podporu. »A také si myslím, že se stávajícím rozpočtem takové změny nelze provést,« říká předseda bezpečnostního výboru a Langerův předchůdce na ministerstvu František Bublan (ČSSD).

***

Policie podle Langra

O čem Langer například uvažuje:

* v každém kraji by byla policejní správa
* Inspekce, která vyšetřuje zločiny policistů, by byla více nezávislá
* sloučí se takzvané elitní útvary, které vyšetřují ty nejzávažnější zločiny
* spisy budou vedeny v elektronické podobě
* policisté nebudou doručovat zásilky a asistovat při exekucích
* policisté budou úřadovat v moderních služebnách

Hospodářské noviny, 16. dubna 2007