Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Česko se chystá na Schengen, musí změnit řadu zákonů

[11.04.2007]

Evroská unie

ČTK: Česko se chystá na Schengen, musí změnit řadu zákonů

Volný pohyb osob přes hranice EU

Blížící se vstup České republiky do schengenského systému bez hraničních kontrol usnadní cestování, zároveň kvůli tomu musí stát změnit řadu zákonů. Vláda dnes například schválila novelu azylového zákona a také normu, která hromadně mění deset dalších právních norem. ČTK to po zasedání kabinetu řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který "schengenský balíček" připravil.

Upravit se musí například zákon o policii, celní zákon, zákon o pobytu cizinců a další předlohy, a to hlavně kvůli přípravě Schengenského informačního systému (SIS) v České republice.

Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Na pozemních hranicích se tak má stát letos na Silvestra, na mezinárodních letištích nejpozději do konce března.

SIS je speciální informační systém, který obsahuje údaje o hledaných a pohřešovaných osobách, lidech, kterým má být odepřen vstup a pobyt na území členských států, hledaných autech, střelných zbraních, odcizených nebo ztracených dokladech. K údajům vedeným v systému má přístup policie, celní a justiční orgány, úřady odpovědné za ochranu hranic a v omezené míře také například úřady vydávající víza.

Rutinní provoz SIS je podle vnitra nutné zahájit ještě před odstraněním kontrol na vnitřních hranicích ve všech zemích usilujících o vstup do schengenského prostoru, zřejmě v září.

Vláda bude žádat sněmovnu, aby změny zákonů souvisejících se vstupem do Schengenu schválila co nejdříve, a to rovnou v prvním čtení.

Novela azylového zákona podle ministerstva vnitra například zpřísňuje zacházení s cizinci, kteří projeví zájem o mezinárodní ochranu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště. Upravuje i pravidla pro umisťování cizinců v azylových zařízeních a pro situace, kdy je jim odepřen vstup na území schengenských států.

"Významnou změnou je zavedení podmínky prokázání znalosti českého jazyka jako nezbytné náležitosti o vydání povolení k trvalému pobytu na území České republiky," uvedlo vnitro. Tato podmínka se nevztahuje na občany EU ani jejich rodinné příslušníky.

Norma také nově stanoví povinnosti cizinecké policie po zrušení hraničních kontrol. Zpřísnit se mají podmínky pobytu cizinců, kteří porušili povinnost ve stanovené době vycestovat z České republiky. V takovém případě může policie cizince zadržet. Novinkou je i to, že cizinci žádající o víza budou muset odevzdat takzvané biometrické údaje - tedy například otisky prstů.

Zpravodajství ČTK, 11. dubna 2007