Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Langer: Policisté přestanou dělat pošťáky

[12.04.2007]

Policie

Lidové noviny: Langer: Policisté přestanou dělat pošťáky

Reforma Policie ČR

Ministr vnitra Ivan Langer chce dobře vybavenou policii, jejíž šéfové využívají moderní manažerské metody a nejnovější technické vymoženosti. Vyplývá to z osmdesátistránkového materiálu o reformě policie, který včera předložil poslancům výboru pro bezpečnost.

„Každý policista při přijetí obdrží vlastní interní elektronický podpis. Pomocí něho bude pak podepisovat veškerou korespondenci, elektronicky vedené spisy a umožní to i běžnou autorizaci dokumentů bez nutnosti jejich tisku,“ nastiňuje vedení vnitra blízkou budoucnost policie. Pokud by vše dopadlo podle plánů, tak by kromě elektronického podpisu přibyly i elektronické spisy. Jejich zavedením by odpadlo neustálé kopírování písemných spisů a jejich převážení. „Nadřízený policista nebo státní zástupce by se mohl do spisu podívat ze své kanceláře a policistovi vyšetřujícímu případ případně říci, jaké výslechy či důkazy by měl ještě zajistit,“ řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

V současnosti policisté trpí tím, že musí pracovat se zhruba třiceti informačními systémy, které nejsou vzájemně provázány. I jednoduchý dotaz musí zadávat do několika databází.

Materiál se ale zabývá i dalšími policejními činnostmi. Rychlost policie při zásahu by měly zajistit speciální satelitní moduly namontované do aut, díky nimž budou mít operační důstojníci dokonalý přehled o pohybu vozů. Prozatím tento systém využívá zhruba deset procent policejních aut. „Na monitoru vidím, jestli auto jede, zda má rozsvícené majáky, nebo jestli stojí a plní nějaký úkol. Když je nahlášen nějaký problém, hned vidím, které auto je nejblíže a mohu ho tam poslat,“ vysvětlil výhody systému UPS operační důstojník brněnské policie.

Langer také požaduje, aby policisté přestali rozvážet soudní obsílky. Zrušit hodlá také jejich asistence u exekucí. „Za druhé pololetí loňského roku obdrželi policisté 82 479 žádostí o doručení písemností a asistovali při téměř dvou a půl tisících exekucí,“ píše se ve zprávě. Podle Langra tak příslušníci sboru fungují jako drazí pošťáci. Asistence při exekucích by podle něj měla přejít na příslušníky justiční stráže.

Lidové noviny, 12. dubna 2007