Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Ivan Langer: Je mi líto, že Husák odchází

[28.03.2007]

Policie

MF Dnes: Ivan Langer: Je mi líto, že Husák odchází

Rezignace policejního prezidenta

Michaela Jílková zpovídá ministra vnitra Ivana Langera. Nutil policejního prezidenta Vladislava Husáka k rezignaci? Má už za něj náhradu? A proč neodvolá šéfa protidrogové centrály Jiřího Komorouse, přestože ho kritizuje?

* Při rezignaci policejního prezidenta Husáka jste měl velmi dojatý hlas. Dokonce to vypadalo, že budete plakat. To je vám tak líto, že odchází?

Nemyslím si, že jsem měl dojatý hlas.

* Měl. Já jsem to sledovala.

Nemyslím si, že bych začal plakat. Řešení, které pan Husák zvolil, je správné. Z mého pohledu je složité v tom, že odchází v situaci, kdy nemám v rukou žádný hodnotný důkaz o tom, že by porušil jakoukoliv svoji služební povinnost, nebo dokonce zákon.

* No a je vám to tedy líto?

Mně to svým způsobem líto je. Protože ač jsme neměli na všechno stejné názory, tak se nám spolupracovalo dobře. A teď mám k tomu obrovskému množství problémů další, a to je najít nového policejního prezidenta.

* Chcete tvrdit, že jste výhledově neplánoval odvolat pana Husáka?

Neplánoval.

* Jen jestli ta mediální kampaň, jak tomu říká pan Husák, nebyla jen záminka, jak se ho plánovitě a chytře zbavit a ještě s ním zůstat v dobrých vztazích.

To už jsem taky někde slyšel a musím říct, že tak rafinovaný Machiavelli skutečně nejsem.

* Tak prozraďte, proč pan Husák vlastně odešel? On tvrdí, že nic neudělal, že má čisté svědomí, a vy také říkáte, že nic nezákonného neudělal.

On jako policejní prezident je symbolem celého policejního sboru. A v situaci, kdy je zpochybňována jeho důvěryhodnost, se nabourává i základní vztah mezi občany a policií, pro který jsou klíčová slova důvěryhodnost a profesionalita.

* Takže pokud by se o vás psalo, že chodíte do cukrárny krást lízátka či voláte přátelům, že jejich známé přijde zatknout policie, tak odstoupíte, protože se o vás ošklivě píše, byť by to nebyla pravda?

Máte tam několik kdyby, a to základní kdyby, z kterého vycházíte, nebylo mé rozhodnutí, ale rozhodnutí Vladislava Husáka.

* Pořád opakujete, že se tak pan Husák rozhodl. Ale on při té rezignaci řekl: Nejsem vnitřně přesvědčen, že dělám správný krok.

To jsou otázky na Vladislava Husáka, já vám na něj napíši telefonní číslo a zkuste mu zavolat, jak to myslel.

* Ne, ne, pane ministře. Jde o to, že vy říkáte, že je to jeho rozhodnutí, víte? Husák o tom vnitřně není přesvědčen, a jestli tady někdo mluvil o tom, že mediální tlak se negativně odráží na policii, tak to jste byl pouze vy, prosím.

Vy už také žijete v jakési virtuální realitě. Víte, kolik jsem toho řekl za uplynulých čtrnáct dnů? Mohu vyloučit to, že jsem ho k něčemu nutil. Nicméně na základě našich rozhovorů on dospěl k závěru, který udělal. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Já ho respektuji.

* Ale zda jste mu tu myšlenku rezignace nevnukl?

Ježíšmarjá, to už jsou fakt otázky, na které neumím odpovědět. Já jsem mu ji nevnukl.

* Mezi námi, pořád je lepší rezignovat než být odvolán, že? Mohl jste mu říci - buď podáte rezignaci, nebo vás budu muset odvolat.

Chcete-li konkrétní odpověď, tak takovou větu jsem neřekl, před takové dilema jsem ho nepostavil.

* A nepochybujete o jeho nevině v tom všem? Třeba jak volal panu Šloufovi

Nevím, proč bychom měli mluvit o vině nebo nevině. Když se objevila ta první informace, čekal jsem, že se Inspekci ministra vnitra podaří do týdne prověřit, zda to tak bylo, nebo nebylo. Nicméně se ukázalo, že to bude složitější a delší.

* Znamená to tedy, že nejste stoprocentně přesvědčen, že se pan Husák ničeho nedopustil?

V okamžiku, kdy se to prověří, budu znát odpověď na otázku, jestli něco udělal, nebo neudělal. Teď ji neznám. Prověřování probíhá.

* Takže nevylučujete, že to, co se psalo v novinách, je pravda.

Nevylučuji. Nepotvrzuji.

* Už máte někoho vytipovaného jako nástupce?

Lhal bych, kdybych řekl, že nemám vytipovaný okruh osob. Jejich počet je zhruba mezi pěti a deseti. V policii slouží již několik let, prošly si jí vlastně jakoby od píky. V nejbližší době se chci s nimi individuálně setkat a zjistit, jaké mají názory na mnou navrhované reformy policie a zda považují sebe a mě za kompatibilní jednotky, které by mohly vytvořit dobrý tým.

* A co bude pro vás klíčové při posuzování těchto adeptů?

Dobrá znalost práce policie, vzdělání, manažerské schopnosti a takový nadhled, jakási míra vizionářství. To znamená schopnost dívat se dál než v horizontech dnů a týdnů, ale v horizontu několika let dopředu.

* Z toho, co povídáte, se zdá, že dočasně pověřený policejní prezident Jan Brázda to nebude.

Toho vám mohu škrtnout, tenhle to není určitě (Langer nahlíží Jílkové do papíru a škrtá jí postupně jména, o nichž se spekuluje.)

* Šéfa západočeské policie Antonína Moltoše jste mi škrtl, zástupce jihomoravské policejní správy Romana Heinze jste škrtl... Ředitel olomoucké policie Jaroslav Skřítil a náměstek policejního prezidenta František Snopek... Tak ty už jste také vyškrtl. Takže...

... aniž jste se stačila zeptat, tak jsem vám proškrtal váš seznam.

* Děkuji za vaši aktivitu. A věkově? Měl by to být někdo vám blízký?

Tak já jsem před časem s překvapením zjistil, že na ministerstvu vnitra v těch klíčových funkcích dominuje ročník 1967, což byl mimochodem velmi dobrý ročník

* To je váš ročník narození, ano...

... stejný rok narození jako já má i můj první náměstek Salivar i náměstek pro veřejnou správu Zajíček. Jestli jsem předtím řekl ta kritéria, tak si myslím, že je splňuje skutečně člověk, jehož věk se pohybuje někde kolem čtyřiceti let. Protože to je přesně věk, kdy už se jedná o zkušeného člověka, pořád ještě plného energie, který má před sebou další profesní perspektivu.

* A najdete ho do měsíce?

Moje přání je najít nového policejního prezidenta do měsíce.

* Také propukl skandál kolem plukovníka Jiřího Komorouse, když se vynořil dopis k jeho přihlášce do StB před jedenadvaceti lety.

Hm. Tady bych řekl, že ty mediální problémy si zapříčinil pan plukovník Komorous sám. Říkám jednoznačně, že nejsem spokojen s jeho způsobem vystupování v médiích. Na jeho místě - poté, co se objevil ten dopis - bych jako první řekl: "Omlouvám se všem, kteří se stali obětí komunistické invaze v roce 1968 a kterých jsem se dotkl. Omlouvám se za to. Byla to chyba. Od té doby dělám dvacet let svoji práci naplno a dobře. A myslím si, že je normální, když člověk udělá chybu. Nenormální je, když se z ní nepoučí." Toto mně na jeho vyjádření chybí.

* A řekl jste mu to?

Řekl jsem mu to.

* A neřekl jste mu to náhodou minulý čtvrtek vpodvečer?

Ale ano, říkal jsem to ve čtvrtek, když jsem byl v rádiu. Že s jeho způsobem vyjadřování nesouhlasím a jsem s ním nespokojený. A na to byla nějaká reakce?

* Ano, na to byla reakce, že mně asi dvě hodiny poté zrušil pan Komorous domluvený rozhovor. Uvedl, že z bezpečnostních důvodů. Takže vaše slova mají váhu, pane ministře. Jste autoritou, zdá se.

Já zdůrazňuji pro čtenáře, protože vás nevidí, že z vašeho hlasu vůbec nezaznívala ironie a absolutně jste myslela vážně to, co jste řekla. Nedělejme si z toho legraci! Doopravdy myslím vážně, že si za ty další články může sám. Vedle toho stále platí, že ho považuji za dobrého profesionála.

* Pane ministře, vy jste se stal prvním ministrem vnitra, za kterého demonstrovali policisté.

Hm.

* To se ještě žádnému vašemu předchůdci nepodařilo.

Od 1. ledna nastala revoluce, nový služební zákon. A jedním z největších problémů, který oni vnímají, je změna hodnostního označení. Prostě někteří, kteří měli více hvězdiček, je nemají. Abyste vy, když přijdete na nějakou služebnu, věděla, kdo je tam funkčně nejvyšší, a nestávalo se vám, že přijdete mezi tři plukovníky, přičemž ani nevíte, kdo vlastně velí. A to je věc, kterou míním odstranit.

* Výsledkem toho služebního zákona je, že vám odešlo až tisíc policistů.

A to je jev, který jsme předpokládali, se kterým jsme počítali a který já považuji za pozitivní. Víte proč?

* Že jste uvolnil generační špunt.

Ano. Vidíte, jak mě správně čtete. V minulosti nejvíce odcházeli ti, kteří měli odslouženo jen deset let. Teď odcházejí staří policisté - kteří si řádně odsloužili to, co měli - do důchodu.

* A vy se domníváte, že policie je v situaci, kdy se můžete radovat, že vám odešlo tisíc policistů? Vždyť nemáte naplněný stav, máte nedostatek policistů.

Policie je firma, která má 46 tisíc policistů. A v každé firmě je považováno za naprosto přirozený jev, že zhruba pět procent lidí každý rok odejde, přijde, odejde, přijde.

* Ovšem vám policisté chybějí, třeba v Praze...

... mně nechybějí policisté. Já jsem ministr vnitra. Nejsem ministrem policie, na to máme policejního prezidenta a funkcionáře. Každý z těch ředitelů, krajských a okresních, jsou dost dobře placení manažeři na to, aby dělali svoji práci dobře. A v mnohých případech o tom přesvědčen nejsem, zejména když se bavím, jak probíhá nábor nových lidí.

* Ale prosím vás, jestliže stoprocentně ideální předpoklady na policistu má jen jeden z deseti uchazečů - a musí se brát kvůli nedostatku policistů čtyři z těch deseti, tedy i ti, kteří stoprocentně nevyhovují - tak je to asi problém. Ředitel pražské policie Želásko uvedl, že mu chybí 400 policistů.

Ale paní Jílková, opět zapomínáte na to, že já nejsem ministrem policie. A jestli si pan Želásko stěžuje, že nemá policisty, je mně to líto a mrzí mě to. Ale musím se logicky ptát, co udělal pro to, aby jich měl dost.

* Pane ministře, ale vy jako politik vytváříte ty podmínky.

Ano.

* A my hovoříme o tom, že služební zákon mladé policisty do služby moc nenalákal.

Já o tom nejsem přesvědčen

* Tak zaprvé: těch peněz na platy je tam celkově méně než dřív, takže mnozí šli s platy dolů.

To není pravda.

* No tak, říkají to někteří policisté, říká to bývalý ministr Bublan.

To říká pan ministr Bublan. Před dvěma lety vyrostly platy o dvanáct procent. A to si myslíte, že je fér? Vy jako daňový poplatník jste s tím spokojena? Vy jako daňový poplatník byste měla být spokojena s tím, že je něco za něco. Nový služební zákon zpřísňuje povinnosti pro policisty, ale umožňuje jim to, co předtím nebylo možné. Na hodinu se rozejít s tím, který svou práci nedělá dobře. Vedle toho dává nárůst platů o 7,5 procenta.

* Ale brali více peněz.

A vy byste mě za to měla kritizovat. Respektive pana bývalého ministra Bublana se ptát, za co byl těch dvanáct procent nárůst?

* Ale jde o to, že dříve tam šlo víc peněz než teď.

Ano, a já říkám za co? Bylo to něco víc za nic.

* A úplně závěrem. Jestli vám ta rezignace Husáka a reorganizace policie neslouží k tomu, že si tam dosadíte svoje lidi, kteří k vám budou loajální navěky...

Pokud by měli nahradit ty, které jsem odstavil, tu starou estébáckou partu, která tam nalezla za doby sociálnědemokratických ministrů, tak si buďte jista, že jsou určitě lepší.

MF Dnes, 28. března 2007