Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / ČT1, ČT24: Otázky Václava Moravce

[01.04.2007]

Ministerstvo vnitra, policie

ČT1, ČT24: Otázky Václava Moravce

Odposlechy politiků a novinářů, rezignace policejního prezidenta, reforma zpravodajských služeb, výroky politiků

Moderátor

Vítejte a hezkou neděli vám všem. Ostré slovní výpady pokračují. Předseda sociálních demokratů, Jiří Paroubek, označil několikrát místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera za lháře. Dodal k tomu i slůvko "hnusný". Teď Ivan Langer vyzývá Jiřího Paroubka k omluvě. Důvod? Množství odposlouchávaných čísel v případu úniku takzvané "Kubiceho zprávy" do médií. Veřejnost může být a to právem, s pokračující slovní přestřelky otrávená. Koho by bavilo sledovat handrkování o to, kdo je větší lhář. Pod nánosem ostrých slovních výpadů se ale skrývá něco zásadnějšího. V jakém stavu jsou bezpečnostní složky této země? Unikají z nich desítky a stovky informací, stávají se předmětem politického boje. A i policisté a příslušníci tajných služeb válčí mezi sebou. I o tom bude už za pár okamžiků řeč. V diskuzi ministra vnitra za ODS Ivana Langera a bývalého ministra vnitra za ČSSD Františka Bublana. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit?

* První místopředseda Českomoravského fotbalového svazu a manažer reprezentace Vlastimil Košťál nevidí důvod k odstoupení. Košťálovu rezignaci požaduje jeden ze 13 členů výkonného výboru svazu - Dalibor Kučera.

* Ministr vnitra Ivan Langer sepisuje omluvný dopis majitelům 46telefonních čísel, která byla odposlouchávána v souvislosti s únikem takzvané "Kubiceho zprávy" do médií.

Ivan Langer: "Tento případ dokazuje bezprecedentní porušování lidských práv a svobod."

* Policejní prezidium vede odedneška, do příchodu nového policejního šéfa, Jan Brázda. Dosavadní policejní prezident Vladislav Husák, se stal zástupcem ředitele cizinecké policie.

Moderátor

Slovo lež. Slovo, které až příliš létá vzduchem mezi ministrem vnitra Ivanem Langerem a bývalým premiérem, předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ivan Langer v tomto týdnu oznámil, že inspekce ministra vnitra odposlouchávala desítky lidí, kvůli vyšetřování úniku takzvané "Kubiceho zprávy". Na vině je podle něj někdejší premiér Jiří Paroubek a ministr vnitra v jeho vládě František Bublan. A měli by se prý oba omluvit. Podle ministra vnitra Ivana Langera je situace daleko horší, než očekával. Tím má na mysli odposlouchávání 46 telefonních čísel nejenom politiků nebo novinářů, ale i advokátů, či dětí. Například nevlastní dcery olomouckého primátora.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 29. 3. 2007:

Můžeme jen těžko odhadovat, kolik nevinných lidí se dostalo do soukolí této obludné mašinérie.

Moderátor

Podle Ivana Langera, inspekce neuvedla jména všech lidí, které chtěla odposlouchávat. V žádosti je jen necelá desítka jmen. A ostatní čísla jsou k nim prostě připojena.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 29. 3. 2007:

Z 19 čísel, které jsou uvedeny pod mým jménem, pouze jedno jediné je číslo, které patří mně a které používám já.

Moderátor

Podle Langera tento systém odposlouchávání, zavedly vlády sociální demokracie. Od předchozího premiéra Paroubka a ministra vnitra Bublana, proto očekává veřejnou omluvu.

František Bublan /nestr./, předseda Sněmovní výbor pro bezpečnost, 29. 3. 2007:

Já nemám za co se omlouvat. Já jsem ty odposlechy nenařídil. A ani jsem o nich nevěděl.

Moderátor

Bývalý premiér Jiří Paroubek dodává. Odposlechy byly nasazeny, až když vládl Topolánkův kabinet. Omluvu lidem naopak očekává on od Ivana Langera.

Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany, 29. 3. 2007:

Prostě protože lže. A když někdo lže, tak je lhář. A pan Langer je tedy korunovaný lhář.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 29. 3. 2007:

Teď se prokazuje, že jsem nelhal. A za vašeho působení, Jiří Paroubku, a za působení vašich předchůdců, vznikl tento zrůdný systém.

Moderátor

Vláda chce přísnější pravidla pro odposlechy. Každoročně se bude dělat jejich analýza. I na jejím základě by se mělo zjistit, zda každé sledování bylo řádně odůvodněno. Ministři Topolánkovy vlády navíc uvažují i o tom, že každý, kdo byl odposloucháván neoprávněně, se o tom musí dozvědět.

Moderátor

A dalšími hosty Otázek jsou, ministr vnitra České republiky, místopředseda ODS Ivan Langer. Přeji vám hezký, dobrý den.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Dobrý den přeji.

Moderátor

Bývalý ministr vnitra z ČSSD a především šéf bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny František Bublan. I vám přeji hezký, dobrý den.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Dobré poledne.

Moderátor

Začněme u vás, pane předsedo. Vy jste v pátek oznámil, že přestanete s ministrem vnitra Ivanem Langerem spolupracovat, protože ministr podle vašich slov, cituji, jedná nefér a nepoctivě. Pochopil jsem správně z toho, co jsem citoval, že jste vyhlásil Ivanu Langerovi nulovou toleranci?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

V ten moment skutečně to vypadalo na válku, nejenom nulovou toleranci. Mě to nazlobilo z toho důvodu, že pan ministr moc dobře ví, že celá ta kauza byla otevřena už v září loňského roku. My jsme o tom dokonce jednali ve sněmovně, kdy se mluvilo o tom velkém počtu těch čísel, která byla odposlouchávaná. Současně také bylo řečeno, že většina těch čísel byla zastavena po nějaké krátké době a já jsem spíše očekával od pana ministra, že měl na to více jak 7 měsíců, že přinese nějakou zprávu nebo předloží nějaký výsledek, proč tomu nastalo, zda ta inspekce měla nějaký důvod nebo neměla, zda to byl nějaký omyl a nebo dokonce zda, jak jsem někde četl, to byl nějaký šlendrián a podobně, nic takového jsme se nedozvěděli a svalovat to na mě nebo na naši vládu, to je skutečně nesmysl, protože vy moc dobře víte, pane ministře, že já jsem do toho zasáhnout nemohl, i kdybych chtěl, nemohl jsem do toho zasáhnout. Dokonce si vzpomínám na to, že v té době, když začalo to šetření, tak za mnou přišel tehdejší ředitel inspekce pan Borník a říká, i já jsem mezi podezřelými, protože seděl tam s námi v tom výboru a já se vzdávám jakéhosi dozoru nebo dohledu nad tím případem, abych nebyl podjatý, abych to nemohl nějakým způsobem ovlivnit.

Moderátor

Ale to, že jste zodpovědný za obludnou mašinérii, jak říká Ivan Langer, to odmítáte a berete to za vyhlášení války?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

To není mašinérie, to konání je skutečně podle trestního řádu, do toho ministr nebo předseda vlády nemůže zasáhnout a to, zda se to děje dobře nebo špatně, na to jsou jaksi jiné orgány, které by to měly zkontrolovat, ale je to především věc justice. Justice by se k tomu měla vyjádřit, protože tam vlastně je ten proces, je tam daleko silnější.

Moderátor

Pane ministře, námitka sociální demokracie, zametáte stopy ve vlastní kauze, a proto zveřejňujete 46 čísel tyto fakta?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To je ale absolutní hloupost, absolutní hloupost a bylo by a už posledně, jak jsme tady byli, tak jsem říkal, že bude lepší si vždycky zatelefonovat, abychom oba dva mluvili o voze a ne já o voze a pan poslanec o koze.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Já se bojím volat, protože vy máte ten telefon asi....

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

No vidíte.

Moderátor

Vy byste volal Františku Bublanovi předtím, než jste zveřejnil těch 46 čísel?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ale já jsem čísla nezveřejnil a teď si znovu řekněme ta fakta a znovu se vrátím k tomu úsměvu nebo začnu u toho úsměvu. Já jsem neřekl, že pan poslanec Bublan, poslanec Paroubek, jsou zodpovědní za nasazení těchto odposlechů. Já jsem řekl, a to je ta vaše koza, o které mluvíte vy, já budu mluvit o tom voze. Já jsem řekl, že tady za vaší vlády vznikl systém atmosféra, která pohrdá základními právy a svobodami, že se důsledně neženou k odpovědnosti lidé, kteří svými rozhodnutími zasahují do práv a svobod občanů a v tom je ta vaše politická odpovědnost. Já jsme vždy důsledně hovořil o politické odpovědnosti a vzpomeňte si na ta čísla odposlechů v minulých letech, co všechno se o tomhle říkalo, co se od té doby neudělalo. Takže toto byla ta politická odpovědnost. Druhá rovina té věci, pan bývalý ministr zalaškuje, usměje se nad tím, že se mi bojí zavolat, protože neví, jestli jsem odposloucháván, to znovu souvisí s tou atmosférou. My si děláme legraci a zlehčujeme tak vážné téma, jako je vpád do soukromí občanů.

Moderátor

Že by vám to vyhovovalo kvůli samotnému šetření úniku Kubiceho zprávy?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Pan Paroubek, který toto říká, má právo na svůj názor, i když je to názor hloupý a nesmyslný, má na něj právo, ale vy prosím ho zkuste zkorigovat, ať prosím mluví k věci, protože já do toho nezasahuji. Inspekce svojí roli už dávno skončila, proto já jsem si mohl na základě těch informací v médiích vyžádat tu zprávu, kde bylo potvrzeno, že skutečně bylo odposloucháváno 46 čísel a z těch čísel, která tam byla, tak já jsem si mohl ověřit, že pouze jedno je moje číslo. Já do ničeho nezasahuji, jestli někdo by si měl dávat pozor a nést odpovědnost za svobodu svého hloupého názoru, tak je právě Jiří Paroubek.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Víte, pane ministře, mě nemůžete obviňovat z toho, že bych podporoval odposlechy. Vy znáte ta čísla a víte, že za dobu mého ministrování se počet odposlechů snížil asi o jednu pětinu, z těch 10 000...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Už to zase leze nahoru.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Je to necelých, už zase máme jinou vládu možná, necelých 8 000, ale o tom to není, já o těch počtech nechci mluvit. Já chci mluvit o tom, že těch 7 měsíců, já jsem za těch 7 měsíců skutečně očekával, že přijdete s něčím a řeknete, tak bylo nasazeno 40 odposlechů, z toho bylo 10 oprávněných, 10 byla nějaká mýlka, že bude nějaké vysvětlení, protože...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Můžu vám skočit do řeči? Tak si prosím vyjasněte v sociální demokracii, co mám, a co nemám dělat. Jsem obviňován z toho, že do toho zasahuji a vstupuji, já říkám, že do toho nevstupuji a nezasahuji, proto nemůžu mít tyto informace a vy mi říkáte, že jsem do toho měl vstoupit a ty informace si vyžádat.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Není problém požádat šéfa inspekce, požádat nejvyšší státní zástupkyni, případně i toho soudce, který to povolil, ať to zanalyzují tu situaci.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To se stalo. V okamžiku, kdy ta inspekce přestala hrát svojí roli, ukončila svojí činnost, já jsem si na základních informacích v médiích vyžádal tu informaci a bylo mi potvrzeno, že skutečně bylo odposloucháváno 46 telefonních čísel.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

To ještě nic neznamená, to není žádný výsledek. Ten výsledek musí být o tom, jestli to bylo oprávněné nebo nebylo.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Pane poslanče, primátor Olomouce, radní Olomouce, manželka primátora, dcera primátora, advokát Brna, kterého nikdy, nikdo neviděl, já ho neznám.

Moderátor

Promiňte, pane ministře, ale...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Všichni byli odposloucháváni na základě nějakého rozhodnutí, kde na prvopočátku stál policista Inspekce ministra vnitra, státní zástupce, soudce a my teď musíme zjistit důležitou věc, jestli státní zástupce, když navrhoval a soudce povoloval, tak věděl, že každé to jméno, každé to číslo má nějaké konkrétní jméno a nebo nikoliv a rozhodoval pouze Langer 19 čísel.

Moderátor

A ta námitka, kterou napsal deník Právo v sobotu, předpokládám, že jste četl, že za odposlechy dětí může být ztráta vašeho mobilního telefonu, výměna SIM karet, že zkrátka jste spolu hráli nějakou konspirativní hru a vyměňovali jste si SIM karty?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Teď přesně i vy, pane Moravče, prokazujete vaší míru pohrdání tomu, o jak závažnou věc jde.

Moderátor

Ne.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

I kdybych ztratil 10 mobilů, tak přece nikoho to neopravňuje k tomu, aby napíchl děti, manželky a primátory. To přeci je ta obludnost a v čem ta obludnost spočívá? V tom, že za minulých vlád vznikl systém, kdy se nikdo nemusel zpovídat z ničeho.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Pane ministře, víte, jak ta policie....

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

A nikdo se nemusel zodpovídat z ničeho, a to je přesně ten základ těch problémů, které my musíme teď odstranit. To je vaše politická odpovědnost.

Moderátor

To znamená, ty argumenty, které zveřejnilo Právo, myslíte, že jsou zveličováním té obludnosti a odmítáte tu námitku?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

To je podstata...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To je zlehčování.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

To není zlehčování. Podívejte se, teď odlétněme od politiky naprosto, dejme tomu, že je to úplně jiný případ drog nebo něčeho podobného. Co ta policie udělá, když má nějaké číslo toho hlavního zločince, tak si vezme jeho email a mezme si SIM kartu a teď tyto dvě informace se musí někde objevit a zjistí třeba, že on si půjčuje SIM kartu někoho jiného, aby zakryl ten svůj telefon, že u toho operátora to spojení emailu s_tou SIM Kartou objeví a už je to podezření, proč to dělá ten dotyčný, aby zakryl třeba to, že volá.

Moderátor

Promiňte, pane poslanče, když toto říkáte...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ale tady se nešetří drogy, vraždy, organizovaný zločin a bylo odposloucháváno 46 čísel.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Je to stejný signál a ta policie ze zákona musí udělat úplně všechno.

Moderátor

Promiňte, vy tento argument využíváte k_tomu, aby tady docházelo ke skandalizaci politického oponenta?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Zase to nepřikládejte mně, já jsem do toho nevstoupil, já jenom to vysvětluji, jak to asi mohlo vzniknout to množství těch čísel.

Moderátor

Ale vy jako sociální demokraté tvrdíte, že to je, že Ivan Langer zakrývá svůj vlastní problém, že těch 46 čísel...

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Já jenom vysvětluji, že to mohlo takto vzniknout, že to množství těch čísel mohlo vzniknout z toho, že tam docházelo k nějakým výměnám a nebo to, že pan ministr ztratil mobil, tak si půjčil třeba jiný, to je možné.

Moderátor

Promiňte, vy jako sociální demokraté to chcete dál rozehrávat, protože se nechcete smířit s dosavadním postupem úniku vyšetřování Kubiceho zprávy do médií. Jiří Paroubek před několika hodinami oznámil, že jeho strana podá trestní oznámení na neznámého pachatele pro zneužívání pravomoci veřejného činitele a budu citovat z prohlášení ČSSD a Jiřího Paroubka. ČSSD má obavy, že ministr vnitra Ivan Langer, pod kterého spadá Inspekce ministerstva vnitra, ovlivňuje vyšetřování a dopředu skandalizuje vyšetřující policisty. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zase veřejně vyhrožuje kárnou žalobou jak státnímu zástupci, tak soudci, a to v situaci, kdy neproběhlo vyšetřování, konec citátu. Jaké máte jako ČSSD pro tato obvinění důkazy a k čemu by to podání trestního oznámení na neznámého pachatele mělo přispět, pane předsedo?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Pane Moravče, podívejte se, jestli si vzpomenete na tu kauzu, která vznikla někdy koncem května, jak se v té době slibovalo, že se to vyšetří do několika týdnů, do dvou měsíců. Dneska je to už téměř rok a od té doby se nic nevyšetřilo a od té doby se nic nestalo. Pouze bylo konstatováno, že pan Kubice neporušil vnitřní předpis, ale ta podstata té věci, co alespoň tenkrát slibovali zástupci, že se vezme ten dokument, který on předložil, ten se zanalyzuje a řekne se, zda to byl natolik silné, natolik relevantní, aby to bylo možné dát do jednoho dokumentu, aby to bylo možné předložit parlamentnímu výboru, tak to se nestalo.

Moderátor

Proto podáváte to trestní oznámení?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Samozřejmě, protože na základě toho tam byly takové polopravdy, nepravdy, lži dokonce a na základě toho vlastně se objevil tehdejší premiér a další funkcionáři z pedofílie a z podobných trestných činů. Bylo to před volbami a chceme, aby se to řešilo.

Moderátor

To znamená, co nedošetřila Inspekce ministra vnitra, to by se teď mělo došetřit na základě toho trestního oznámení?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Já mám pocit, že stále ještě existuje nějaký tým státních zástupců a policistů, který toto by měl udělat.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já myslím, že bychom to měli přesně strukturovat. Tady se znovu ukázalo, že pan Paroubek opravdu vůbec netuší, o čem mluví, vůbec netuší.

Moderátor

Tím podáním trestního oznámení?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Jestli hovoří o roli Inspekce ministra vnitra, tak už dávno měl vědět, že Inspekce ministra vnitra tu věc, pokud se týká policistů, ukončila, tu věc, která se týká civilních osob předala policejnímu útvaru a tam dál šetří únik Kubiceho zprávy. Vedle toho existuje obsah a ten je prověřován týmem státních zástupců, to jsou dvě odlišné věci. Třetí věc je to, co se dělo ohledně úniku a nasazení 46 odposlechů. Vzpomeňte si, jak jsem byl urážen, vyzýván k odstoupení, pan bývalý ministr Bublan navrhoval usnesení vlády, že se konstatuje, že vznesli jsme podezření o údajném zneužití odposlechů bez důkazů, že považuje postup Mirka Topolánka a Ivana Langera za nekompetentní a nezodpovědný a vyzývá je k rezignaci na jejich ústavní funkce. To je návrh usnesení mimořádného jednání schůze, vy jste pro něj hlasoval. Teď se ukázalo, že důkazy jsou, že ten postup byl kompetentní a já první, co bych očekával, že když řekne pan Paroubek, že jsem hnusný lhář, existují fakta, že lhář nejsem. Vy jste navrhoval něco, co není pravda, že řekneme, vyrovnáme si to, omlouváme se a začneme se zabývat podstatou věci a podstata věci, alespoň z mého pohledu je, změnit to, co vzniklo za vašich vlád a garantovat občanům lepší ochranu jejich soukromí.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Ta podstata věci a ten rozdíl je v něčem jiném. Já jsem tady před chvílí říkal, že jsem do toho nechtěl zasahovat, nemohl zasahovat, skutečně jsem to nechal proběhnout tak, jakože jsem byl v roli dokonce i podezřelého a ten rozdíl je mezi námi dvěma v tom, že vy, když jste nastoupil do funkce, tak jste okamžitě vyměnil ředitele inspekce, dal jste si tam svého člověka, odmítli jste státnímu zástupci vydat spis, ten několik dní ležel na inspekci a on se musel domáhat toho, aby ten spis mu byl vydán, takže tam je to podezření z toho, že došlo k nějaké manipulaci.

Moderátor

Máte, jako sociální demokraté...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem rád, že to pan poslanec říká, abych na to zareagoval, protože to je další fáma, která ...

Moderátor

Máte tedy dostatek faktů, jako sociální demokracie, že pod šéfováním ministerstvu vnitra Ivanem Langerem docházelo k záměrným prodlevám a průtahům při vyšetřování u Kubiceho zprávy?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Fakta mít nemůžeme, protože do toho nejsme ponořeni, ale chceme, aby se to vyšetřilo, aby se to udělalo nezávisle, aby to skutečně případně....

Moderátor

A k tomu poslouží to trestní oznámení, které podáte příští týden?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Přesně tak.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já bych se k tomu rád vyjádřil. Ten dokument, o kterém vy hovoříte, a to je tuším nějaký úřední záznam jednoho ze zpracovatelů pana Bureše, to je ten dokument, se kterým pan pobočník Jiřího Paroubka obchází novináře a tvrdí, jak je to důkaz, že se manipulovalo, tak ten jenom potvrzuje, že všechno probíhalo korektně, že žádná nepovolaná osoba v průběhu, kdy ještě se tou věcí zabývala Inspekce ministra vnitra, neměla do toho spisu přístup, že v okamžiku, kdy se měnily osoby, tak se vše zapečetilo, zapečetilo se to i státním zástupcem. Ten člověk, který na tom pracoval, tak tu svojí práci dokončil a předal to státnímu zástupci. Zkuste říci panu Dimunovi, když vám něco takového říká, že to je úplný opak, než on tvrdí, že dokument je jenom potvrzení toho, že žádná neoprávněná osoba nezasahovala a tudíž i neovlivňovala, a to trestní oznámení je v tomto smyslu fakt zbytečné plýtvání vašeho času a policie.

Moderátor

Pojďme ještě k poslední otázce. Vy jste oznámil, že když se neomluví František Bublan, Jiří Paroubek těm 46 odposlechnutým číslům, respektive jejich majitelům, že se omluvíte vy. Už víte, znáte, komu patří všech těch 46 telefonních čísel?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Nevím a já znovu opakuji tu svoji výzvu, protože vnímám, že politická odpovědnost primární je na minulé vládě, aby to udělali mojí kolegové. Pokud to neudělají oni, tak já to vnímám jako odpovědnost současné administrativy, současného ministra, že spoustě lidí bylo zasaženo do jejich práv a povinností.

Moderátor

Pokud tedy teď se neomluví....

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Musí to zkonzultovat s nejvyšší státní zástupkyní, jestli můžou mi vůbec identifikovat ta čísla, jestli na základě toho já se na ně mohu obrátit. Pokud ano, tak se jim všem za mé předchůdce omluvím.

Moderátor

Vy se nebudete omlouvat?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Mně to připadá, jako kdyby já teď tlačil na vás nebo na vaše předchozí vlády, aby se omluvily a to, že vznikl Berdychův gang, to je něco podobného. Tam byli také bývalí policisté za vlády ODS nebo někdy v polovině 90. let. Na to ministr nebo politik nemá absolutně žádný vliv. Toto je trestní řízení, do toho politik vstupovat nemůže. Navíc ty úkony byly skutečně zahájeny 5. září, kdy vy už jste seděli ve vládě.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Můžu poprosit o jednu věc? Zkusme tedy alespoň si tento případ vzít jako poučení, vy přestat bagatelizovat soukromí občanů a pojďme společně tu praxi, která tady vznikla a existovala, změnit, a to je obrovský úkol a tam i ministr může a musí odehrát si svojí roli za prvé tím, že bude nutit policii vytvářet ty analytické zprávy, za druhé se změní organizační nakládání s odposlechy, za třetí se změní právní řád, který bude garantovat efektivitu práce policie, ale současně taky ochranu práv a svobod občanů. To je společná výzva a v tomto já nabízím ruku.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Já se tomu nebráním. Určitě mě nebudete podezírat z toho, že bych podporoval nějaké nezákonné praktiky nebo zásahy do soukromí, kterých jsem si zažil sám dost, ale to není věc znění zákonů, to je věc změny praxe.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

A tam ministr vnitra, a to vám vyčítám, pane kolego, můžete udělat ledacos.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Tady do toho musíme zatáhnout ministra spravedlnosti....

Moderátor

Pojďme k jinému tématu, které souvisí právě padá jméno a příjmení Jan Kubice, zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy před loňskými červnovými volbami se stal předmětem politických sporů právě jeden z policejních útvarů, a to v současnosti pokračuje. Jde o Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Sociální demokraté mluví o politice, kterou řídí ODS, útvar nařčení odmítá, za nesmysl ho považuje i ODS. Šéf útvaru Jan Kubice předložil krátce před loňskými červnovými volbami brannému výboru sněmovny zprávu, v ní uvedl, že organizovaný zločin už přerostl do státní zprávy, že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Dnes už bývalý policejní prezident Ladislav Husák v rozhovoru pro Otázky říká, že nastal čas na reorganizaci Kubiceho útvaru.

Vladislav Husák, bývalý policejní prezident, 25.3.2007:

Co se týče Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, já mohu říci, že ten útvar produkuje velice dobré výsledky, to je bez diskuse. Na druhou stranu si myslím, že je nejvyšší čas, aby se tento útvar do jisté míry zreorganizoval. Vzhledem k tomu, že funguje 12, 13 let, takový nějaký čas, před těmito lety se postavil pro nějaké druhy trestné činnosti, ale po několika letech, více než 10 letech, se samozřejmě i druhy trestné činnosti nějakým způsobem vyvíjejí.

Moderátor

Říká v rozhovoru pro Otázky dnes už bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Nastal, pane ministře, podle vás čas na reorganizaci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Myslím si, že nastal čas pro reformu policie jako celku, a to nejenom z pohledu její struktury, ale také z pohledu její stylu a způsobu práce.

Moderátor

Některé útvary ale už byly zreorganizovány.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Součástí té reformy je ale vážná debata a my jsme jí měli poprvé na výboru pro bezpečnost asi před 14 dny, kdy já jsem představoval ty základní pilíře a budeme se k ní vracet, tak součástí té debaty je také podoba neuniformované policie a těch jednotlivých útvarů, to znamená Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, služba pro odhalování korupce, závažné trestné činnosti, Národní protidrogová centrála a podobně.

Moderátor

Ale ta námitka, která zaznívá, že vy držíte nad Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu ochrannou ruku, protože sehrál nějakou roli v té předvolební kampani a Jan Kubice, je to tak, pane předsedo, vy to vnímáte, jako sociální demokraté, že Ivan Langer a Jan Vidím drží nad Janem Kubicem a jeho útvarem ochrannou ruku? Je to tak?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Možná bych mohl držet dvě ruce, tak je to nesmysl, to ani nepotřebuji Vidíma, protože mám dvě ruce, abych mohl dobře ochraňovat, ale je to opět nesmysl.

Moderátor

Podle vás ten útvar funguje, tak jste spokojen, v naprosté pohodě?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak za prvé, ministr vnitra není ministrem policie. I pan Kubice má svého nadřízeného, to je ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a nad ním stojí náměstek pro trestní řízení a nad ním policejní prezident, takže posloupnosti lidí, kteří mají přímou pravomoc a odpovědnost za fungování toho útvaru, je úplně jiná a já stojím na posledním místě. Vedle toho jsme přesvědčeni o tom, že je čas zahájit debatu o tom, jak má struktura neinformované policie vypadat, zda mají zůstat ty útvary tak, jak jsou a zlepšit její koordinovanost a řízení, nebo zda mají být sloučeny do toho spolkového kriminálního úřadu, o kterém jsme hovořili. Žádná z těchto variant není rozhodnuta, my teď se posuneme do fáze analytické, chceme o tom velmi diskutovat s poslanci výboru pro bezpečnost a teprve tehdy, až bude jasno, tak se řekne, ano, bude to reforma, bude to změna taková a taková.

Moderátor

Ale v každém případě dojde k reorganizaci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem přesvědčen, že nějaké změny musí proběhnout, ale neříkám, že to budou změny charakteru slučovacího, ale možná lepší řízení, koordinace, analytická činnost, to si myslím, že je možné.

Moderátor

Když se na to podíváte, pane předsedo, obviňujete Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, že má politické vlivy a dlouhodobě obviňujete tento útvar, není to ale absurdní, aby Vidím a Langer, byť z opozičních lavic, řídili útvar, když vy jste byli zodpovědní za ministerstvo vnitra jako sociální demokraté?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Osm let.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Ono to spolu souvisí, tady ta nová podoba možná náhradního kriminálního úřadu, nebo jak to nazveme a fungování těch jednotlivých útvarů. Když si vezmete ty jednotlivé útvary a postavíte si je vedle sebe, postavíte si výslednost jejich práce, postavíte si tam třeba únik informací, tak vidíte ty veliké rozdíly. Já třeba teď bych srovnal protidrogovku s tím ÚOOZ.

Moderátor

ÚOOZ je nejhorší útvar?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Bohužel z tohoto pohledu je nejhorší.

Moderátor

Proč jste ho nezreorganizovali už tehdy přes policejního prezidenta? Vy jste se báli?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Ta reorganizace má jeden cíl, aby byl silný kriminální úřad, aby ty jednotlivé útvary měly větší samostatnost, menší autonomii, aby ta jejich práce řízena z jednoho místa, aby ty mediální výstupy byly koordinovány z jednoho místa, protože tam nastal ten největší problém, že on si potom každý říkal, co chtěl a nakonec jsme zjistili, že je to nějakým způsobem propojeno, že to narušilo práci nějakého jiného útvaru. Toto samozřejmě jsme za svého působení nestihl, já jsem o tom Národním kriminálním úřadu uvažoval už delší dobu, pan ministr to ví, nakonec jsme to spolu i konzultovali a já tady vidím cestu, ne abych rušil útvar nebo někoho, ale aby skutečně vzniklo takové silné centrum, které bude odpovídat za práci této policie, která má na starosti od těch drog až po obchody se zbraněmi všechno, co k tomu náleží a také za to ponese odpovědnost.

Moderátor

Na tom se, zdá se, dovedete shodnout, na té reorganizaci?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Cíl máme podobný a určitě se nebudeme shodovat ve všech detailech a v těch jednotlivostech, ale důležité je doopravdy si říci, zda jsme spokojeni s tím, jak to funguje teď, sdílíme společnou nespokojenost a shodujeme se na tom, že to chceme změnit tak, aby to fungovalo lépe.

Moderátor

Sdílíte tu společnou nespokojenost, když František Bublan jasně řekl, že ÚOOZ, Kubiceho útvar, jeden z nejslabších, počkejte neslabší v tom, že ...

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Teď bychom se mohli my dva spojit proti vám.

Moderátor

To politici dělají pravidelně.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Jestli ministr vnitra a stínový ministr vnitra půjdou proti moderátorovi, tak nevím, jestli to přežijete.

Moderátor

Nevím, jestli jste nenasadili odposlechy, zda nejsem také odposlouchán.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Vy to zase zlehčujete.

Moderátor

Úřad pro odhalování organizovaného zločinu byl nejslabší, co se týče úniků, a to ....

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

To si nemyslím. Byly tam problémy, ale ten úřad nebo ten útvar je velký a ten udělal kus dobré práce, dělá jí nadále. Já jsem tam měl výhrady jenom k_některým skupinám nebo k některým jednotlivcům, ale jako celek bych to v žádném případě nerušil nebo bych nechtěl říkat, že je slabý.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já bych v žádném případě nehovořil o rušení, já si myslím, že mluvíme o nové struktuře a nedokáži si představit, že bychom ty útvary rušili bez náhrady. Jde o to doopravdy tu organizační strukturu nastavit tak, aby odpadlo to, co tady bylo zmiňováno, prostě kdy levá neví, co dělá pravá, kdy mnohdy ty jednotlivé útvary nebo někteří policisté, to buďme přesnější, někteří policisté z nich soutěží nezdravě sami navzájem, nesdílí společně informace a chybí tam ta jednoznačná odpovědnost konkrétní osoby a fungování všech.

Moderátor

S tím souvisí i hledání nového policejního prezidenta jako další téma. Hledá se nový policejní prezident. Inzerát s tímto textem si mohl dát do novin ministr vnitra Ivan Langer. Současný ministr vnitra si chce vybrat policejního prezidenta sám. Na uvolněné místo proto nevypisuje výběrové řízení. Ivan Langer dodává, že je to jeho rozhodnutí i jeho riziko. Jméno nového policejního prezidenta by veřejnost mohla znát do měsíce. Ivan Langer však nehodlá celou věc uspěchat.

Autor

Jakou radu by dal svému nástupci dnes už bývalý policejní prezident Vladislav Husák?

Vladislav Husák, bývalý policejní prezident, 25.3.2007:

Samozřejmě to je velice složitá otázka. Já v_tuto chvíli nevím, jestli bych mu měl říci, že by měl být razantnější, což mi někteří vyčítají, že jsem nebyl dostatečně razantní.

Autor

Ministr vnitra Ivan Langer nepočítá s_tím, že by se novým policejním prezidentem stal Jan Brázda, který po Husákově rezignaci teď policii vede. Novým šéfem policie se nestane ani ředitel olomoucké policie Jaroslav Skříček. Jeho jméno přitom novináři zmiňovali nejčastěji. Ministr vnitra Ivan Langer očekává, že Husákův nástupce dotáhne do konce reformu policie. Ostatně to považuje za svůj dluh i bývalý policejní prezident.

Vladislav Husák, bývalý policejní prezident, 25.3.2007:

Co je mi líto, tak je to, že se nebudu moci aktivně podílet na reformě policie.

Autor

Představitelé nových policejních odborů unie bezpečnostních sborů varují, že se novým policejním prezidentem stane osoba spojovaná s ministrem Langerem, jsou rozhodnuti přikročit k nátlakovým akcím.

Moderátor

A ministr vnitra Ivan Langer podle svých slov příliš nechápe, jak má člověk, Langerův člověk, vypadat, jaký je ten neLangerův člověk. Pane ministře, hodláte konzultovat s opozicí ještě předtím, než dáte jméno vládě ke schválení, hodláte s opozicí konzultovat jméno nového policejního prezidenta?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já to považuji za možné tak, aby jsme po vzoru a teď nevím přesně, jak je to v novém služebním zákonu, ale vím, že u šéfů zpravodajských služeb vždycky tomu jmenování vládou předchází projednání ve výboru. Já si klidně dokáži představit i tento mechanismus, který předcházel tomu jmenování. Jakkoliv nový služební zákon dává tu pravomoc a odpovědnost ministrovi...

Moderátor

To je ale pěkná fráze a klišé, když si dovedete představit, protože politici si dovedou představit ledacos. Uděláte to, že to jméno předložíte?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

V tuto chvíli nejsem rozhodnutý a neumím vám říci, jestli ano nebo ne, abyste mě nechytali za slovo. Pro mě teď není důležitá ta procedura projednávání, ale důležitý je ten samotný výběr a osoba toho člověka tak, aby se cítila, aby požívala respekt jak do nitra policie, tak směrem k veřejnosti, aby byla schopna zvládnout ten nejzákladnější úkol, který má reforma policie. Dokonce přemýšlím, zda by nový policejní prezident neměl být startem nové praxe, do tohoto úřadu se jde na dobu časově omezenou, tedy že by to byl člověk, který by tam nešel s tím, že možná 10, 20, 30 let a podle toho také se choval, že by tam šel s jasným úkolem, ten úkol by splnil a po dovršení toho určeného času odešel a byl nahrazen někým jiným.

Moderátor

Jedno z kritérií, které tedy dáte případnému nástupci Vladislava Husáka, bude, že bude mít časově omezený mandát, na kterém se dohodnete?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Je to jedna a variant, o které přemýšlím, protože jsme dlouho přemýšleli nad tím, zda je zdravý systém nerotace policejních velitelů, zda by v těch funkcích neměli mít také, jako například v armádě, na dobu určitou a potom by přecházeli na jinou funkci.

Moderátor

Pokud se nemýlím, náčelník generálního štábu je časově limitován na 4 roky.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Vidíte a odchází a nikdo to nepovažuje za konec a za katastrofu.

Moderátor

Vy zvažujete, že by ten nový policejní prezident měl čtyřletý mandát.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Je to jedna z variant, protože ten člověk ví, na jak dlouho tam jde, ví, jaký má úkol, ví, kdy skončí, a to významným způsobem z mého pohledu pozitivně ovlivní jeho chování a jeho vystupování a jeho rozhodování. Když se chcete někde udržet za každou cenu strašně dlouho, tak potom vám to brání přijímat někdy i velmi nepopulární rozhodnutí.

Moderátor

Pane předsedo, co si myslíte o té myšlence časově omezený mandát nového policejního prezidenta, možná na čtyři roky?

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Ještě k tomu, policejního prezidenta jmenuje ministr vnitra po projednání ve vládě, ale bývá dobrým zvykem to projednat ještě v_bezpečnostním, výboru, takže není to nutnost, ale je to zvyk. Tady ta myšlenka toho omezeného mandátu, já bych se k_tomu přikláněl, ale měl bych tam jednu podmínku, aby se vždycky překrývaly dvě vlády, aby to nebyla jedna vláda.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Vláda a vláda, ano.

František Bublan /nestr./, bývalý ministr vnitra:

Protože to byl pak policejní prezident vlády, která je zrovna u moci nebo té strany a za čtyři roky by se to měnilo. Tam musíme zdůraznit tu apolitičnost, že kdyby to bylo třeba na 6 let nebo na nějakou takovou dobu, tak bych to považoval za lepší.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To je dobrý nápad, beru.

Moderátor

Shoda, na 6 let nový policejní prezident.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ten překryv, co zmínil pan poslanec, aby to nebylo vždycky čtyři roky volební období, to si myslím, že je logické, aby ten překryv tam byl.

Moderátor

Pětiletý mandát například? Ještě koho vybrat, a to probereme ve druhé části Otázek na programu ČT24. Pro tuto chvíli děkuji Ivanu Langerovi a Františku Bublanovi.

Moderátor

Vstoupili jsme o druhé hodiny dnešních Otázek. V úvodu dokončíme diskuzi ministra vnitra a místopředsedy ODS Ivana Langera a bývalého ministra vnitra, předsedy sněmovního bezpečnostního výboru za ČSSD Františka Bublana. Máte velké oči a tak jsme seškrtali, tato zpráva přišla české vládě z Bruselu v souvislosti s plánem emisních povolenek na příští 4 roky i o tom bude řeč v následujících minutách s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem a první místopředsedkyní Strany zelených Danou Kuchtovou a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Mílem. A o jakých otázkách a tématech se začne mluvit? Policejní prezidium vede ode dneška do příchodu nového policejního prezidenta Jan Brázdy. Dosavadní policejní prezident Vladislav husák se stal zástupcem ředitele cizinecké policie. Výkonná rada ODS se distancuje od výroků vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka na adresu občanů romské národnosti.

Mirek Topolánek /ODS/, předseda strany:

Výkonná rada ODS se distancuje od xenofóbních výroků Jiřího Čunka na adresu občanů ČR rómské národnosti.

Moderátor

Seškrtané emisní povolenky mohou podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana vést ke zpomalení hospodářského růstu. Podle ekologů naopak povede k investicím do šetrnějších technologií.

Moderátor

Připomínám, že hlavními hosty dnešních otázek jsou ministr vnitra, místopředseda ODS Ivan Langer, ještě jednou vítejte.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Dobrý den na ČT24.

Moderátor

A bývalý ministr vnitra, předseda sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan. Ještě jednou i vám dobrý den.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Dobrý den.

Moderátor

Už jsme probírali a byla tady mezi vámi shoda, že by nový policejní prezident mohl mít podmíněný 5letý mandát, tak jako tomu bývá v některých evropských zemích. Pane ministře, kolik lidí už máte na onom seznamu, ze kterého vybíráte? Vyjmenoval jsem, kdo nebude policejním prezidentem.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Už jste loudil, tento týden se potkáváme podruhé a pořád loudíte a loudíte a já vám pořád říkám, že nic neřeknu, že to je velmi složité rozhodování. Myslím, že bývalý pan ministr si uvědomuje, jak klíčová je role policejního prezidenta v tom normálním období, tím spíše v tom období, kdy má proběhnout reforma policie a tady doopravdy prosím o trpělivost, protože ta míra zodpovědnosti je obrovská a znovu říkám, hledáme člověka, který bude považován za důvěryhodného uvnitř policie mezi těmi 46 000 policisty a policistkami a samozřejmě bude také schopen prodávat v dobrém to, co policie dělá, protože mnohdy a to si já pamatuji ještě z doby kdy jsme měli opačné role, tak jsem já říkal, jak vlastně policie prodává svoji dobrou práci.

Moderátor

S kolika kandidátů teď vybíráte?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ten okruh je zhruba pořád stejný, pohybuje se to do desítky.

Moderátor

Vraťme se teď ještě k tomu, proč rezignoval bývalý policejní prezident Vladislav Husák, tedy k okolnostem rezignace. On, jak tvrdí, rezignoval kvůli mediální kampani a dodává, že většina obvinění na jeho adresu jsou nepodložená. Před týdne Husák připustil v_tomto pořadu, že část informací, které se objevily před jeho rezignací, unikly z jeho bezpečnostní prověrky. Pravděpodobně z NBÚ a BIS.

Vladislav Husák, bývalý policejní prezident:

V době, kdy jsem komunikoval v souvislosti s prověrkami, jak BIS, tak s NBÚ jsem nikdy nezaznamenal nějaký nekorektní způsob jednání. Já bych skutečně nechtěl dělat nějaké laciné soudy a říkat, budu žalovat toho, budu žalovat toho, vím, že Inspekce BIS se zabývá možným únikem a já jsem zvyklý navíc reagovat po zralé úvaze a po zvážení a v rámci zákonných mandátů.

Moderátor

Řekl před týdnem v tomto pořadu bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Neukazují pánové úniky informací z kauzy Husák, tedy z jeho bezpečnostní prověrky, že ony bezpečnostní složky, policie i jiné služby jsou svým způsobem v rozkladu, pane předsedo Bublane?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Tak o rozkladu bych nemluvil, nicméně tady je další signál k tomu, aby se skutečně šlo potom, jakým způsobem to uniklo a co to je za informace, takže já asi tuším odkud to uniklo.

Moderátor

Můžete nám to říct?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Uděláme vylučovací metody jako u toho policejního prezidenta.

Moderátor

Uniklo to z BIS?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Ne.

Moderátor

Uniklo to z NBÚ?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Ne. A tímhle tím skončíme.

Moderátor

To znamená od policie?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Já se domnívám, že ano, bohužel. Mně to připadne, i ta podoba těch informací mně připadne trošku jako ten dokument, ta Kubiceho zpráva.

Moderátor

Takže Vladislav Husák dojel na své vlastní lidi?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Je to docela možné a proto mě to mrzí, protože on se vždycky zastával tohoto útvaru.

Moderátor

Počkejte, chcete říci, že ÚOOZ odstřelil Husáka?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Já mám pocit, že někdo z tohoto útvaru poskytl médiím určité informace, určité polopravdy, ale ty se potom staly základem tady té štvanice, která ho dohnala k tomu, že rezignoval. Říkám, důkazy proto nemám, je to pouze můj dojem nebo můj pocit nebo mé poznání, které jsem více méně vyčetl z médií, ale nemohu to nějak dokázat.

Moderátor

Pane ministře, proč Vladislav Husák musel odstoupit, když i tady předseda bezpečnostního výboru sněmovny používá slovo štvanice a Jiří Čunek zůstává ve své funkci? Vždyť ty případy jsou analogické.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ano. Já nepoužívám slovo štvanice, ale věřte, že to bylo složité rozhodnutí, že platí, kdybych já jako ministr vnitra měl sebemenší důkaz o tom, že porušil své služební povinnosti nebo dokonce zákon, tak neodstupuje on, ale je mnou odvolán. Nicméně ten tlak, který existoval a spekulace, které se vedly k jeho osobě on vyhodnotil jako spekulace, které už poškozují nejenom jeho, ale i celou policii a přijal rozhodnutí, kterého já si vážím, cením si ho a na důkaz toho, že si ho vážím a cením je také to, že s ním počítám dále v policii a má velmi důležitý úkol. To není žádná trafika zástupce ředitele služby cizinecké a pohraniční policie. Obzvlášť v tomto roce, kdy musí proběhnout také její transformace v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru, takže on nedostává žádnou trafiku, on tam jde ukázat, že je doopravdy profesionál a pokud prokáže, že je profesionál, pokud ty spekulace ustojí a vše se vyvrátí, potom má šanci pokračovat dál.

Moderátor

A co se týče možných úniků, které se objevily v souvislosti s jeho prověrkou. Myslíte si, že je zatím také ÚOOZ?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ne. Nevím. V každém případě tady sdílím názor na kolegy, že by se mělo udělat maximum proto, aby únik těchto informací byl prověřen. Otázka je, nakolik to doopravdy muselo utíkat z té či oné instituce. Na kolik je to taková ta šuškanda, na kterou se potom něco nabalí. Nicméně některé z těch informací byly dost konkrétní. Myslím si, že ten člověk, který s nimi pracoval, tak musel pocházet z bezpečnostních složek, ať už z té zpravodajské části nebo z té policejní.

Moderátor

My se obrátíme na dalšího hosta Otázek, kterým je člověk z bezpečnostní služby, konkrétně z BIS, Jan Šubrt. Děkuji, že jste přijal mé pozvání. Hezký dobrý den.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Dobré poledne.

Moderátor

Jste schopen vyloučit už dnes, že úniky kolem Husákovi bezpečnostní prověrky pocházejí od vaší služby, tedy od BIS, když Vladislav Husák tvrdil v minulých Otázkách, že Inspekce BIS šetří ty úniky?

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Samozřejmě a jednoznačně od nás tyto informace neunikly, já to mohu velmi odpovědně vám to říct, mohu vás odpovědně ujistit. Já důrazně odmítám taková ta různá podezření a spekulace, že my jsme snad byly v pozadí té kauzy, že my jsme iniciovali případ policejního prezidenta, že rozehráváme nějaké zpravodajské hry. Já bych se možná ohradil i proti tomu, co jste řekl ve 12 hodin, kdy jste naznačil, že mezi tajnou službou a policií dochází k nějaké válce. Víte, kdybychom chtěli válčit s policií a rozehrávali nějaké zpravodajské hry, je to na rozpuštění této služby a to říkám s plnou zodpovědností za sebe i.

Moderátor

Teď bych vám namítl to, o čem referoval MF Dnes před 14 dny, také deník Právo napsali, že vaše tajná služba prověřuje bývalého policejního prezidenta Husáka, také kvůli úniku informace o ruském agentovi, jeho kontaktech u české policie a to jste bezesporu měli vy pouze tuto informaci a také unikla do MF Dnes do deníku Právo?

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Jak vy víte, že jsme tuto informaci měli pouze my? My samozřejmě jsme tu věc šetřili, protože vždycky existuje nějaká hypotetická možnost, že může něco uniknout. Inspekce ministra vnitra, která prošetřuje mimo jiné i možné úniky v_této kauze,m tak nás požádala o součinnost. My jsme v_kontaktu s_Inspekcí.

Moderátor

Takže když to neuniklo od vás, tak to muselo uniknout logicky z Inspekce ministra vnitra, když mě jste namítl, jak to můžu vědět, že to uniklo od vás?

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

To říkáte ale vy.

Moderátor

Tak odkud to ještě může uniknout? To mi neříkejte, že jestliže vy upozorníte na únik informací a prověřujete Vladislava Husáka v souvislosti s únikem informací o ruském agentovi, tak to zase neví každý.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Ale my jsme nikdy neřekli, že jsme upozornili na nějakou informaci, která se týká špionáže, která se týká oblasti kontrašpionáže. To nikdy z našich úst nezaznělo. To jsou informace, které se objevily v médiích. My jsme se k nim nevyjádřili a já se k nim ani vyjadřovat nemohu a nebudu, já vás jenom ujišťuji, že skutečně z naší služby žádné informace tohoto typu neunikly.

Moderátor

Také jsme se dozvěděli, že BIS prověřovala na žádost NBÚ Husákovy kontakty s bývalý šéfporadcem premiéra Zemana Miroslavem Šloufem. Je z toho možné vyvodit, že BIS Husáka odposlouchávala?

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Víte, já to řeknu trošičku jinak, my jako zpravodajská služba jsme pouze jedním ze servisních míst, na které se obrací NBÚ, pokud provádí prověrku té či oné osoby, pokud je to na tejné nebo na přísně tajné. My se zabýváme jaksi tou osobou, jaké jsou její kontakty, v jakém se pohybuje prostředí, s kým se stýká, ale já vám ani nemohu říct, nemohu oficiálně potvrdit nebo vyvrátit, jestli my jsme se zabývali prověrkou pana Husáka.

Moderátor

Vy mi vlastně nic nemůžete říct.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Já vám to mohu říct obecně.

Moderátor

Kdyby jste mi obecně měl říct, nakolik BIS znepokojuje, že ty věci, které se dějí v souvislosti s prověrkami, s různými věcmi, se takto dostávají do médií, média přinášejí téměř den co den nějakou kauzu, která souvisí obecně s bezpečnostními složkami ČR včetně BIS.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Samozřejmě, že nás to velice znepokojuje. Tak jako to znepokojuje každou bezpečnostní službu. Nás velice trápí, že vznikají různá podezření o tom, že vlastně nikdo v tomto státě si nemůže být jist, že není naší službou odposloucháván, že ho nesledujeme, jsou spekulace o tom, že provádíme snad tisíce, desetitisíce odposlechů. Nic z toho není pravda ani se to pravdě neblíží. My pokud někoho sledujeme nebo provádíme nějaký odposlech, tak to je jedině v případech závažných podezření, že ten člověk se nějakým způsobem dotýká terorismu, organizovaného zločinu, špionáže. Víte, my by jsme hrozně rádi předložili veřejnosti nějaký údaj, který by tyto spekulace nebo tato podezření vyvrátil. Já bohužel nemůžu říkat kolik my za rok odposloucháváme lidí. Tyhle věci jsou v tajeném režimu, ale jenom pro vaši informaci, pro takovou ilustraci, já tady mám výtisk Rudého práva z roku 2004 z 2.11.

Moderátor

Myslíte tedy Práva, tím, že jste řekl Rudé právo, tak jsem myslel, že budete citovat ještě normalizační tisk.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Pardon, kde mluvčí pražského Vrchního soudu Jan Fořt, říká, že: "Letos jsme , tedy v roce 2004, vydali BIS 243 souhlasů." To je taková ilustrace.

Moderátor

To číslo je tedy pravdivé, to můžete potvrdit.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

To číslo říká mluvčí Vrchního soudu, ale já bych řekl ještě jednu větu. Víte, kdykoli k tomuto dochází, tak my říkáme: "Ať jste jakékoli profese, ať jste v jakémkoli postavení, pokud nejste terorista, nejste špion, neohrožujete demokratický systém, nejste v kontaktu s organizovaným zločinem nebo s lidmi, kteří v této oblasti působí, nemusíte se sebemenšího zájmu BIS obávat.

Moderátor

Říká mluvčí BIS Jan Šubrt, děkuji, že jste byl hostem dnešních Otázek, díky a nashledanou.

Jan Šubrt, mluvčí BIS:

Nashledanou.

Moderátor

Pane ministře, vaše vláda se rozhodla, že zásadně zreorganizuje i tajné služby, aby například právě nedocházelo k těmto únikům informací, aby bezpečností složky ČR fungovaly víc profesionálně. Už víte, zda pod tou reorganizací tajných služeb, jak jsme se o tom bavili tady před 2 měsíci, zda to bude sloučení BIS a Úřadu pro zahraniční styky a informace?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já bych si teď pomohl panem Šubrtem, my nesmíme ani naznačovat. Já vám mohu na to odpovědět následovně. Já jsme měl za úkol připravit základní teze do konce března, ty základní teze, kdy někde ještě existují varianty v detailech jakoby věcného záměru zákona, který by toto upravoval tak existují a znovu vám alespoň naznačím, že i nadále platí ta varianta buď takto nebo takto. Tedy buď určitě situaci změnit a buď tak,že povedeme horizontální nebo vertikální řez mezi těmi třemi současnými službami.

Moderátor

Vojenské zpravodajství jedna služba, BIS další služba a Úřad pro zahraniční styky a informace další služba. U těch vojenských došlo ke sloučení rozvědky a kontra rozvědky. Bude se toto opakovat i u civilních služeb?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Nemohu to ani potvrdit ani vyvrátit.

Moderátor

Tak něco naznačte, pro Boha, stejně to zase unikne.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já se nedomnívám, že to unikne, protože je to zatím dokument, který je v režimu vyhrazené a nedomnívám se, že unikne, co považuji za povinnost, v okamžiku, kdy padne rozhodnutí, kterým směrem jít, tak to rozhodnutí dát k diskuzi spojit se hned s kolegy z parlamentu.

Moderátor

Včera jste odevzdal návrh věcného záměru na reorganizaci.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Předseda vlády má k dispozici ten základní dokument, na nímž povedena diskuze o definitivní podobě zpravodajské komunity v ČR.

Moderátor

Je nějaká obava, kterou máte, protože vy jste, pane předsedo, byl šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace, Ivan Langer ani nenaznačil, nicméně řekl alespoň tu základní informaci, že premiér Topolánek dostal už záměr jak reorganizovat tajné služby?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Víte, já mám na to trošku jiný názor, já jsem zažil obojí, jak ředitele té tajné služby, tak jsem seděl ve vládě a měl jsem pod sebou tu jednu složku a na základě těchto zkušeností bych se nepřikláněl k nějakému takovému dělení, ať už vertikálně nebo horizontálně. Já bych nechal ten počet těch tří služeb. Ono v tom konečném důsledku se nic neušetří, to nemá žádný efekt. Tam kde to udělali,třeba v Polsku, tak zase se vracejí zpátky k tomu původnímu systému, ale co bych možná očekával od toho dokumentu nebo od nějaké té změny, tak by byla lepší zpětná vazba mezi těmi službami a vládou. Já, když jsem nastoupil na místo ministra, tak jsem si říkal, no musím tu zpětnou vazbu, protože mi chyběla, musím ji zlepšit.

Moderátor

Jak by jste jí zajistil? Po té formální stránce, chcete nechat tři služby tak jako v současnosti.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Je jedno, jestli máme jednu službu nebo jich máme 5, ono to v_tom konečném výsledku je to jedno, ale důležité je to, aby ty informace z těch služeb se skutečně dostávaly do té vlády, aby ti ministři s nimi mohli pracovat, aby nedostávali nějaké obsáhlé dokumenty, ale dostali skutečně třeba jenom nějaké anotace, nějaké upozornění na něco, to musí někdo dělat. Většina těch zemí, tam kde mají dvě a více služeb tak na to má ministra, toho jsme měli také a nebo nějakého státního tajemníka nebo někoho, kdo je skutečně za to odpovědný, kdo to připravuje a té vládě to předkládá.

Moderátor

To znamená jakýsi koordinátor těch tří tajných služeb, státní tajemník pro tajené služby.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Dneska je máme rozděleny do několika resortů a jaksi ta koordinace tady značně chybí a taky tím se i trošku plýtvá.

Moderátor

Ten návrh bude obsahovat redukci počtu tajných služeb nebo zůstanou tři tajné služby?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ano počítá, ten materiál počítá s tím, že ten počet se změní. Ten záměr a cíl je skutečně vyšší efektivita a to nejenom z pohledu personální a finanční, ale i výstupu. Důležité je posílení principu kontroly, posílení toho, o čem hovořil pan kolega Bublan a to je lepší úkolování a řízení těch služeb tak, aby skutečně vláda, která je odpovědná mimo jiné za bezpečnostní situaci v ČR, měla kvalitní servis, aby byla schopná si říci, co doopravdy chce a to co chce také skutečně dostávala.

Moderátor

A co možná role státního tajemníka?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

S tím v této variantě nepočítáme, ta varianta je i v případě Úřadu pro zahraniční styky a informace a teď naznačím tedy, že by se posouval z resortu Ministerstva vnitra s hlavní osobou, která by byla odpovědná za zpravodajské služby by byla osoba premiéra.

Moderátor

Osoba premiéra a BIS, zvýšíte počet tajných služeb?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Víc ze mě nedostanete.

Moderátor

Řekl jste, že číslo se změní.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem vám naznačil, vycítil jsem vaše naléhání a tak jsem vám trošku vyšel vstříc, ale podal jsem vám malíček, celou ruku nedostanete.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Mohu říct takovou zkušenost ještě ze svého dřívějšího působení. Na Slovensku jsou sloučili dvě rozvědky v jednu Slovenskou informační službu a to řízení té služby vypadalo tak, že byl generální ředitel služby a ten měl pod sebou dva ředitele. Jeden řídil rozvědku, druhý kontrarozvědku. A když jsme měli nějaké evropské jednání, nějakou konferenci, tak za každou tu službu tam byl ten ředitel. Tam jsem třeba seděl já, seděl tam, já nevím, pan ředitel Lang a Slováci tam vždycky měli tři osoby, toho generálního a potom dva tady těch dvou služeb, takže on ten konečný výsledek potom je takový, že se to trošku jakoby znásobí nebo se něco přidá.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Můžu říct, že se umíme poučit a nevymýšlíme, co už bylo vymyšleno a nechceme opakovat chyby, ke kterým logicky došlo.

Moderátor

Další téma. Výkonná rada ODS v sobotu dala ruce pryč od výroku vicepremiéra šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka na adresu občanů romské národnosti. Čunek se hájí, jeho slova z rozhovoru se čtenáři deníku Blesk prý byla vytržena z kontextu. Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové odpověděl, cituji: "Budete se muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec na náměstí, dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou, on je chudák." Konec citátu. Problém s výroky má ale i premiér Mirek Topolánek. V SMS zprávě novinářce Topolánek napsal: Es komm der tag. Úsloví překládané: Přijde den, používali například nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu připojení Sudet k Německé říši. Pane místopředsedo, ministře, neměla by se ODS, když se distancujete od Jiřího Čunka nejdřív distancovat pod vlastního předsedy a jeho nešťastných výroků?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Promiňte, rozlišme, kdy jaký výrok padl. Já si myslím, že oba dva by si měli dávat pozor na své vyjadřování v tom smyslu, že když už si s někým píšete a je to intimní, osobní věc, tak počítejte s tím, když jste politik, že všechno bude použito proti vám.

Moderátor

A proč nemáte jako ODS tu sílu, aby přišla omluva Mirka Topolánka.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Teď, když udělám to srovnání, tak vyjádření Mirka Topolánka, vyjádření pana Čunka, jakkoli považuji obě dvě za nešťastné, tak je považuji za nesouměřitelné. Doopravdy za nesouměřitelné, tam to bylo řečeno soukromě a s vysokou mírou nadsázky, to druhé bylo učiněno veřejně a jakkoli to může svědčit o jakémsi, a teď to nebudu zlehčovat, valašském furiantství, tak to je furiantství, které není na místě.

Moderátor

A když se podívám na řekněme trestní oznámení, které podal na Mirka Topolánka v souvislosti s tou SMS zprávou pražský advokát Kolja Kubíček, který předsedu vlády podezírá z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Jako právník myslíte si, že má šanci Kubíček s tím trestným oznámením?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já znám pana Kubíčka a tento případ a můj subjektivní právní názor je nemá a že zase jen budou zaměstnávány orgány činné v trestním řízení. Nicméně je to právo každého člověka toto učinit, povinností policie je toto prošetřit. Já věřím a jsem přesvědčen o tom, že žádného trestného činu premiér nedopustil.

Moderátor

Myslíte si to také, pane předsedo?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Já ještě tady k tomu, dneska když jsem sem cestoval, tak jsem v rádiu slyšel, že pan Čunek odstoupil ze všech svých funkcí, ale hned zaznělo, že je to bohužel apríl, takže to jenom tak.

Moderátor

Já myslel, že vám by se ulevilo, kdyby odstoupil?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Bohužel vidím jeden takový společný jmenovatel a trošku se toho bojím, aby v té naší společnosti nevzrůstala ta xenofobie, abychom si zase znovu nějak nepřipomínali nebo se nevraceli třeba i k době okupace, německé okupace, protože takové ty tendence, to trošku i zlehčovat nebo to používat některé ty výrazy na nějaké příměry a podobně. Tohoto bych se obával.

Moderátor

Vy myslíte, že by se měl Mirek Topolánek omluvit?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Já myslím, že by se měl, protože on nemůže rozlišovat, jestli je to soukromý nebo je to veřejný a já se třeba i bojím toho, co dělá ten pan Čunek, protože on to také dělá cíleně. On to dělá cíleně, protože ví, že značnou část obyvatelstva si tady tím výrokem může možná i naklonit. Já nevím, je to takový ten francouzský Le Pen, ale je to tady a to by se mělo určitě v těch začátcích na to upozornit, aby ten člověk nesl nějakou zodpovědnost.

Moderátor

Sdílíte názor Ivana Langera, že v každém případě Mirek Topolánek, když se díváme na to trestní oznámení nepodporuje hnutí směřující k násilí a rasismu, jak na něj bylo podáno to trestní oznámení, že nemá de facto šanci s tím Kubíček uspět jako advokát?

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

To já nemůžu posoudit, to nevím.

Moderátor

Měl by se tedy, vy jako místopředseda, doporučíte premiérovi, aby se omluvil za ten výrok, když necháme stranou kontext Jiřího Čunka?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já už jsem to doporučil a řekl jsem mu také, že na jedné straně vnímám ten tlak a odpovědnost, kterou má jako předseda vlády. Vedle toho platí, že musí vystupovat více klidně a ve větší míře pohody, že jsou lidi, které si nesmí pouštět pod kůži, raději je od sebe jakoby odsunout a on je prostě takový jaký je a čím jsem si jistý, že toto nedělal vědomě, z přesvědčení, že by byl nějaký zakuklený příznivec takového či onoho hnutí. Prostě je to míra, já tomu říkám opravdu jakási míra valašského furiantství u obou dvou, čímž to neohajuji, nebagatelizuji.

Moderátor

Myslíte u Čunka i u Topolánka?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Měl by si doopravdy každý z nás uvědomit, že když už mluví Ivan Langer v televizi, mluví jako ministr vnitra, ať se mu to líbí nebo nelíbí, když jdu na pivo, tak se na mě koukají, jak když si dám 3 piva, riskuji to, že o mě budou říkat, že jsem opilec. To je ta krutá daň, kterou neseme a je to velmi těžké někdy nést.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

Já jsme četl v novinách od nějakého čtenáře, byl také z Valašska a ten se distancoval od toho, že toto by mělo být nějaké měřítko Valacha nebo jaksi lidí, kteří žijí v této oblasti, ale víte, já se bojím jedné věci, aby, jak vy říkáte, aby to v sobě potlačil, aby to utlumil, aby to nedával najevo. Já nechci, aby to dělal. Já chci mít premiéra, který bude otevřený, který bude skutečně říkat to, co si myslí a ne aby v_sobě něco potlačoval, jestli v_sobě musí něco potlačovat, tak je to špatně.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak vás ujišťuji, že ho máte. Ten co tam byl předtím, tak ten byl podstatně horší.

František Bublan, bývalý ministr vnitra:

No máme, ale pak vidíme ty výstupy. Já bych měl radši premiéra trošku jiné úrovně.

Moderátor

Říká předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny František Bublan, děkuji, že jste byl hostem Otázek a stejně tak děkuji ministru vnitra.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Děkuji, hezký den.

Moderátor

Vy jste mě nenechal dokončit, já jsem chtěl říct místopředseda ODS.

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já si na těch titulech nezakládám.

Moderátor

Ale Ivan Langer bych snad mohl říct?

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Když řeknete Ivan Langer, tak děkuji, nashledanou.

ČT1, ČT24, pořad Otázky Václava Moravce, 1. dubna 2007