Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Rozhovor na téma působení bývalých příslušníků StB v Národní protidrogové centrále

[21.03.2007]

Policie

Lidové noviny: Rozhovor na téma působení bývalých příslušníků StB v Národní protidrogové centrále

Působení bývalých příslušníků StB v řadách Policie ČR

O osudu bývalých příslušníků StB v řadách protidrogové policie může rozhodnout pouze výsledek jejich bezpečnostní prověrky, říká ministr vnitra Ivan Langer.

Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous v pondělí v rozhlasovém rozhovoru řekl, že v "jeho" policejním útvaru stále pracují bývalí příslušníci Státní bezpečnosti, kteří ale prošli bezpečnostními prověrkami. Věděl jste o tom?

Nevěděl a rozhodně to není informace, která by mne těšila. Nicméně policisté mi nejsou přímo podřízení. Je to personální záležitost policejního prezidenta. Když jsem přišel na ministerstvo, řekl jsem, že chci, aby se zpřísnily podmínky pro výkon některých policejních funkcí. Nevím, kde panem Komorousem zmiňovaní policisté pracují, ale pokud mají některý ze stupňů bezpečnostních prověrek, budou si muset požádat o vyšší stupeň. Při jejich prověřování se pak může stát, že nezávislý Národní bezpečnostní úřad řekne, že jejich minulost je riziko.

Je tedy možné, že někteří policisté s podobnou minulostí nedostanou zpřísněnou prověrku?

To záleží na tom, co se zjistí v rámci těch prověrek, které jsou velmi důkladné. Konečné stanovisko vydává Národní bezpečnostní úřad.

Máte pravomoc tlačit na policejního prezidenta, aby byli bývalí estébáci v protidrogové policii odvoláni?

Nevím, o kolik policistů jde, kde jsou zařazeni, kde pracovali dříve a co dělali. Myslím si, že to je věc policejního prezidenta, respektive jeho náměstka pro trestní řízení pana Snopka. Pro mne je důležité, co vyplyne z jejich prověřování při bezpečnostních prověrkách. Tedy jestli Národní bezpečnostní úřad, Bezpečnostní a informační služba a další složky, které se na vydávání prověrek podílejí, řeknou, jestli v tom konkrétním případě je minulost v StB bezpečnostním rizikem, které by mohlo znamenat ohrožení policejní složky. Pokud prověrky dostanou, pak není co řešit.

Můžete si nechat vytáhnout historii těch lidí a "podívat se na to"?

Myslím, že žijeme v zajetí socialistického stereotypu, který učinil ministra vnitra ministrem policie. Já ale tvrdím, že to tak není. Neřídím policii, nerozhoduji o tom, kdo bude na jaké policejní funkci a jaký bude mít plat. To všechno je to v pravomoci dobře placených policejních velitelů, aby svoji práci dělali dobře.

Jaký je rozdíl v tom, že jste odvolal bývalé příslušníky StB v příspěvkové organizaci ministerstva, a teď policisté z protidrogové jednotky včetně jejich velitele zůstávají na svých místech?

Platí to, že kdo chce psa bít, hůl si najde. Místo toho, abych byl oceňován za to, jak se vyrovnávám s estébáky ve své přímé personální působnosti, tak se stávám terčem kritiky za něco, co vlastně ani nemůžu ovlivnit.

Lidové noviny, 21. března 2007