Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Muži StB už pro vnitro nepracují

[16.03.2007]

Ministerstvo vnitra

Lidové noviny: Muži StB už pro vnitro nepracují

Odvolání vedoucích pracovníků ministerstva vnitra, kteří spolupracovali s StB

Ministr vnitra odvolal tři ředitele úseků ZSMV, kteří sloužili minulému režimu

Obří příspěvková organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra (ZSMV) včera zažila personální zemětřesení.

Ministr vnitra na hodinu odvolal ředitele úseku správy nemovitostí Jaroslava Šaldu, ředitele gastronomických provozů Jiřího Slaninu a zástupce ředitele pro zahraniční vztahy Aleše Kolešku. Jak již včera LN informovaly, všichni totiž spolupracovali s komunistickým režimem. Dva z nich přímo s StB.

„Takoví lidé nemají ve vedoucích funkcích co dělat. Nebylo jiné řešení. Jde o jasný signál, že to s otevřenou minulostí myslíme vážně,“ řekl k odvolání ministr vnitra Ivan Langer.

Odvolaní šéfové úseků ZSMV měli volný pohyb po budovách ministerstva vnitra, včetně objektu, kde sídlí civilní rozvědka v Praze-Kobylisích.

Někdejší blízký spolupracovník komunistického ministra vnitra Jaroslav Šalda, který školil příslušníky Veřejné bezpečnosti, měl dokonce kancelář přímo v budově rozvědky. Spadalo pod něj technické zabezpečení provozu většiny budov ministerstva a od 1. dubna měl mít na starosti i dům, v němž sídlí ministr.

Reorganizaci, která mu měla „přinést moc“ i nad symbolem ministerstva – okachlíkovanou budovou na Letné, schválil Langer před nedávnem.
Vnitro se totiž zbaví svého odboru, který technické záležitosti dosud zajišťoval. Jeho povinnosti i zaměstnance, převezme právě ZSMV. Vnitro by tak mělo ušetřit zhruba 150 pracovních míst.

Šalda se svojí minulostí problém nemá. „Na ministerstvu vnitra jsem byl tak dávno, že už si ani nepamatuji, jak se ten odbor jmenoval. Spadali jsme přímo pod ministra a zabývali jsme se odborným školením policistů,“ řekl Šalda. Podle zdroje LN z ministerstva však tento muž také připravoval pro komunistického ministra jeho pokyny a nařízení. A musel z ministerstva odejít, protože se na něj vztahoval lustrační zákon. Tuto informaci však popírá. „Prošel jsem nejenom občanskými komisemi, ale i všemi prověrkami, pak jsem učil na policejní akademii,“ obhajuje se Šalda.

Dnes už bývalý šéf jídelen a kantýn ministerstva Jiří Slanina byl podle zjištění LN pracovníkem StB a řídil síť agentů. Podle archivních materiálů pracoval na oddělení, které připravovalo „nepřátelské“ akce proti komunistickému režimu, které ve skutečnosti řídila StB.

Měl pod sebou i držitele konspiračních bytů tajné policie, kde se tajně scházeli agenti se svými řídícími důstojníky. Od policie byl propuštěn 25. června 1990. Do včerejška měl volný pohyb po všech areálech, které provozuje ministerstvo vnitra, a obědy dodával nejen policistům a většině úředníků, ale i agentům rozvědky.
Poslední odvolaný Aleš Koleška byl agentem komunistické tajné policie s krycím jménem Ondra a pro ZSMV zajišťoval zahraniční cesty a měl na starosti kontakt se zahraničím.

Lidové noviny, 16. března 2007